Az amerikai fánk számos változata közül a mázzal leöntött és szórásokkal dekorált, középen lyukas verzió a legismertebb. Nálunk mindenképpen. Nem véletlenül kedvelik nagyon sokan a mi farsangi fánkunkra hasonlító, édes tölteléket rejtő cake-donutot, valamint a croissant és a donut "keresztezéséből" született cronutot is.
Persze, sokkal egyszerűbbnek tűnhet a boltokban, fánkozókban megvenni a cukormázas, cukorgyöngyös édes fánkokat, ám miért tennénk, ha magunk is megsüthetjük otthon. Nem mellesleg sokkal finomabb lesz a végeredmény. Mutatjuk tehát, hogyan készül az amerikai fánk avagy donut lépésről lépésre. Próbáljátok ki az elronthatatlan receptet!
A megadott mennyiségekből kb. 20 amerikai fánkot készíthetsz a kelesztési időt is beleszámítva kb. másfél-2 óra alatt.
Hozzávalók a fánkhoz:
Elkészítése:
Egy kis fánktörténelem
Az első fánkrecept az 1800-as évek elején jelent meg egy angol szakácskönyv amerikai függelékében. A bő zsiradékban sütött kerek süteményt állítólag holland bevándorlók hozták magukkal az Újvilágba, mások szerint 1847-ben találta fel Hanson Crockett Gregory. Az amerikai hajóinas azért szúrta ki a nyers fánkok közepét egy borstartóval, mert bosszantotta, hogy az a részük gyakran sületlen maradt.
1917-ben az Üdvhadsereg női önkéntesei átkeltek az óceánon, hogy hazai ízekkel kedveskedjenek a francia fronton harcoló amerikai katonáknak. Eleinte egy serpenyő és egy üres borosüveg segítségével egyszerű fánkokat sütöttek a lövészárkokban, majd egy sűrített tejes dobozból, egy csőből és egy fadarabból megfelelő eszközt eszkábáltak lyukas közepű fánkok kiszúrásához. Az Üdvhadsereg e bátor nők emlékére hirdette meg 1938-ban az első nemzeti fánknapot.
A donut hagyományosan a mai napig élesztős kelt tésztából készül, de napjainkban dívik a kelesztést nem igénylő túrós-olajos, vagy a kevert tésztás változat is. Utóbbihoz találták ki valójában a muffinsütőhöz hasonló, általában 6 darabos fánktepsit. A tésztamasszát habzsákból vagy levágott sarkú mélyhűtőtasakból kell a gyűrű alakú mélyedésekbe nyomni, hogy a fánk szabályos alakú legyen. Ebben süthetjük meg sütőben a fánkot, amely így jóval kevesebb olajat szív magába, könnyebb és omlósabb lehet.
Vegán: Tehéntej helyett használj rizs-, szója- vagy mandulatejet, a sütéshez pedig kókuszzsírt vagy margarint. A tojásokat kiválthatod egy pépesített fél banánnal.
Paleo és gluténmentes: A fánkok mandula- vagy kókuszliszttel is nagyon finomak.
Law-carb: Az élesztő működéséhez elengedhetetlen a cukor, ezért csökkentett szénhidráttartalmú diéta esetén csak a kevert tésztás és túrós-olajos fánkba tehetsz sütésálló cukorpótlót. A búzalisztet kókusz- vagy mandulaliszttel helyettesítheted.
A lyuk nélküli fánkok oldalán hegyes kiskéssel ejts bevágást, majd kissé tágítsd ki a penge mozgatásával. Ezen a lyukon keresztül a fánk üregébe nyomhatod a csöves habzsákba kanalazott lekvárt, pudingot, habot vagy más tölteléket. Fontos, hogy ne legyen túl híg, mert akkor a tészta szivacsként magába szívja és szétázik.
Nincs kötelező előírás, bármit használhatsz, amit szeretnél, vagy ami a rendelkezésedre áll. Éljen a kreativitás!
A frissen sütött fánkokat érdemes két napon belül elfogyasztani. Légmentesen lezárt dobozban lefagyasztva ugyanakkor akár 3 hónapig is elállnak a mélyhűtőben. A fánkokat bevonat és töltelék nélkül célszerű bedobozolni. Szobahőmérsékleten való, esetleg mikróban történő felengedés után a szokásos módon tetszés szerint díszíthetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.