A vaj az egyik legfontosabb konyhai alapanyagunk. Igaz, hogy a jó minőségű vaj nem olcsó, de mindig érdemes otthon tartani. A kenyérre kenésen kívül, aminél kevés jobb dolog történhet a vajjal, számos más módon is felhasználhatjuk.
A vaj átlényegülése
A jó minőségű hideg vaj gyorsan olvad és csodát tesz egy friss bagettel, isteni süteményekben is, hogy csak egy igazi vajas croissant-t vagy vajas tésztát említsünk. A vaj fantasztikus megolvasztva, ha egy grillezett halat fényesít, ha a kész túrógombócra öntjük, vagy esetleg párolt articsókát mártogatunk bele, a fűszervajakról nem is beszélve, melyeknek millió variációja készíthető. Most egy kicsit tovább megyünk és megsütjük a vajat.
Barna vaj
Kóstoltátok már a barna vajat? A franciák egyik nagy kedvence ez, ők úgy hívják: beurre noisette (ejtsd: bör noázett), vagyis mogyoróvaj. A nevét onnan kapta, hogy mogyorószínűre sül a vaj, bár az íze is emlékeztet egy kissé a csonthéjasra. Igazán sokoldalú, fogyaszthatjuk párolt zöldségekkel, tésztaszószként, megbolondíthatjuk vele a krumplipürét is , de nagyon finom frissen sült halakkal, rákokkal, sőt sütemények tetejére öntve is. Aranygaluska készítésekor is használhatjuk sima olvasztott vaj helyett, de a házi babapiskóta is különlegesen finom ízt kap tőle.
A barna vaj készítéséhez világos színű edénybe kell tenni a sótlan, felkockázott vajat, majd közepes lángon főzni és habverővel keverni. A vaj előbb habos lesz, majd lassan kicsapódnak belőle apró, barnára vált részek, ilyenkor már érdemes levenni a lángról, mert gyorsan megég és könnyen fekete vaj lesz belőle. A barna vaj készítésének utolsó szakaszában keverhetünk hozzá friss zsályát, friss újhagymát, így különleges szószt kapjunk, mely mehet tésztára vagy halhoz kiegészítésképpen.
A franciák régebben direkt készítettek beurre noir-t (ejtsd: bör noár), feketevajat is, mely kicsit sötétebbre sül, mint a barna vaj, csepp citromlével vagy ecettel, kapribogyóval keverve finom, de manapság égettnek és egészségkárosítónak minősül.
Ghí és szmen
Mivel a vaj melegben gyorsan romlik, melegebb vidékeken a vajat tisztított formában használják. A tisztított vajat könnyű elkészíteni, kis lángon melegítve ki kell csapatni belőle a 15-18%-os víztartalmat, a tetejéről leszedni a habot, majd az összegyűlt üledéken kívüli tisztított részt félretenni. A tisztított vaj akár évekig eláll, előnye, hogy nem ég meg könnyen sütés közben. Ez a vajzsír Indiában a ghí, Szíriában szmen. A szmen készítésénél kakukkfüvet vagy oregánót, fokhagymát lógatnak a melegedő vajba kis tüllzacskóban, ezzel adva neki különleges ízt.
Ghíben párolt gomba
Hozzávalók:
4 nagyobb fehér csiperke
2-3 dkg indiai vaj (más néven ghí) szilárd állapotban
curry fűszerkeverék
Elkészítés:
A gombát pucoljuk meg, majd hosszában szeleteljük fel. A ghít tegyük fel egy serpenyőben melegedni. Amikor elég forró, adjuk hozzá a gombát, mérsékeljük a lángot, a serpenyőt takarjuk le, és hagyjuk így pár percet, majd kavarjuk át, és ismét hagyjuk. Mikor már majdnem teljesen jó, szórjuk bele az ízlésnek megfelelő mennyiségű curry fűszerkeveréket, majd fél-egy perc múlva zárjuk el. Az ételt rizzsel, sült vagy főtt krumplival tálaljuk, de ehetünk hozzá kenyeret is. Aki bírja a vajas-olajos ételt, az a serpenyőben lévő el nem párolgott fűszeres ghít öntse a rizsre vagy gombára, aki kevésbé szereti, az szedje ki úgy a gombát, hogy minél kevesebb lé legyen rajta, majd így tálalja.
Indiai lencseleves
Hozzávalók:
2 dl lencse
2 paradicsom
20 dkg répa (2 szál)
2 babérlevél
1 zöld erőspaprika
1 evőkanál citromlé
2 kávéskanál őrölt koriander
1 kávéskanál őrölt római kömény
2 kávéskanál reszelt gyömbér (1 kávéskanál, ha szárított)
1 kávéskanál pirospaprika
1/2 kávéskanál asafoetida (helyettesíthető 1 kis fej vöröshagymával)
3 evőkanál ghí (vaj)
só
tejföl
Elkészítés:
A lencsét alaposan megmossuk és néhány órát vízben áztatjuk. Átmossuk, és egy edénybe tesszük a felkockázott sárgarépával, babérlevéllel, sóval, és felöntjük vízzel, hogy bőven ellepje. Fedő alatt közepes lángon főzzük.
Közben egy serpenyőben felmelegítjük a ghít, és megpirítjuk benne a fűszereket: a karikákra vágott zöldpaprikát (amíg picit barnulni kezd), az asafoetidát (vagy hagymát), köményt, koriandert, gyömbért. Levesszük a lángról, és elkeverjük benne a pirospaprikát. Amikor a lencse félig megfőtt, belekeverjük az illatos fűszerkeveréket. Amikor megpuhult, beletesszük az apróra vágott paradicsomot, és még 2-3 percig főzzük. A tűzről levéve hozzáöntjük a citromlevet. Fogyasztáskor megbolondítható egy kis tejföllel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.