„A gulyás bőséges lével, hagymával és paprikával készített leveses étel, kockára vágott burgonyával és csipetkével” – írta egykor Gundel Károly vendéglős. Az idők folyamán került bele leveszöldség, zöldpaprika és paradicsom is, hogy laktatóbb legyen. Eredetinek tekinthető recept nem létezik, lényegében mindenki az otthon tanultak szerint, a saját ízlésének megfelelően variálva készíti. Bográcsban és fazékban egyaránt finom és sűrű lesz, ha a jó minőségű alapanyagokat türelmesen hagyjuk puhulni a rántás nélküli paprikás lében.
A neves szakácskönyvírók közül Zilahy Ágnes a felsálat, Magyar Elek a marha többféle részét ajánlja, így a vesepecsenyét, egyes belsőségeket (például májat), a csülköt és a bőrös pofahúst. Az otthoni főzéshez marhalapockát és lábszárt érdemes venni, vagy bízzuk magunkat a hentesre, és kérjünk tőle jófajta gulyáshúst.
Tipp: a marhahúst lecserélhetjük sertésoldalasra és szűzpecsenyére.
Legjobb a mangalicazsír, vagy ha kiolvasztunk füstölt szalonnát, és szükség esetén adunk hozzá még egy kis zsírt.
A legjobb, ha kiváló minőségű hazai zöldségeket használunk, például makói hagymát, cecei paprikát, szentesi paradicsomot, valamint nem szétfövő – A vagy B jelölésű – burgonyát.
Tipp: hagymából elegendő a hús kb. 20%-a, petrezselyemgyökérből feleannyi kell, mint sárgarépából, a krumpli pedig ne legyen több, mint a hús mennyisége.
A gulyáslevest hagyományosan szegedi vagy kalocsai édes-nemes paprikával, fokhagymával, köménymaggal, sóval, borssal és tetszés szerint babérlevéllel, zellerzölddel ízesíthetjük.
10 dkg lisztet mélytányérban összekeverünk 1 db tojással és pici sóval, simára gyúrjuk, majd lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Végül apró darabokat csipkedünk bele a kész levesbe.
Pörköltalapot készítünk a zsiradékon megpirított, pirospaprikával megszórt hagymából, majd rádobjuk a húst és megpirítjuk. Köménnyel, sóval, fokhagymával ízesítjük, és kevés vízzel felöntve majdnem puhára pároljuk. Ezután zsírjára pirítjuk, majd hozzáadjuk a feldarabolt leveszöldséget és burgonyát. Tovább pirítjuk, amíg a burgonya üvegesedni kezd, majd hozzáadjuk a paprikát, paradicsomot, és felengedjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk. Végül megfűszerezzük, és az egészet puhára főzzük.
Tipp: Sokkal jobban kijönnek az ízek, ha a felöntéshez lágy (szűrt) vizet használsz. Ha nincs szűrőkancsód, forrald fel a szükséges mennyiséget, majd hűtsd le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.