Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Puncstorta  recept
Puncstorta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Egészséges

Elvonási tüneteket okoz, ha elhagyod ezeket az ételeket

A legtöbb ember számára azért nagyon nehéz a fogyás, mert függőjévé váltak azoknak az ételeknek, amiket fogyasztanak. Lássuk, milyen alapanyagok okoznak addikciót, és mit tehetünk ellene.

Manapság már nem új információ, hogy az alkoholhoz vagy a dohányzáshoz hasonlóan a cukor is függővé tesz. Így amikor valaki, aki sok, hozzáadott cukorban gazdag ételt fogyaszt, egyszer csak lemond ezekről, ténylegesen elvonási tüneteket tapasztalhat. Arról viszont kevesebbet beszélünk, hogy más feldolgozott élelmiszerek ugyanezt okozhatják, ahogy arról is ritkán esik szó, mi a megoldás, mitől lesz sikeres az életmódváltás.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek is függőséget okoznak /Fotó: Shutterstock
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek is függőséget okoznak /Fotó: Shutterstock

Élelmiszer-függőség és túlevés

Számos kutatás vizsgálja, hogy milyen okok állhatnak a túlevés mögött. Dr. Joel Fuhrman, táplálkozás-kutató orvos szerint az éhségnek különböző fajtái vannak. A valódi éhség azt jelenti, hogy üres a gyomor, és a szervezetnek táplálékra van szüksége. Ez a fajta éhség arra késztet bennünket, hogy tápanyagokban gazdag ételeket fogysszunk. Ezzel szemben az úgynevezett mérgező éhség valójában nem éhség. Elvonási tünetek okozzák az érzetet, amit tévesen éhségként definiálunk, és eszünk. Többnyire cukros, sós, zsíros feldolgozott ételeket.

Ez az orvosok által „rettenetes hármasként” emlegetett kombináció beindítja a dopamin, azaz az örömérzetért felelős neurotranszmitter felszabadulását. Ha gyakran fogyasztunk e háromban gazdag ételeket, és az agyunk hozzászokik a dopamincsúcsokhoz, az sóvárgást és függőséget okoz. Érdekes, hogy a három összetevőnek az együttes jelenléte a legaddiktívabb. Azokban a vizsgálatokban, amelyekben külön-külön fogyasztották, a cukornak, a sónak és a zsírnak sem volt ilyen erőteljes hatása.

A cukros és zsíros nasik helyett válasszunk vitamindús friss gyümölcsöket /Fotó: Shutterstock
A cukros és zsíros nasik helyett válasszunk vitamindús friss gyümölcsöket /Fotó: Shutterstock

Mi a megoldás?

Dr. Fuhrman szerint meg kell tanulnunk felismerni a különbséget a fiziológiás éhség (tehát a szervezet valós igénye a táplálék iránt) és a rossz ételek elfogyasztása miatti elvonási tünetek között. Ha elég ideig tudatosan figyeljük a testünk jelzéseit, akkor ez a különbségtétel előbb-utóbb ösztönné válik.

Az ételfüggőség ekerülése érdekében kerülendők a gyulladást okozó, ultra feldolgozott, főképp állati eredetű alapanygok. Helyette válasszunk magas tápanyagtartalmú, elsősorban növényi alapú ételeket. A zöldségek, gyümölcsök, diófélék, magvak, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák hosszan eltelítenek, elegendő rostot tartalmaznak, emellett bőven van bennük vitamin és ásványi anyag.

A legfontosabb makrotápanyag

A fehérjefogyasztás nem csak egy múló trend. A szervezetnek erre a makrotápayagra van a legnagyobb szüksége, mégis jóval a minimumérték alatt fogyasztjuk. Ez az a tápanyag, ami a legjobban eltelít, emellett szabályozza a szénhidrát- és zsírbevitelt, és így az általános kalóriabevitelt is. Ha nem fogyasztunk elegendő fehérjét, akkor a különböző testi mechanizmusok arra késztetnek, hogy folytassuk az evést. Egyénfüggő, de körülbelül 100 g fehérjét el kellene fogyasztanunk naponta. Egy átlagos étrend sokszor ennek a felét sem biztosítja.

Az elegendő fehérjebevitel érdekében együnk sok tojást, halat, sovány baromfihúst, tejtermékeket (pl. görög joghurtot, cottage cheese-t), lencsét, babot, olajos magvakat (főleg mandulát és tökmagot). Ha minden étkezésünk tartalmazza a szükséges fehérjét, a vércukorszintünk stabilabb marad, nem tör ránk a farkaséhség, és az áléhség is elkerül.

(Forrás)

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.