Szép, lila virágú gyomnövény, ami régen vadon nőtt, ma pedig már világszerte termesztik, nem véletlenül: értékes hatóanyagi nemcsak a máj védelmére, hanem különféle betegségek kezelésére, egészségmegőrzésre is alkalmassá teszik. Népies neve szamárkóró, őszbogáncs vagy tejbogáncs. Sötétzöld leveleit fehér erek szelik át, ettől úgy néz ki, mintha tejjel lenne megkenve. Ha a leveleket megtörjük, tejszerű folyadék szivárog belőle.
Gyógyhatása elsősorban a virágjában található apró magoknak köszönhető. Ezek tartalmazzák ugyanis a legnagyobb mértékben a szilimarin nevű anyagot. A máriatövis magjait ősszel gyűjtik be.
A máriatövis legismertebb hatóanyaga a szilimarin, amely egy erős antioxidáns, és segít védeni a májat a károsodásoktól. Támogatja a májsejtek regenerációját, és segíthet olyan betegségek kezelésében, mint a májgyulladás (hepatitis), zsírmáj, illetve az alkoholos vagy gyógyszeres eredetű májkárosodás.
Kiemelkedő gyógyhatását a szilimarinnak nevezett vegyületnek köszönheti – ez a hatóanyag stabilizálja és erősíti ugyanis a sejthártyát, antioxidánsként védi a májat, serkenti a májsejtek termelődését, megújulását.
A máriatövis segíthet a májnak a méreganyagok lebontásában, ezért gyakran ajánlják méregtelenítő kúrák részeként. Segíthet például a nehézfémek, alkohol és gyógyszerek okozta terhelések kezelésében.
Javíthatja az emésztést, mivel serkenti az epe termelését, ami segíti a zsírok lebontását.
A máriatövis gyulladáscsökkentő hatása nemcsak a májban működik, hanem az egész szervezetben.
Bár a máriatövis nagyon hasznos lehet, érdemes konzultálni orvossal vagy gyógyszerésszel a rendszeres alkalmazása előtt, különösen, ha valaki más gyógyszert is szed. Terhes és szoptató kismamáknak, valamint gyerekeknek nem ajánlott a használata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.