Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egészséges

Nátha, megfázás ősszel – mit tehetünk, hogy ne legyen beteg a gyerek?

Beköszöntött az ősz, a változékony időjárás, a gyerek máris kicsit náthás, kicsit köhög – ismerős, ugye? Sok szülő panaszkodik arra, hogy az amúgy egészséges gyerek, ahogy bekerül a közösségbe, minden elővigyázatosság ellenére szinte azonnal beteg lesz. Mutatjuk, hogyan előzhetjük meg a bajt.

A gyerekek minden korosztályát egyaránt érintő, leggyakoribb betegség a megfázás vagy nátha. Bár ezek a vírusok okozta légúti fertőzések alig tartanak néhány napig, a legtöbb kisgyerek számára komoly szenvedést okoznak, nem mellesleg pedig megfertőzik az egészséges társaikat is. Sajnos a megelőzésben nem léteznek csodaszerek, azért érdemes bevetni néhány alapvető és ismert praktikát, amivel könnyebben elkerülhetjük a bajt. A Bors cikke ebben segít.
 

Az őszi időszakban egymást érik a felsőlégúti megbetegedések a gyerekeknél / Fotó: Shutterstock
Az őszi időszakban egymást érik a felsőlégúti megbetegedések a gyerekeknél / Fotó: Shutterstock

Mossunk gyakrabban kezet

A kórokozók terjedésének egyik tipikus módja, hogy megfogjuk a szennyezett tárgyakat, majd a kezünket a szánkhoz, a szemünkhöz, vagy az orrunkhoz érintve a kórokozókat a szervezetünkbe juttatjuk. Ezért a kézhigiénia kulcsfontosságú a megbetegedésekért felelőssé tehető fertőzések elleni küzdelemben. Fontos, hogy alaposan, legalább 30 másodpercig mossunk kezet. De az alkoholos kézfertőtlenítők is legalább ilyen hatékonyak.

Tartsuk be a higiéniai alapszabályokat

A megelőzés érdekében fokozottan ügyeljünk a rendszeres takarításra, fertőtlenítésre, továbbá a szappan használatára. A kézmosás mellett fontos a gyakori orrfújás, a zsebkendő egyszeri használata vagy a textil zsebkendő megfelelő mosása, de az is sokat segít a vírusok terjedésének megakadályozásában, ha tüsszentéskor és köhögéskor eltakarjuk a szánkat és az orrunkat.

Szellőztessünk rendszeresen

Zárt térben megnő a levegőben lévő vírusok és kórokozók száma, ezért ajánlott naponta legalább három-négy alkalommal, rövid időre ablakot nyitni, átszellőztetni az otthonunkat, valamint gondoskodni arról, hogy a levegő páratartalma ne legyen túl magas. A legmegfelelőbb időpont a szellőztetésre a kora reggel, amikor még tisztább odakint a levegő, és a forgalom nem verte fel a leülő porszemcséket.

A rendszeres szellőztetés télen elengedhetetlen / Fotó: Shutterstock
A rendszeres szellőztetés télen elengedhetetlen / Fotó: Shutterstock

Öltözködjünk rétegesen

Hűvös, őszi napokon különösen fontos a réteges öltözködés. Ez egyike azoknak az örök érvényű szabályoknak, amelyek valóban érdemes betartani. Csípős reggeleken a kicsiket öltöztessük fel meleg, ugyanakkor kényelmes ruhába, ami megvédi őket a hidegtől, mégis könnyű mozgást tesz lehetővé. Ne öltöztessük alul gyermekünket, de a túlöltöztetés is vezethet megfázáshoz.

Aludjunk eleget

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás erősíti az immunrendszert, így ellenállóbbá teszi azt a különféle kórokozók támadásával szemben. A tartós alváshiány ingerlékenységhez, koncentrációs zavarokhoz és egyéb komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, nem mellesleg a gyógyulás is elhúzódhat. Ezért különösen fontos az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás beiktatása a kicsiknél is.

Táplálkozzunk változatosan

Akárcsak a megfelelő alvásnak, úgy az egészséges táplálkozásnak is hatalmas szerepe van a betegségek megelőzésben. A kicsi szervezetének természetes ellenálló képessége javítható, ha étrendje megfelelő mennyiségben tartalmazza az immunrendszer aktivitásához szükséges teljes értékű fehérjéket, ásványi anyagokat, vitaminokat (C-, D-, E-vitamin) és elegendő mennyiségű folyadékot. Nasi helyett néha adjunk a kezükbe egy ropogós almát vagy édes banánt.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

 

 

 



 

 

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.