Akár olajban, akár egészséges zsírban sütjük ki a vacsoránkat, pár óra múlva egész biztos jelentkezik a fájdalmas gyomorégés. A zsíros és sült ételek ellazítják a nyelőcső alsó záróizmát, ezért az nem is működik megfelelően, pedig a gyomor és a nyelőcső elválasztása igen csak fontos feladat. Egész konkrétan meg kellene akadályoznia, hogy a már gyomorba jutott, savas táplálék visszakerüljön a nyelőcsőbe. Ezt azonban megnehezíti a sült krumpli, a rántott csirke, de sajnos még a vízparton vásárolt lángos fogyasztása is.
A magasabb zsírtartalmú tejtermékek elég divatosak, mivel segítségükkel hamarabb és tartósabban lakhatunk jól, mint a soványabb változatokkal. A savas refluxban szenvedők számára azonban aligha élvezhetők ezek az áruk anélkül, hogy komoly támadásnak tennék ki a nyelőcsövüket. A szomorú következményben ismét a zsír a ludas: alacsony zsírtartalmú és laktózmentes változatokat kell keresni.
Tudjuk, a mi szívünk is szinte beleszakad, de sajnos igaz: a legegészségesebb étcsokoládék is maró fájdalomhoz vezetnek. Ennek pedig a metilxantin nevű természetes anyagok az okai: a központi idegrendszerre hatva ellazítják a nyelőcső záróizmának simaizomszöveteit, így a kakaó is meggátolja a normális emésztést a refluxosok számára. A csokoládéban található két metilxantin-
származék egyébként a koffein és a teobromin, mindkettő nagyban felelős azért, hogy normál esetben az édesség elmajszolása után kifejezetten vidám hangulatunk lesz.
Most azonnal tegye le mindenki a kezében található fémdobozos kólát! Szó szerint túl nagy nyomás alá helyezik az amúgy is megviselt emésztésünket. A szénsavas buborékok elfogyasztva megnövelik a gyomron belüli nyomást, ezzel pedig igen csak próbára teszik a nyelőcső gyengécske záróizmait.
Az élet nem is lehetne ennél kegyetlenebb, a nagyobb fájdalom elkerülése érdekében azonban búcsút kell mondanunk a reggeli feketénknek. Húsz perc alvajárás még mindig jobb, mint gyomorégéssel kezdeni (és folytatni) a napot.
Sajnos még a legorganikusabb, legtermészetesebb körülmények között nevelt marha húsa is kifejezetten zsíros. Attól pedig sajnos elernyednek a nyelőcső záróizmai. 100 gramm sovány, darált marhahús is 5 gramm telített zsírt tartalmaz. Ez egy 2000 kalóriára belőtt diétánál a napi energiabevitel 25 százaléka! Inkább kerüljük el a steaket, így biztosan távol tartjuk a tüneteket.
Újabb csapás: a megérdemelt hétvégi lazítást sem ajánlott egy pohárnál több hideg sörrel ünnepelni. Az alkohol általánosságban lelassítja az emésztési folyamatokat, ami növeli a savas reflux kitörésének esélyeit. Maradjunk mértékletesek!
A sajt ismét egy olyan étel, ami könnyen lángba borítja az érzékeny nyelőcsövünket. Különösen kerülni kell az ömlesztett változatokat, melyek nem csak zsírosak, de telistele vannak tartósítószerrel és adalékanyagokkal.
Szomorú, de lekváros pirítós sem lehet többé a reggelink része. A lekvár és a különböző zselék átlagosan 5.5-ös pH értékükkel kiemelkedő szinten serkentik a savképződést. A cukros dzsemmek helyett tegyél inkább igazi, felszeletelt gyümölcsöket a kenyérre, ezzel kevésbé terheled le a gyomrodat!
Méregtelenítő likopin tartalma ellenére kerülendő a paradicsom, ugyanis rengeteg citrom és ecetsav található benne. Természetesen hatásukra a gyomorsav is azonnal túlteng. Amikor pedig az ételek lebontásához szükséges gyomorsavból túl sok keletkezik, jobb híján a nyelőcsövön keresztül próbál kitörni, a történet fájdalmas folytatását pedig már ismerjük. Bánjunk óvatosan a ketchuppal és a paradicsomos szószokkal is!
Bár az irritábilis bélszindróma és a diszplázia esetén kifejezetten jó hatással van a beteg emésztőrendszerre a borsmenta (nem is beszélve méregtelenítő hatásáról), a savas reflux hatását sajnos növeli. Éppen az a probléma, hogy túlságosan nyugtatóan hat a bélrendszer nyálkahártyájára, és így a nyelőcső záróizmára is.
Mi jöhet még?! A rántotta sem opció többé, ha nem akarunk instant gyomorégést: túlságosan leterheli a nyelőcső záróizmait.
Alig vált népszerűvé Magyarországon, a refluxus betegeknek máris le kell mondani róla. Az alapjául szolgáló földimogyoró sajnos a legmagasabb zsírtartalmú az olajos magvak közül, és ez mennyiség a belőle készült vaj előállítása során csak fokozódik.
Anyukánknak igaza volt, amikor kiskorunkban azzal fenyegetett, hogy túl sok kockacukorral könnyen elcsaphatjuk a gyomrunk. Reflux esetén pontosan ilyen hatással bír a kristálycukor, a benne található fruktóz ugyanis komoly gyomorégést okoz. A véráramba nehezebben felszívódó cukrok hajlamosak keringés közben az egészségtelen baktériumok és élősködők táplálékává válni. Nem hangzik jól, igaz? Így elég ártalmasak lehetnek a gyomornak, és ezzel együtt a nyelőcsőnek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.