Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Az úgynevezett szuperélelmiszerek fogyasztásával kétségtelenül sokat teszünk egészségünk megőrzéséért. Arra azonban már kevesen gondolnak, hogy a „superfood” jelölés nem jelenti azt, hogy más élelmiszerekről le kell mondanunk.

A szuperélelmiszerekkel kapcsolatban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy bár a szervezet egészséges működése szempontjából hasznos tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag ételek kerülnek ebből a marketing szempontból is vonzó és jól eladható elit csoportba, ez nem jelenti azt, hogy a változatos étrendről lemondhatunk – annál is inkább, mert nincs olyan hatóság, amely szabályozná, hogy mi minősül szuperélelmiszernek és mi nem.

A szuperélmiszereket is mértékkel fogyaszd, a változatos étrend részeként! / Fotó: Shutterstock
A szuperélmiszereket is mértékkel fogyaszd, a változatos étrend részeként! / Fotó: Shutterstock

A legfontosabb: soha nem szabad azt várni, hogy egy bizonyos élelmiszer fogyasztása annyi egészségügyi előnnyel jár, ami pótolhatná a normál, változatos, kiegyensúlyozott táplálkozást. Íme öt példa, hogy a szuperélelmiszerek sem pótolhatatlanok!

  • Kelkáposzta

A kelkáposzta tele van értékes A-, C- és K-vitaminnal, gazdag vasban, folsavban és rostokban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kelkáposzta mindent visz! Mi van például, ha te inkább a spenótot szereted? Semmi, hiszen a spenót is egy vitaminbomba, ráadásul több több káliumot, magnéziumot, rostot és vasat tartalmaz, mint a kelkáposzta. Tehát bár a kelkáposzta kétségtelenül egészséges választás, a legjobb, ha nem korlátozod azoknak a zöldségeknek a fogyasztását, amit igazán szeretsz.

  • Étcsokoládé

A kelkáposztához hasonlóan az étcsokoládé is tartalmaz antioxidánsokat. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a kakaó segíthet a vérnyomás csökkentésében, javíthatja a véráramlást a szervezetben, és megakadályozhatja a vérrögképződést. Ezekkel a megállapításokkal azonban vigyázni kell: maga a kakaó biztosítja ezeket az előnyöket, nem a csokoládé! Minél kevesebb kakaót tartalmaz egy csoki, annál több cukrot és egyéb adalékanyagokat tesznek bele a gyártás során, miközben a tápanyagok elvesznek. Az étcsokoládé fogyasztásának vannak egészségügyi előnyei, de ez csak azt jelenti, hogy alkalmanként, kis mennyiségben lelkiismeret-furdalás nélkül ehetsz egy-egy kockát.

  • Csípős paprika

Bizonyított, hogy a csípős paprika sok rostot, folsavat, valamint A-, C- és K-vitamint tartalmaz. A kapszaicin vegyület, amely a csípős paprikát csípőssé teszi, támogatja az anyagcserét, csökkenti a magas vérnyomást, a vérrögképződés valószínűségét, és gátolja a súlygyarapodást. De ne feledd: ha nem kedveled a csípős ízvilágot, a hagyományos, édeskés paprika fogyasztása is számos jótékony egészségügyi hatással jár.

  • Zöld tea

A zöld tea népszerűsége a 17. században kezdődött, amikor először szállították Indiából Japánba. Fogyasztása többek között segít megelőzni bizonyos daganatos betegségek kialakulását, védi a szív egészségét, támogatja a fogyást. Valójában azonban nincs elég információ a zöld teával kapcsolatos minden pozitív hatás bizonyítására, és arról sem szabad elfeledkezni, hogy a zöld tea koffein tartalmú, így mindenképpen mértékletesen fogyaszd!

Napindítónak egy csésze zöld tea tökéletes, de víz helyett ne ezt fogyaszd! / Fotó: Shutterstock
Napindítónak egy csésze zöld tea tökéletes, de víz helyett ne ezt fogyaszd! / Fotó: Shutterstock
  • Chia mag

Rostokban, omega-3 zsírsavakban, antioxidánsokban, kalciumban és magnéziumban gazdag, segít megakadályozni az inzulinrezisztenciát, normalizálhatja a vérnyomást, csökkenti a káros szabad gyökök aktivitását. Ez szuper, de ettől még a chia mag őrület őrület! Nem csodaszer az olyan betegségekre, mint a cukorbetegség, és ha túl nagy mennyiségben fogyasztják, negatív mellékhatásai lehetnek, például gyomor-bélrendszeri puffadás, allergiás reakciók. Ha szeretnéd is élvezni a jótékony hatásait, nem kell minden étkezéshez chia magot fogyasztani!

Forrás: Ovia Health

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:



Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.