Az influenszereknek és persze a zsíros reklámszerződésekkel bíró sztársportolóknak hála könnyen meggyőzhetők vagyunk arról, hogy sportital nélkül nem érdemes edzeni, sőt már ott tartunk, hogy szomjoltónak is jó választás. Sokan számos olyan jótékony hatást tulajdonítanak a sportitalnak, ami valójában nem, vagy csak részben igaz. Összegyűjtöttünk néhányat, íme!
A víz a legjobb hidratáló, állítják szakemberek. A sportital gyorsabban hidratál, azonban pusztán emiatt nem feltétlen a legjobb alternatívája a vízivásnak. Több sportital ráadásul dehidratálja a fogyasztókat, mivel hipertóniás italokról van szó. Az ilyen típusú italokban nagyon magas a cukor és a só százaléka, ami miatt a fogyasztó még szomjasabbnak érzi magát, mint mielőtt megitta volna. Sportitalra rendkívül nagy fizikai megterhelés esetén van csak szüksége a szervezetnek.
A sportitalokat általában a világ leghíresebb sportolói hirdetik, ezért úgy tűnik, hogy ezek az italok a siker kulcsai ahhoz, hogy a pályán a lehető legjobban teljesíts. Az igazság az, hogy nincs olyan kutatás, amely alátámasztja azt az állítást, hogy a sportitalok fogyasztása valóban eredményesebbé tesz a sportolásban. Míg a hivatásos sportolók időnként profitálhatnak a sportital nyújtotta lendületből, a mindennapok során nincs rá szükségünk.
Az egyik indok a sportitalok fogyasztására, hogy feltöltik a szervezet elektrolitjait. Ezek a fontos ásványi anyagok gyakran „kifogynak” a szervezetből egy megerőltető edzés után. Technikailag igaz, hogy sok sportital tartalmaz néhány elektrolit ásványi anyagot, például magnéziumot, kalciumot és káliumot, azonban a legnagyobb mennyiségben nátrium található bennük. Ennek fogyasztása indokolt egy különösen nehéz edzés után, ám egy átlagos napon káros lehet a túlzott mennyiségű nátrium bevitele – különösen a nem sportolók számára.
Bizonyos esetekben valóban pozitív a hatásuk – kemény fizikai munka, edzés után –, de a sportitalok többségében nagyon sok olyan összetevő is található, amelyek károsak lehetnek az egészségre, mint például a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup és a mesterséges aromák. Az élénk kék, sárga vagy piros szín sem természetes, amitől a sportitalok olyan látványosak... A kutatások azt mutatják, hogy a sportitalok túl gyakori fogyasztása könnyen olyan problémákhoz vezethet, mint a 2-es típusú cukorbetegség, vagy szív- és érrendszeri betegségek.
A Journal of Athletic Training egyik tanulmánya szerint a résztvevők 69%-ánál lábgörcsök alakultak ki intenzív fizikai aktivitás után, még akkor is, ha előtte elektrolitos sportitalt ittak – ezek a tények, amikkel nem lehet vitatkozni. Bár egy sportital fogyasztása nem segít megúszni egy intenzív edzés során jelentkező izomgörcs kialakulását, számos más módszer létezik, amelyekkel megelőzhető ez a kellemetlen állapot. Ilyen például a savanyúság leve, a banán, az avokádó, a paradicsomlé vagy a sárgadinnye fogyasztása edzés előtt.
Egy átlagos sportital körülbelül kétharmadnyi cukrot tartalmaz, mint egy normál üdítő, ami azért elég komoly mennyiség. Amerikai kutatók azt állítják, hogy ezeknek a cukros sportitaloknak a megnövekedett fogyasztása nagyban hozzájárul a gyerekkori elhízáshoz: a fejlődő szervezetnek csak napi 25 gramm cukor bevitele javasolt – egy átlagos sportitalban pedig ezzel szemben 56-76 gramm cukor van.
A sportital és az energiaital nem ugyanaz!
Fontos különbséget tenni a sportitalok és az energiaitalok között. A sportitalok elektrolitokkal dúsított italok. Fő céljuk, hogy helyreállítsák a nehéz testmozgás és az izzadás során elveszett vizet és elektrolitokat. Olyan elektrolitokat tartalmaznak, mint a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Sokuk szénhidrátalapú, hozzáadott cukrokkal, például fruktózzal, glükózzal és szacharózzal. Néha koffeint is tartalmaznak.
Az energiaitalok jellemzően nagy mennyiségű koffeint tartalmaznak. Több ilyen termék más legális stimulánsokat is tartalmaz, mint például taurint, guaranát és L-karnitint. Az energiaitalok rövid távon csökkenthetik a fáradtságot és fokozhatják a teljesítményt. Ezek azonban nem sportitalok, és nem szabad őket használni, ha az elektrolitok és folyadékok pótlása a cél.
(Borítókép: Shutterstock)
Forrás: mashed.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.