Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egészséges

Nem mindegy, melyik étolajat választod: íme, a legjobbak!

Olívaolaj /Fotó: Shutterstock - Illusztráció
Az, hogy melyik a legjobb étolaj, többnyire attól függ, milyen módon szeretnénk felhasználni. De az egészség sem utolsó szempont, ahogy az étolaj ára sem. Mutatjuk, melyek a legjobb választások, még megfizethető áron.

Ma már igazán széles körű kínálatból válogathatunk, ha olajat szeretnénk vásárolni. A különböző ízű, tápértékű, felhasználási módú és árú termékek közül azonban sokszor nehéz kiválasztani a megfelelőt, és előfordulhat, hogy nem jól döntünk. Segítünk eligazodni az étolajok gazdag világában, akár az egészség, akár az ára az elsődleges szempont.

Az olívaolaj az egyik legsokoldalúbb növényi olajfajta /Fotó: Shutterstock - Illusztráció
Az olívaolaj az egyik legsokoldalúbb növényi olajfajta /Fotó: Shutterstock - Illusztráció

A 3 + 1 legjobb étolajfajta

Ha egészséges táplálkozásról beszélünk, az olaj nem tartozik az elsők között említett élelmiszerek közé. Pedig van helye a kiegyensúlyozott étrendben is, ha jól választjuk meg, mikor melyiket használjuk.

  • Olívaolaj: Ez az egyik legsokoldalúbb és legnépszerűbb olajféle. Az olívaolaj E-vitaminban gazdag, és bővelkedik egyszeresen telítetlen zsírokban, más néven olajsavban. Használhatjuk sütéshez, főzéshez, vagy hidegen salátaöntet is lehet. Az olívaolajnak három fajtája van: finomított, szűz és extraszűz – hogy melyiket válasszuk, azt elsősorban a felhasználás módja határozza meg.
  • Avokádóolaj: Az avokádó gyümölcshúsából kinyert olaj semleges ízű, így alkalmas bármilyen étel elkészítéséhez. Tápértéke az olívaolajéhoz hasonló, ára viszont magasabb, így sokan az előbbit részesítik előnyben.
  • Napraforgóolaj: A napraforgóolaj minden bolt kínálatában megtalálható, elérhető árú olajfajta. Ez is gazdag többszörösen telítetlen zsírokban, amelyek a szív- és érrendszer számára egészséges olajsavat tartalmazzák. A napraforgóolaj tökéletes választás magas hőmérsékleten, bő olajban sütéshez – ebben lesz a legfinomabb a rántott hús.
  • Kókuszolaj: A kókuszdióból kinyert olajfajtát használhatjuk sütéshez és főzéshez egyaránt. A kókuszolaj szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú, kókuszzsírnak is nevezik. Bár sok egészségügyi előnye van, a kókuszolaj telített zsírokat is tartalmaz, ezért ezt a fajtát is mértékkel használjuk. A konyhán kívül is bevethető: remek hidratáló a bőr és a haj számára, így kozmetikumok alapanyagaként is szívesen alkalmazzák.

Olívabogyóból, magvakból, sőt, avokádóból is lehet étolaj /Fotó: Shutterstock
Olívabogyóból, magvakból, sőt, avokádóból is lehet étolaj /Fotó: Shutterstock

Tippek az étolaj használatához

A fentieken kívül sok más jótékony hatású növényi olaj kapható a boltokban, amelyek főzéshez, sütéshez vagy pácoláshoz, salátákhoz kiválóak. Ilyen például a dióolaj, a mogyoróolaj, a repceolaj, a szőlőmagolaj – hogy csak néhányat említsünk. Ha tehetjük, használjuk ezeket és a fentieket változatosan, hogy mindegyik egészségügyi előnyeit élvezhessük. Vásárolhatunk kisebb kiszerelésű fajtákat, ha többfélét is használunk, így valószínűleg mindegyik elfogy, mielőtt lejárna. Az olajokat sötét, hűvös helyen tároljuk, ezzel is meghosszabítva az élettartamukat. Ha az olajnak kellemetlen szaga van, az már avas lehet, ilyenkor ne használjuk fel.

Fontos, hogy ne melegítsük újra a már használt olajat, ugyanis a főzés során megváltozik az összetétele, szabad gyökök keletkezhetnek, amelyek károsak az egészségre.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.