Mi a vaj?
A vaj 80-90%-os állati eredetű zsiradék. Szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú és jól kenhető. Színe fehér vagy sárgásfehér, attól függően, hogy a vajat adó állat mennyi zöldtakarmányt fogyasztott. A több zöldtakarmány sárgább vajat eredményez.
A vaj viszonylag rövid ideig áll el. Lehet kisütéssel tartósítani (erről később), de akár a mélyhűtőben is tarthatjuk néhány hónapig.
Sokáig terjedt az a nézet, hogy a vaj növeli a koleszterin szintet, és hogy nem egészséges, de ezt mára több tudományos felmérés is megcáfolta.
A vaj fajtái
A szendvicsvaj zsírtartalma 70% körüli, míg a teavaj zsírtartalma 80% körüli. A márkázott vaj magas minőségű teavajat takar, állítólag régen a vajformázó edényeket jelölték (Mark) a vajkészítők. Vaj készíthető pasztörizálatlan tejből is, ez merőben más ízhatást eredményez.
A francia, belga és ír vajak a leghíresebbek. Ezeket a prémium készítményeket megkóstolva fantasztikus ízélményekkel gazdagodhatunk.
Hogyan készül a vaj?
A vajkészítés lényege, hogy a tejet lefölözik, ezt a régiek lyukas kanállal végezték. Az így kapott tejszínt szobahőmérsékleten köpülik. Egy idő után szétválik a vaj és az író. Az írót leöntik, és hideg vizet tesznek a vajhoz, mely további írót választ ki, melyet újra leöntenek. Ezután a vajat pihentetik, gyúrják, esetleg sózzák.
Mire használjuk a vajat?
Egy szelet házi kenyér vagy egy kifli minőségi vajjal és tengeri sóval megszórva isteni vacsora. Vajból készíthetünk finom mártásokat, tehetjük levesbe, és természetesen édességekhez is elengedhetetlen. Vajas tésztából készül a croissant, a briós is. Marhabélszín sütésére is sokan csak vajat használnak.
A vajat sütésre is lehet használni, ha a víztartalmát eltávolítjuk. Ehhez a vajat deríteni kell, azaz kis lángon addig főzni és fölözni, amíg az összes író el nincs távolítva belőle. A szép átlátszó végtermék, a vajzsír jobban bírja a hőhatást. Ezt az eljárást az egész világon ismerik, így készül a különlegességeket árusító boltokban nálunk is kapható indiai ghí vagy az arabok smen vagy szemne nevű vajkészítménye, melyet fokhagymával, zöldfűszerekkel ízesítenek is.
Fűszervajak
A vajat zöldfűszerekkel kikeverve fantasztikus ízeket kapunk. Bazsalikom, tárkony, oregánó, majoránna, petrezselyem, snidling esetleg fokhagyma, némi mustár. A különlegességek kedvelői készítsenek diós, tormás, mákos, fokhagymás, pestós vajkrémet.
Vajas pogácsa
Hozzávalók:
50 dkg liszt
22 dkg vaj
3 dkg élesztő
3 tojás sárgája
1 pohár tejföl
só
Elkészítés: Az átszitált lisztet eldolgozzuk a vajjal, a kis tejben felfuttatott élesztővel, a tojás sárgájával, 1 pohár tejföllel, sóval. Este összegyúrjuk, fél óra pihentetés után tegyük be a hűtőbe, másnap kiszaggatjuk, tojással megkenjük és kisütjük.
Vajas zöldségek
Hozzávalók:
25 dkg lágy vaj
1 kg vegyes tavaszi zöldség (sárgarépa, cukkini, karfiol, zöldbab, retek, hagyma stb.)
2 evőkanál olaj
1-1 csokor petrezselyem, kapor, bazsalikom, snidling
2 dl fehérbor
Elkészítés: A vajat 1 teáskanál sóval legalább 10 percig verjük a kézi robotgéppel. Akkor jó, ha a vaj kifehéredik és levegős lesz. Alufóliát terítünk egy tálcára. A vajból kb. 20 dekát csillagcsőrös habzsákba teszünk, és habrózsákat nyomuk belőle a fóliára. Betesszük a mélyhűtőbe és megfagyasztjuk. Amikor már kőkemény, nejlontasakba tesszük, és így tároljuk a mélyhűtőben.
A zöldségeket értelemszerűen megtisztítjuk, megmossuk. A répát szeletekre, a cukkinit karikákra, karfiolt kis rózsákra, a zöldbabot ketté, a retket félbe, a hagymát gerezdekre vágjuk. A zöldfűszerek leveleit lecsipkedjük, megmossuk, lecsepegtetjük, és felaprítjuk. Felforrósítjuk az olajat, és éppen csak megpirítjuk benne a zöldségeket. Beleszórjuk a zöldfűszereket, összekeverjük, és felöntjük a borral. Lassú tűzön, fedő nélkül addig főzzük, amíg a bor fele elpárolog. Levesszük a tűzről a zöldségeket, belekeverjük a maradék vajat. Szétosztjuk négy tányérra, és a fagyott vajrózsákkal díszítve tálaljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.