Az árpafű nem egy újkeletű, modernkori szuperfood, hiszen már a rómaiak is előszeretettel használták, felismerve jótékony hatását, mint ahogy az indiánok is, akik főként külsőleg, fertőtlenítésre, a kínaiak pedig ősidők óta méregtelenítésre alkalmazták. Az árpafű nem más, mint az árpamag hajtása, tehát tulajdonképpen csíranövény. És mint tudjuk, a csírák a legértékesebbek, hiszen koncentráltan tartalmazzák a legfontosabb vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat és antioxidánsokat. Nagyon gazdag fehérjében és rostban is. Legnagyobb előnye azonban a rendkívül magas klorofill tartalma, ami nem csak az egyik leghatékonyabb gyulladáscsökkentő, de a fontos szerepe van a vérképző folyamatokban is.
Azok számára, akik nem esznek húst, vagy semmilyen állati eredetű élelmiszert, azoknak különösen oda kell figyelni a fehérjebevitelre, de még inkább a kilenc létfontosságú esszenciális aminosavra, ami nagyon kevés növényi alapanyagban található meg együttesen, ráadásul a szervezet sem képes előállítani, tehát kizárólag táplálék útján juthat hozzá a szervezet. A másik problémát a B12 bevitele jelenti azok számára, akik növényi étrendet követnek. Az árpafűlé rendszeres fogyasztása erre is megoldás lehet. Jelentős mennyiségben van benne kalcium és B6 vitamin is, melyek elősegítik a B12 felszívódását. Vastartalma is igen jelentős: ötszöröse a spenóténak, ennek felszívódását a C-vitamin tartalma erősíti. Magnéziumtartalma pedig elősegíti a kalcium beépülését a csontokba.
Magas vitamin és ásványi anyag tartalma gondoskodik az immunrendszer megfelelő működéséről, amit tovább fokoz a benne található béta-glükán. A béta-glükán a növények, gombák és baktériumok sejtfalában található meg. Ez az anyag a szervezetbe kerülve olyan lökést ad a védekezőrendszernek, melynek segítségével könnyebben győzhetjük le a betegségeket, illetve segítségével megakadályozhatjuk, hogy egyáltalán elkapjunk bármit. Emellett az árpafűlé napi fogyasztása hozzájárul a szervezet sav-bázis egyensúlyának megőrzéséhez, és gátolja a túlzott gyomorsav-termelődést. A bélflórára is jótékonyan hat, és mivel az immunrendszer jelentős része a belekben van, ezzel is jóval hatékonyabbá teszi a szervezet védekezőképességét.
Ha egy étel különösen jól esik, azt szoktuk mondani: vérré válik bennünk. Nos az árpafűlé tényleg vérré válik bennünk, ugyanis a zöldárpa klorofilltartalma nem csak a vérképzésben játszik fontos szerepet, de az erek tisztításában is, emellett csökkenti a koleszterinszintet is.
Gyakori fogyasztásával egyszerűen méregteleníthetjük a szervezetünket, ugyanis elősegíti a nehézfémek, felgyülemlett salakanyagok és méreganyagok távozását.
Ha szeretnénk néhány kilótól megszabadulni, akkor érdemes napi szinten innunk egy nagy pohár árpafűlevet. Magas rosttartalmának köszönhetően hamar eltelít, fokozza az anyagcserét, mégis tartalmaz minden fontos vitamint, amire szüksége van a szervezetünknek.
Ne csak igyuk, kenjük is!
Az árpafű por nem csak belsőleg alkalmazható, hiszen a bőrünkkel is csodát tesz. Nyugtatja, regenerálja az irritált, pattanásos, aknés, érzékeny, gyulladt vagy sérült bőrt, ezért érdemes a krémünkbe keverni, vagy pakolásként alkalmazni. Emellett védelmet nyújt az UV-sugárzással szemben is, és lassítja a bőr öregedését.
Hogy néz ki?
Az árpafüvet legegyszerűbben por formájában szerezhetjük be, majd ezt vízzel, gyümölcslével összekeverve ihatjuk meg. Belekeverhetjük turmixba, smoothie-ba, készíthetünk belőle pakolást a bőrünkre vagy akár a hajunkra.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.