Fermentáláskor, az erjedési folyamat során, a mikroorganizmusok (például baktériumok, élesztőgombák vagy gombák) szerves vegyületeket (például cukrokat és keményítőt) alakítanak át alkohollá vagy savvá. Ezek természetes tartósítószerként működnek, valamint javítják a fermentált élelmiszerek állagát, és innen ered a jellegzetes sós-savanykás ízvilág is.
Azon felül, hogy finomak, rengeteg jótékony hatással lehetnek a szervezetünkre, el is áruljuk a 7 legfontosabbat.
A fermentáláskor létrejövő baktériumok probiotikus hatásúak lehetnek, azaz javíthatják, sőt, helyre is állíthatják az egyensúlyt a bélrendszerben. Ezáltal támogatják az emésztést, csökkentik az emésztési gondokat.
Az erjedési folyamat ideje alatt a cukrok és a keményítők lebomlanak, ennek köszönhetően könnyebb megemészteni a fermentált élelmiszereket. Így fordulhat elő például, hogy ha valaki laktózérzékeny, és a szervezete nem bírja a tejet, egy joghurt vagy kefir elfogyasztása mégsem jelent problémát.
Az erjesztett élelmiszerek több és könnyebben hozzáférhető vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Ráadásul segítenek egyes gátló tápanyagok (például a fitinsav a hüvelyesekben, ami a vas és a cink felszívódását nehezíti meg) semlegesítésében is, ezáltal más ételekből is több tápanyag jut a szervezetünkbe. A baktériumok továbbá elősegítik a bélben a B- és K-vitamin termelődését.
A bélrendszer és a hangulatunk, viselkedésünk közötti összefüggés egyre gyakrabban kerül a kutatások középpontjába, és úgy tűnik, nem ok nélkül. Az erjesztett élelmiszerek fontos szerepet játszhatnak a kiegyensúlyozott mindennapokban. Ugyanis a bennük található probiotikus baktériumtörzsek, mint például a Lactobacillis helveticus és a Bifidobacteria longum, enyhíthetik a szorongás és a depresszió tüneteit. Egy másik baktérium, a Lactobacillis casei Shirota pedig befolyásolhatja a kortizol termelését, ezáltal csökkentheti a stressz-szintet.
A fermentált élelmiszerek fogyasztását a szívbetegségek előfordulásának alacsonyabb kockázatával is összefüggésbe hozták. Ennek oka, hogy az erjesztett ételek csökkenthetik a vérnyomást, és segíthetnek a koleszterinszint egyensúlyban tartásában.
A probiotikus baktériumok, valamint a nagy mennyiségben elérhető vitaminok és ásványi anyagok a fermentált ételekben összességében támogatják az immunrendszert, erősítik azt. Így a megfázásos időszakban kiemelten fontos lehet a fogyasztásuk.
Bár e téren még nem született egyértelmű bizonyíték, a kutatási eredmények egyre inkább arra engednek következtetni, hogy bizonyos baktériumok hasznosak lehetnek a fogyás szempontjából.
Ezért aztán a nyári sláger, a kovászos uborka mellett érdemes a fermentált uborka eltevésével is próbálkozni, íme, a tuti recept hozzá.
Hozzávalók egy 7 dl-es befőttesüveghez:
Elkészítése:
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.