Szerencsére a diéta és a fogyókúra során sem kell lemondani az édességekről, csak arra kell odafigyelni, hogy jó minőségű, tápláló finomságokkal váltsd ki a tejcsokit, a bonbonokat vagy a házi, jó cukros süteményeket és desszerteket. Illetve fontos szempont a mértéktartás is, ugyanis attól még, hogy valami cukormentes vagy kalóriaszegény, nagy mennyiségben ugyanúgy hízlaló lehet, mint egy cukros finomság.
Mutatjuk, melyek a legjobb és persze legfinomabb desszertek, melyek a diétába és fogyókúrába is beilleszthetők!
A görög joghurtnak magas a fehérjetartalma, így elősegíti a teltségérzet kialakulását, sőt támogatja az izomfenntartást fogyás idején is. Ha egy kevés görög joghurt mellé teszünk pár szem bogyós gyümölcsöt (áfonyát, málnát vagy epret), akkor nemcsak ízletesebb lesz a nasi, de extra vitamin, asványi anyag és rost is kerül az étkezéshez. Kimondottan tápláló lesz, ha kevéske granolát vagy natúr zabpelyhet is szórunk rá, ami plusz textúrával gazdagítja a desszertünket.
A klasszikus muffin sajnos nem illeszthető be egy diétába, hiszen fehérliszt és cukor is bőségesen kerül a receptbe. Szerencsére a muffin diétásan is elkészíthető, méghozzá zabpehelyből, teljes kiőrlésű lisztből és így már a fogyókúra során is bátran - persze mértékkel - fogyasztható! A zabpehely összetett szénhidrátot és oldható rostokat tartalmaz, így jótékony hatással van az emésztésre, az anyagcserére, az áfonyában pedig vitaminok és ásványi anyagok, antioxidánsok is találhatóak. Íme a zabpelyhes muffin receptje.
Az avokádóból sokan guacamolét készítenek, mások reggelire zöldség helyett vagy smoothie-ba téve fogyasztják, megint mások pedig desszertet készítenek belőle. Az avokádó gazdag egészséges zsírokban, amelyek hozzájárulnak a teltségérzet kialakulásához, támogatják a szív egészségét. A kakaó pedig egy antioxidánsban gazdag élelmiszer, jó hatással bír a vérkeringésre. Az avokádós csokoládékrém így tehát nemcsak diétás, de egészséges is. A receptet ide kattintva találod.
A chia mag, vagy más néven asztékzsályamag egy szuperélelmiszer, amelyből villámgyorsan finom puding, azaz krémes desszert készíthető. A chia magnak magas a rosttartalma, emellett fehérjét és jó zsírokat is tartalmaz, támogatja a bélrendszer működését, így duplán nyersz a belőle készült édességgel. Kókusszal és banánnal, de akár eperrel ízesítve is mennyei, az elkészítéséhez pedig tehéntejet, de növényi italokat is használhatsz. A kókuszos-banános chia puding pofonegyszerű receptjét itt éred el.
A közel-keleti csemege, a datolya igazi csoda. Természetes helyettesítője lehet a finomított cukornak, édesíthetjük vele a süteményeket, zabkásákat, smoothie-kat, de akár önmagában is fogyaszthatjuk. A datolya elég édes, így sokat nem is lehet belőle egyszerre megenni, és mivel rostokban gazdag, támogatja az emésztést. A datolya magában is finom csemege uzsonnára, de még teljesebb, táplálóbb desszert, ha a mag helyére, az üregbe kensz egy kevés (cukormentes) mandula- vagy mogyoróvajat.
Az alma önmagában is tökéletes és finom uzsonna, de érdemes megbolondítani. A kimagozott almát vágd cikkekre, fűszerezd egy kevés fahéjjal, helyezd sütőpapírral bélelt tepsire és süsd aranybarnára. A sült almát teheted zabkására, de mézzel meglocsolva, pár szem dióval kiegészítve, vagy csak úgy magában is tökéletesen elűzi az édesség utáni vágyat, a sóvárgást. Az almának is magas a rost- és víztartalma, a fahéj pedig a vércukorszint szabályozásában segít – írja a She Finds.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.