A kollagén egy esszenciális aminosav, ami segít a bőrnek megtartani hidratáltáságát, csökkenteni a ráncokat, növelni a rugalmasságát, emellett támogatja a sebgyógyulást is. Egy bizonyos kor fölött azonban a szervezet már nem tudja előállítani, ezért külső forrásból kell pótolnunk. Ezek az ételek bizonyulnak a legjobb választásnak.
Az órákon át főzött csontos húsból kollagén és más tápanyagok is kerülnek az alaplébe, amit aztán bármilyen étel készítésekor felhasználhatunk, de akár magában is fogyaszthatjuk. Az alaplébe fövő ásványi anyagok közül a kalcium, a magnézium és a foszfor erősítik és ellenállóbbá teszik a bőrt. Az A-, D-, illetve K-vitamin pedig gyulladáscsökkentő hatású.
A fehérje remek komplex fehérjeforrás. A sárgája és a fehérje is tartalmaz kollagént, ráadásul található bennük biotin és B-vitamin, ami elősegíti a szervezetbeli termelődését. A biotin ezenkívül szabályozza a faggyútermelődést, továbbá megelőzi az aknék kialakulását.
A lazac az egyik legjobb ómega-3 zsírsavforrás, ami alapvető fontosságú a bőr egészsége szempontjából. Az ómega-3 segít csökkenteni a gyulladást, véd a napsugarak káros hatásaitól és stimulálja a kollagéntermelődést.
A bogyós gyümölcsök antioxidánsokban gazdagok, amelyek felveszik a harcot a szabad gyökök bőrsejtkárosító hatásaival szemben. Az áfonya, málna, eper stb. emellett gazdag C-vitaminban, ami elengedhetetlen a kollagéntermelődéshez, emellett halványítja a sötét foltokat,
A citrusok szintén kitűnő C-vitamin-források. Gyulladáscsökkentő és antioxidánshatású flavonoidokban is gazdagok, melyek védik a bőrt a környezeti hatásoktól, például az UV sugárzástól. Ezenkívül hidratálják és elektrolitokkal erősítik a szervezetünket.
A klorofill adja a zöld színüket ezeknek a növényeknek, ami a kollagén mennyiségét is emeli a szervezetünkben. Emellett a klorofill is véd a napsugárzástól, valamint ruganyossá teszi a bőrt. A zöld levelek ezenkívül gazdagok a bőr számára értékes vitaminokban, például A-, C- és E-vitaminban.
A fokhagyma magas kéntartalmú, ami a glutation termelődésében játszik szerepet. A glutation egy erős antioxidáns, ami védi a bőrt az oxidatív stressztől, egyben gyulladáscsökkentő is. Segíti a C-vitamin hasznosulását a szervezetben, ami által a kollagénszintézis is hatásosabb. A fokhagyma ezenkívül antibakteriális hatású is, így megelőzi az aknék és a fertőzések kialakulását.
Az egészséges zsírokban, fehérjében és ásványi anyagokban gazdag diófélék a bőr szerkezetét javítják. Magas réztartalmukkal elősegítik a kollagéntermelő enzimek aktivitását. Emellett védenek az szabad gyököktől és az oxidatív stressz ellen. A legtöbb olajos mag E-vitaminban is gazdag, ami a bőr egészsége szempontjából fontos vitamin. Ajánlott a mandula, a dió, a pisztácia és a kesudió rendszeres fogyasztása.
Az avokádó igazi szuperélelmiszer, ami belülről táplálja a bőrt. Az egészséges zsírokban bővelkedő gyümölcs segít elkerülni a bőrszárazságot és a hámlást. C- és E-vitaminban gazdag, melyek együttesen fokozzák a kollagéntermelődést. A benne lévő K-vitamin pedig a szem alatti puffadás és sötét karikák ellen nyújt segítséget.
A paradicsom a likopin elsőszámú forrása. Ez a vegyület adja a gyümölcs piros színét, és természetes fényvédőként fókuszál. A- és C-vitaminban is gazdag, melyek elősegítik a kollagéntermelődést, és javítják a bőr állagát, tapintását. Csakúgy, mint a répa esetében a béta-karotin, a paradicsomban lévő likopin is főzés, párolás hatására érvényesül jobban.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.