Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egészséges

5 fő szabály, ha szeretnéd megelőzni a gyomorégést

Az egyik percben még boldogan falatozol a pizzádból, a következőben pedig már a gyomorégés elleni gyógyszeredért nyúlsz. Ha így van, valószínűleg már ismered azokat az ételeket és italokat, amelyek kiváltják a panaszokat, ám van néhány olyan dolog – például nem megfelelő étkezési szokások – amik szintén kellemetlen, égő érzést okozhatnak a mellkasodban és a nyelőcsövedben.

Szénsavas üdítők, paradicsomszósz, citrusfélék – ha rendszeresen szenvedsz gyomorégéstől, akkor ezeket az ételeket és italokat biztosan nagy ívben elkerülöd. Ha nem fogyasztasz tiltólistás élelmiszereket és mégis vannak panaszaid, más állhat a háttérben. Íme öt fő szabály, amit ha betartasz, megúszhatod a gyomorégést.

A gyomorégés nem betegség, hanem egy emésztőrendszeri tünet / Fotó: Shutterstock
A gyomorégés nem betegség, hanem egy emésztőrendszeri tünet / Fotó: Shutterstock

1) Mondj nemet a kávéra és a koffeintartalmú teákra

Nem jó hír ez – különösen, ha csak a koffein tud életet lehelni beléd reggelente –, de a kávé a gyomorégés fő kiváltója, majd ezt követi rögtön a fekete és a zöld tea. Az ok a bennük lévő koffein, ami ellazíthatja a nyelőcső alsó záróizmát, amitől több gyomorsav kerül a nyelőcsőbe.

2) Ne csábulj el még egy kocka csokira sem

A gyomorégést súlyosbító egyik leggyakoribb tényező a csokoládé, aminek több oka is. Egyrészt a csokiban van koffein, ebből kifolyólag ugyanúgy hat a nyelőcsőre, mint a kávé és a tea. Másrészt a csokoládéban található egy teobromin nevű szer, ami szintén ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát.

3) Ne egyél edzés előtt

Bár nagyon fontos, hogy edzés előtt és után is megfelelően étkezz, ha rendszeresen tapasztalsz gyomorégést edzés közben, érdemes két órát várni étkezés után, mielőtt bármilyen mozgást végzel, ami nyomást gyakorol a gyomorra. Minden gyakorlat ugyanis, amely növeli a hasi nyomást, savas refluxot válthat ki. Ilyen a súlyzózás, az ugráló gyakorlatok, egyes jógapózok, a fekve végzett gyakorlatok – szóval tényleg minden, ami gyomorra és a nyelőcső alsó záróizmának billentyűire nyomást gyakorol. Természetesen emiatt nem kell abbahagyni az edzést: ha nem tudsz ennyit várni az étkezés és az edzés között, tapasztald ki, milyen gyakorlatokat tudsz élvezni, melyek nem okoznak panaszokat.

Nem biztos, hogy jó ötlet közvetlenül edzés előtt enni / Fotó: Shutterstock
Nem biztos, hogy jó ötlet közvetlenül edzés előtt enni / Fotó: Shutterstock

4) Ne hagyd, hogy összecsússzanak az étkezéseid

Szakértők szerint egy másik étkezési szokás, amely gyomorégést okozhat, ha nem hagysz elegendő időt az étkezések között. A három-négy órás szünetek az étkezések között segítenek megóvni az emésztőrendszer egészségét. Ennyi időre van ugyanis szüksége ennek a bonyolult rendszernek, hogy megfelelően működjön: összehúzódjon, és az ételt lefelé „tolja”.

Emellett fontos az is, hogy ne egyél túl nagy adagokat. A sok ételt ugyanis nehezebb megemészteni és hosszabb ideig is tart, a bélben lévő baktériumok pedig túlzott mennyiségű gázt termelhetnek – ezek pedig növelik a gyomortartalom visszafolyásának kockázatát.

5) Ne egyél közvetlenül lefekvés előtt

Ha gyakran szenvedsz a gyomorégéstől, fontos, ragaszkodj a korai vacsorához. Ha ugyanis időben eszel, az emésztés is korábban indul be, és elindul a folyamat, mielőtt lefekszel. Ha úgy fekszel le, hogy még mindig emésztődik az étel a gyomrodban, könnyebben vissza az étel és az emésztőnedv a nyelőcsőbe, komoly panaszokat okozva.

Az éjszakai gyomorégés kellemetlensége mellett még azzal is számolhatsz, hogy károsodik a fogzománcod, mivel a gyomorsav eléri a fogakat.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:



Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.