Ha rágcsálnánk valamit, együnk egy marék diót, mandulát vagy kesut. A dió gazdag forrása az Omega-3 zsírsavaknak, amelyek csökkentik az artériákban lévő gyulladást és védik a szívet. Segíthet a koleszterinszint mérséklésében és a jóllakás érzését kelti. Egy maréknál többet azonban ne fogyasszunk belőlük, mivel magas a kalóriatartalmuk.
A magány összefügg az artériák megkeményedésével, ami magas vérnyomáshoz és a szívbetegségek fokozott kockázatához vezet, emellett megemeli a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét is, ami megzavarhatja a keringést, így a szív nehezebben dolgozik. Ha tehát magányosnak érezzük magunkat, próbáljuk meg újra felvenni a kapcsolatot régi barátainkkal, vagy keressünk egy új hobbit, illetve csatlakozzunk egy klubhoz vagy tanfolyamhoz, hogy kimozduljunk és új emberekkel találkozzunk.
A mérsékelt alkoholfogyasztás – különösen a vörösbor – jótékony hatással lehet a szívre, de a kulcsszó: a mérték. A túl sok italozás rendellenes szívritmust, magas vérnyomást, a szívizom károsodását és más betegségeket, például stroke-ot, májproblémákat és egyes rákos megbetegedéseket okozhat.
Válasszunk egészséges alapanyagokat az ételeink elkészítéséhez, olyanokat, amilyeneknek a ketyegőnk is örül. Emellett a főzési módszerekre is ügyeljünk, inkább pároljunk, grillezzünk, kerüljük a bő olajban sütést. Az ízesítéshez használjunk friss fűszernövényeket, citromlevet és kicsit kevesebb sót. Az ételeinkre szórjunk lenmagot, ugyanis magas az Omega-3 zsírsavtartalma, így a diófélékhez hasonlóan segíthet a koleszterinszint csökkentésében.
Tudósok felfedezték, hogy azok a szívbetegek, akik napi 15 percig gyakorolják a meditációt, a felére csökkenthetik a szívroham és a stroke kockázatát azokhoz képest, akik nem meditálnak. Ennek oka feltehetően az, hogy a meditáció segít csökkenteni a vérnyomást, lassítja a pulzust és a légzést, csökkenti a stresszt.
Ha van rajtunk egy kis felesleg, itt az ideje, hogy megszabaduljunk tőle. Minél nagyobb súlyt cipelünk, a szívünknek annál nehezebb dolga van, ráadásul a túlsúly növeli a vérnyomást és a koleszterin-szintet. A szakértők szerint az egyik legegészségesebb diéta a mediterrán étrend, amely sok gyümölcsöt, zöldséget és hüvelyeseket tartalmaz, emellett némi húst, halat, dióféléket, magvakat és egy kis olívaolajat.
A dohányzás a szívbetegségek egyik legjobban kontrollálható kockázati tényezője. Ha dohányzunk, akkor szokjunk le róla. Ez nemcsak a szívünk, hanem az általános egészségünk, de még a külső megjelenésünk szempontjából is óriási változást jelenthet.
Ha szeretünk táncolni, ne fogjuk vissza magunkat, ez ugyanis egy igazán szívbarát edzés! Az aerob mozgás megemeli a pulzusszámot és munkára fogja a tüdőt, a zene pedig mentálisan és lelkileg erősít minket – és akkor még az elégetett kalóriákról nem is beszéltünk!
Akár a közösségi oldalakon látott poénokon, videókon, akár filmeken vagy a barátaink vicces kalandjain, mindegy, hogy min, csak nevessük minél többet! A kutatások szerint a nevetés csökkentheti a stresszhormonok szintjét és az artériákban lévő gyulladást, és növelheti a jó koleszterin (HLD) szintjét.
(Borítókép: Shutterstock, forrás: Fanny magazin)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.