A gyömbért pontosan az teszi sokoldalú természetes gyógyszerré, ami az ízét is adja: a benne lévő illóolajok és aromák. A kutatókat leginkább az erős növényi gyömbérolaj foglalkoztatja, amely kémiailag az aszpirin hatóanyagához hasonlít, ennek megfelelően pedig vérhígító hatása van. Rendszeres fogyasztása csökkenti az érszűkület kockázatát, az agyvérzésre és trombózisra való hajlamot. A gyömbérolaj a fájdalmat is csökkenti. Nem véletlen, hogy a hagyományos kínai gyógyászatban a migrén kezelésére javasolják.
Felfúvódás, gyomorbántalmak esetén is segít. A gyömbér hatóanyagai ingerlik a nyálkahártya receptorait a gyomorban és a belekben, ennek köszönhető, hogy a növény ösztönzőleg hat a gyomor- és epesavképződésre, valamint az emésztésre. Rendszeres fogyasztása esetén tehát a gyomorfekély ellen is védelmet nyújt.
A gumó rágcsálása az utazás során jelentkező rosszullét, illetve tengeribetegség esetén is remek gyógyszer. Mivel szabályozza a gyomorsavműködést, az italozások utáni másnaposságot is csökkenti.
Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a gumók feszesek és simák legyenek! Frissen reszelve adhatjuk levesekhez, szárnyasokhoz és bárányhúsból készült fogásokhoz, de jó a tenger gyümölcsei és a halak fűszerezéséhez is. Különösen akkor érvényesül az íze, ha csak a végén adjuk az ételhez. Különleges ízt kölcsönöz az édességeknek: mézeskalácshoz, gyümölcsrizshez, lekvárhoz és gyümölcssalátákhoz egyaránt használhatjuk.
Hámozatlanul néhány hétig tárolhatjuk a hűtőszekrény zöldségesrekeszében. Pürésítve és reszelve akár le is fagyaszthatjuk, így 6-12 hónapig áll el, ám természetesen frissen a leghasznosabb a test számára.
Hámozzunk meg 1 hüvelykujjnyi gyömbérdarabot, szeleteljük fel, és öntsük le 1 liter forró, de nem forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 5-10 percig, szűrjük le, majd töltsük egy termoszba. A nap folyamán kis adagokban fogyasszuk el. Ha úgy jobban ízlik, édesítsük mézzel. Hűvös-nyálkás időben felmelegíti a szervezetet, védi a légutakat, megnyugtatja a gyomrot, és egyensúlyba hozza a lelket.
A gyömbért a Távol-Keleten több mint 3000 éve ismerik és használják mint gyógy- és fűszernövényt. A hagyományos kínai gyógyászatban és az indiai Ájurvédában is fontos szerepet tölt be a betegségek kezelésében, valamint a test és a lélek harmonizálásában, ugyanis egyensúlyt teremtő alkotórésznek tartják. A sokoldalú gumó a szubtrópusi és trópusi országokban honos. Legfőbb termelői: Kína, India, Japán és Nyugat-Afrika.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.