Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Odafigyelsz arra, mit eszel és mikor, úgy érzed, minden szükséges tápanyagot megadsz a szervezetednek, ennek ellenére szinte folyamatosan gyötör az éhség? Ez nem jelenti azt, hogy a tested valójában plusz kalóriákért kiállt: több magyarázata is lehet annak, ha állandóan éhesnek érzed magad.

Legtöbbször valamilyen betegség állhat a háttérben, de akár álmatlanság, állandósult szorongás vagy gyógyszer mellékhatása is okozhat kínzó, állandósult éhségérzetet. Nem kell megijedni, inkább figyeld meg a szokásaidat, életmódodat és ha kell, kérj segítséget. Itt a tíz leggyakoribb oka az indokolatlannak vélt éhségnek.

Depresszió

Az evés egy megküzdési mechanizmus lehet a szorongással küzdő vagy depressziós emberek számára. Ennek részben az lehet az oka, hogy a szervezetük nem termel elegendő „boldogsághormont”, azaz szerotonint, és az olyan ételek, mint az édesség, a kenyér – tehát az egyszerű szénhidrátok – fogyasztása növelheti ennek a hormonnak a szintjét. Az emberek ugyanis nem zellerrel próbálják felvidítani magukat, legyenek bármilyen egészségtudatosak is. Ez a megküzdési stratégia azonban könnyen visszaüthet, és ronthatja el a hangulatot: táplálkozási szakértők szerint akik egészségtelenül étkeznek, azoknál nagyobb valószínűséggel jelentkezik depresszió. Ördögi kör, amiből nehéz kitörni – de nem lehetetlen!

Stressz

„Harcolj vagy menekülj!” üzemmódban a kortizol nevű stresszhormon elárasztja a szervezetet, ami arra ösztönöz minket, hogy akkor is együnk, amikor fizikailag nincs szükségünk kalóriákra. Az éhség ilyen esetekben nem arra hívja fel a figyelmet, hogy a testneknek energiára van szüksége, pusztán a kortizol üzeni az agyunknak, hogy nem laktunk jó. Ez az folyamat az oka annak, hogy a stressz túlevésre késztet.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Pajzsmirigy túlműködés

Ha állandóan éhes vagy, és többet eszel, mint máskor, de ez nem igazán látszik meg rajtad, akkor előfordulhat, hogy a panaszodat a pajzsmirigyműködés zavara okozza. Ha ugyanis a pajzsmirigy túl sok hormont termel, az felpörgeti az anyagcserét és ennek eredményeként éhségérzet alakulhat ki. A pajzsmirigynek is fontos szerepe van a jóllakottság érzés kialakulásában, ezért a túlműködés miatti sóvárgást nehezebb kielégíteni. A pajzsmirigy túlműködés jele lehet még az állandósult fáradtság, rosszkedv, törékennyé vált körmök, hajhullás.

Túlsúly

A túlevés súlygyarapodáshoz vezethet, de egy ördögi körben maga az elhízás is állandóan éhessé tehet. A szervezetben felgyülemlett túlzott zsír miatt az egekbe szökhet az inzulinszint, aminek hatására az étvágy is megnő. Ráadásul a zsírsejtek kevésbé érzékennyé teszik a szervezetet a jóllakottság hormonjára, a leptinre.

Hipoglikémia

Az alacsony vércukorszintnek számos oka lehet, az étkezés kihagyásától a hasnyálmirigy-problémákig. De az eredmény ugyanaz: növekszik a pocak, miközben a test energialöketért könyörög. Tulajdonképpen ilyenkor a szervezet éhséggel jelezi, hogy még több energiára van szükség a sejtekben.

Cukorbetegség

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegségben is lehet ingadozó a vércukorszint – ha nem, vagy nem jól kezelt betegségről van szó. A vércukorszint ingadozása pedig éhségérzetet válthat ki. A vércukorszint stabilizálásával távol tarthatjuk magunkat a szénhidrátban gazdag ételektől.

Menstruáció

A menstruáció során bekövetkező hormonális változások kiválthatnak falásrohamokat. A testnek ráadásul ezeken a napokon több kalóriára van szüksége ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a szervezet extra igényeivel – ám az nem mindegy, hogy milyen étellel csillapítjuk az éhséget.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Gyógyszerek

Növeli az étvágyat néhány gyógyszer mellékhatása. Ilyen például némely antidepresszáns, az allergia elleni készítmények egy csoportja vagy a szteroidok. Ha arra gyanakszol, hogy valamelyik gyógyszered állhat az fokozott éhségérzet mögött, ne hagyd abba a gyógyszer szedését, de konzultálj az orvosoddal és keressetek olyan alternatívát, ami nem okoz ilyen mellékhatásokat.

Kiszáradás

Még akkor is, ha tényleg éhesnek érzed magad, előfordulhat, hogy félreértelmezed a jeleket, és a tested csupán vízért könyörög. Ha a szervezet kezd dehidratálttá válni – még mielőtt éreznénk a szomjúságot – éhséggel jelez, amit hajlamosak vagyunk félreérteni. Az ilyen jellegű probléma megelőzhető rendszeres vízivással (akkor is, ha nem vagyunk szomjasak). A cukros italok helyett ajánlott vizet vagy natúr gyümölcsteát, limonádét fogyasztani.

Álmatlanság

Az ajánlott hét-nyolc óra alvás nélkül a szervezet nehezebben tudja szabályozni azokat a hormonokat, amelyek ébredéskor szabályozzák az éhségszintet. Az éhséghormon, a ghrelin szintje megugrik, és akkor is táplálék után nyúlunk, ha a szervezetnek nincs szüksége a kalóriákra. Az alváshiányt ráadásul stresszként éli meg a szervezet, ami hormonális zavarokhoz vezethet (mint már írtuk).

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.