Tartalmas, kalóriadús, igazi téli fogás. A töltött káposztából nem érdemes kis adagot főzni, hiszen minél többször melegítjük, annál jobb lesz.
Nem csak Magyarországon kedvelt étel. Romániában sarmale vagy kicsinyítve sărmăluţe néven fut. Az arab nemzeti gasztronómiának is fontos része, természetesen ürühúsból. A svédek Kåldolmar (kal mint káposzta, dolmar, mint a betekert szőlőlevél) néven eszik a káposztalevélbe töltött darált húst és rizst, hozzá főtt krumplit, vörösáfonya lekvárt és mártást.
Magyarországon a töltött káposzta első leírása 1695-ben, a Tótfalusi szakácskönyvben jelent meg, de igazán a 18. században terjedt el a Balkánon és hazánkban. Elődje a káposztás hús volt. Dél-kelet Magyarországon szármának is hívják.
Töltelék, gombóc
A töltelék általában sertéshús, de van, aki marhából vagy szárnyasból készíti. A vegetáriánusok szóját, gombát, tojást használnak. A Balkánon kásával töltve is fogyasztják. A tölteléket pirospaprikával, csomborral (borsikafű), majorannával, őrölt babérral, sóval, borssal, vörös- és fokhagymával ízesíthetjük.
Alapelem még a rizs, de sokan gerslivel készítik.
Vannak, akik nem szeretik káposztalevélbe töltve, és csak gombócokat formálnak a húsos keverékből. Ha töltjük, lehet leforrázott káposztalevélbe, savanyított káposztalevélbe, Kelet-Magyarországon zsenge karalábélevelet és tormalevelet is használnak. Nyáron egyes területeken kovászolt káposztalevélbe töltik a húst.
Sokan előfőzik a rizst. Vannak, akik a töltelékbe libahúst tesznek.
Savanyú káposzta és káposztalevél
A savanyú káposzta erjesztéssel készül. A káposztát éles késsel szeletelik vagy metélik, majd sós vízben, fűszerekkel együtt erjesztik hordóban vagy kádban. A káposztából főzés közben kellemetlen, kénes gázok szabadulnak fel, ennek elkerülésére gézbe kötött száraz kenyérrel együtt főzzük. A savanyú káposzta C-vitamin tartalma igen magas, 1776-ban James Cook kitüntetést kapott annak bizonyításáért, hogy a savanyú káposztával sikeresen előzhető meg a skorbut kialakulása.
A paradicsomos, az erdélyi, a szalonnás és a disznólábas töltött káposzta
Ismét a lecsós párhuzamot kell felhoznom: ahány ház, annyi töltött káposzta. Sok helyen vitatéma, melyik az igazi, pedig úgy az igazi, ahogy mi szeretjük.
Vannak, akik füstölt csülköt, szalonnát, mindenféle disznóságokat tesznek a káposzta közé. Vannak, akik kimossák a káposztát, mert túl sósnak vagy túl savanyúnak találják. A Nyírségben, Szabolcsban édes káposztalevelet használnak, és a töltött káposztába paradicsomlevet is tesznek. Készül habarással, sűrítéssel, rántással.
Az erdélyi töltött káposztát nem habarják, nem sűrítik, se nem rántják. Ott a savanyú káposztaleveleket megtöltik szalonnás-rizses marha- és sertéshússal. Rávagdossák a maradék káposztaleveleket, és kb. 2 órát főzik.
Egy könnyed töltött káposzta
Az a helyzet, hogy az igazi, jó zsíros töltött káposztától már többször lettem beteg. Mert imádom, viszont a gyomrom nem bírja a zsírt. Ezért - a képekre kattintva megnyíló fotógaléria - egy könnyed töltött káposzta megalkotása során készült.
Hozzávalók:
1 kg sertéshús
1 kg savanyú káposzta
8 savanyú káposzta levél
10 vékony szelet csabai kolbász
2 bögre rizs
2 tojás
só, bors, bioételízesítő, majoránna, édes pirospaprika, darált babérlevél,
2 marhahúsleves kocka, víz
Elkészítés: A darált sertéshúst összekeverjük a lemosott és lecsöpögtetett rizzsel, hozzáadjuk a tojást, a fűszereket, és jól összedolgozzuk. A savanyú káposzta leveleket (esetemben óriásiak voltak) megszabadítjuk a belső vastag erezettől (sokan ezt klopfolóval intézik), majd félbevágjuk. Gombócnyi töltelék mennyiséget helyezünk a káposzta jobb oldalára, majd a képen látható módon feltekerjük.
A római tálat kibéleljük a savanyú káposzta felével, rátesszük a gombócokat, további káposztát, a kolbászkarikákat, majd a maradék káposztát. Felöntjük vízzel, és a római tál tetejét ráhelyezve, hideg sütőbe téve 200 fokon kb. 2 órát sütjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.