Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Minestrone recept
Minestrone
Mákos guba  recept
Mákos guba
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Diéták

Felejtsd el a bikinitestet! A tökéletesség hajszolása több kárt okoz, mint hasznot

Az olyan ártatlannak tűnő kifejezések, mint például a bikinitest szép csendben ássák alá nők ezreinek önbecsülését. Jobb lenne befejezni ezek használatát.

Noha manapság egyre nagyobb teret kap a testpozitivitás és az önelfogadás hangsúlyozása, főképp a közösségi médiában még mindig nem ritkák a bikinitest elérésére buzdító posztok. Ezek azonban sokkal nagyobb károkat okoznak, mint hinnénk, ezért jó lenne leszámolni végre a tökéletesség hajszolásával.

A bikinitest kifejezés nők és férfiak önértékelését egyaránt aláássa /Fotó: Shutterstock
A bikinitest kifejezés nők és férfiak önértékelését egyaránt aláássa /Fotó: Shutterstock

Az első bikinibody

A kifejezést elsőként a Slenderella International nevű fogyókúraszalon használta 1961-ben, egy, a Washington Post és a New York Times magazinokban megjelent hirdetésben. A reklámszöveg a következő volt: „A nyár csodálatos szórakozása azoknak szól, akik fiatalnak látszanak! Feszes mell, karcsú derék, kecses láb – ez a bikinitest!”

Szerencsére ma már ritkán hangozhatnak el a mentális egészséget ilyen mértékben károsító szlogenek. Mégis görcsbe rándul a gyomrunk, ha szóba jön a bikinialak, és nem is ok nélkül. Fotók, videók és reklámok tucatjai közvetítenek az irreális testalkat elérésével kapcsolatos elvárásokat, és mindkét nemre nyomást helyeznek azzal, hogy rejtett módon próbálják megmondani, hogyan is kellene kinéznünk. Ez nemcsak az általános közérzetünkre, önértékelésünkre és a mentális egészségünkre hat negatívan, de testkép- és étkezési zavarok, akár depresszió kialakulásához is vezethet.

Testszégyenítő reklámok

Napjainkban túl nagy hangsúlyt kapnak a külsőségek, a vonzó idomokat, kockás hasat és feszes feneket idealizáló tartalmak. Miközben ha jobban belegondolunk, nemcsak az emberiség nagy része, de még maguk a modellek sem ilyenek a valóságban. Mégis hiszünk annak, amit az interneten látunk, és szégyent érzünk a saját, tökéletelen testünkkel kapcsolatban, amikor belenézünk a tükörbe, napozni, strandolni megyünk, ha egyáltalán megtesszük mindezt. A valódi értékek azonban nem a kinézetben mutatkoznak meg, és ez az, amit erősíteni érdemes, hogy elejét vegyük a káros következményeknek.

Az irreális test elérése helyett a pozitív önértékelés elérése legyen a cél /Fotó: Shutterstock
Az irreális test elérése helyett a pozitív önértékelés elérése legyen a cél /Fotó: Shutterstock

Az irreális elvárások helyett

A médiában látottak sokszor burkoltan, de súlyos üzenetet közvetítenek: mielőtt kimerészkedünk a strandra, hozzuk formába a magunkat, időt, energiát, pénzt nem kímélve, sőt akár az egészségünk árán is. Nem szabad azonban engednünk, hogy a tökéletességet istenítő és gyakran kifejezetten mérgező tartalmak határozzák meg testi és lelki egészségünket. Attól, hogy nem rendelkezünk kifogástalan testtel, még nem vagyunk kevésbé értékesek. Ahelyett, hogy mindent elhinnénk, tartsuk észben, hogy az internetre, reklámplakátokra kikerülő fotók jelentős retusáláson esnek át, és a modelleket a lehető legideálisabb szögben és pózban kapják lencsevégre.

Ezért válogassuk meg, milyen tartalmakat fogadunk be, és mit nem. Kövessünk olyan közösségi médiás oldalakat, ahol testpozitív szemlélettel találkozunk, illetve azokat az ismert és civil személyeket, akik jó példát mutatnak az önelfogadásban.

Esztétika kontra egészség

Egy kívül-belül egészséges ember akkor is vonzó, ha van némi súlyfelesleg rajta. A kifogástalan külső elérésére való törekvés és az extrém diétázás helyett ezért a testi-lelki épséget tűzzük ki célul. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő folyadékfogyasztás és a rendszeres mozgás a legjobb módjai annak, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ennek nemcsak fizikai, de pszichológiai előnyei (stresszcsökkenés, több önbizalom, jobb hangulat) is vannak. Kutatások bizonyítják, hogy akik az egészségük érdekében mozognak, sokkal motiváltabbak és kitartóbbak a sportolásban, mint azok, akik a fogyás és a tökéletes alak elérése miatt mennek edzőterembe.

A rendszeres mozgás ráadásul fejleszti az önismeretet, segít megszeretni a saját adottságainkat, hozzájárul ahhoz, hogy egészséges és pozitív kapcsolatot alakítsunk ki a testünkkel.

(Forrás: Fanny magazin)

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.