Nem minden való a kutyáknak, és bizonyos ételek akár a kedvenced életébe is kerülhetnek. Összegyűjtöttük azt a 15 ételt és alapanyagot, amit soha ne adj egy kutyának!
A xilit, vagyis a nyírfacukor akár végzetes is lehet egy kutyának. Az érzékeny embereknél a xilit hasmenést okozhat, a kutyáknál viszont lázat, remegést, levertséget, ájulást, kómát, májelégtelenséget, hányást vagy mozgáskoordinációs problémákat okoz.
A csokoládéban van egy vegyület, a teobromin. Ez az emberre serkentőleg hat, a kutyának viszont már kis mennyiség is mérgezést: hányást, hasmenést, súlyos esetben halált is okozhat.
A hagymafélékben található N-propil-diszulfid nevű vegyület az ebekre toxikus hatással bír, és szapora szívverést, kapkodó lihegést, vesekárosodást, véres vizeletet és letargiát válthat ki. Így a hagymás, fokhagymás, magyaros fogásokból inkább ne adjunk a kutyánknak.
A kutyák laktózérzékenyek, a gyomruk nem tudja hasznosítani a tejben lévő összetevőket. Így esetükben egy gombóc fagyi vagy egy kevés tej is hasmenést okozhat. A savanyított tejtermékekkel, a penészes és a zsíros sajtokkal, az ízesített és diétás joghurtokat is vigyázzunk!
A nyers húsok általában veszélyesek a kutyák számára, ugyanis paraziták telepszenek meg ezeken, melyek a gyomor és bélrendszer megbetegedését okozhatják. Nyers hús fogyasztása után, ha magas láz, véres hasmenés jelentkezik a kutyánál, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
A csirke húsával (megfőzve vagy megsütve) semmi gond sincs, de a csontja veszélyes lehet, mert evésnél szilánkosra törhet, és lenyelve kilyukaszthatja a kutya gyomrát.
A sós nasik rendszeres fogyasztása elhízáshoz, fokozott szomjúsághoz, hőemelkedéshez, hányáshoz és hasmenéshez is vezethet. Bár minden kutya csorgó nyállal figyeli, ha gazdája ilyesmit eszik, lehetőleg ne engedjünk neki.
A kelésben lévő tésztát semmiképpen ne tegyük olyan helyre, ahol a kutya eléri. A test melegének hatására az élesztő gázokkal telíti meg a gyomrot, ami fájdalmas feszüléshez és görcsökhöz vezet.
Vigyázzunk, hogy a kutya ne férjen nyers tojás közelébe, az ugyanis potenciális szalmonella vagy E. coli fertőzésforrás.
Az avokádó perszint tartalmaz, amely egy gombatoxin. Ez az emberre nem veszélyes, a kutyákra azonban igen: náluk hasmenést és hányást okozhat, de súlyosabb esetben a szívet is károsíthatja.
A legtöbb kutya szereti a szőlőt, ezért a gazdiknak vigyázniuk kell, kedvencük nehogy leeszegesse a tőkékről. A szőlő ugyanis veseelégtelenséget okoz a kutyáknál, már pár szemtől kórházba kerülhetnek. A toxikus adag körülbelül 10-30 g szőlő vagy mazsola testsúlykilogrammonként.
De más gyümölcsöt sem jó ötlet adni a kutyáknak! A szilva és a barack magja például ciánt is tartalmaz. De különösen veszélyes a datolyaszilva magja, ami a kutyáknál könnyen vékonybélgyulladást vagy bélcsavarodást okozhat.
Ha a kutya csövestől rágja el a kukoricát, a csövét nem tudja megemészteni. Az elakad a vékonybelében, és már csak a sebészi úton lehet eltávolítani.
A kutyáknál minimális mennyiségű alkohol is hányást, hasmenést, koordinációs problémákat, idegrendszeri problémákat, nehézlégzést, kómát okozhat, szélsőséges esetben pedig akár az eb életébe is kerülhet az elővigyázatlanság.
Soha ne adjunk emberi gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt kedvencünknek! Gyógyszert csakis az állatorvos tanácsára és az adagolási útmutatást szigorúan betartva adjunk nekik!
Forrás: Okosgazdi és Kisállatorvos
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.