Európában már a kőkorszaki időkben is foglalkoztak almatermesztéssel. Az ókorban a görögöknél egy hagyomány szerint a szeretet jelének számított, ha valakit megdobtak almával. Indiában gyógyszerként alkalmazták emésztési problémák kezelésére, míg Kínában a fák kérgével próbáltak gyógyítani. A középkorban Hildegard rendfőnök asszony - aki a kora középkor egyik legjelentősebb természettudósa volt - az alma rendszeres fogyasztását javasolta, mind a betegek, mind az egészségesek számára. Szerencsére erre a gazdagoknak és a szegényebbeknek is lehetősége volt. Ebből az időszakból való a vashiány vasszegekkel átszúrt almával való gyógyítása is, amit sok helyen még ma is alkalmaznak.
Az alma gömb alakú, ezért a teljességet szimbolizálja. A keresztben kettévágott alma közepén látható magház ötágú csillagot, pentagrammát képez, amely a tudás jelképe. A pentagramma alakú magház az alma belsejében a testbe zárt szellem. Beavatási szertartásokban az alma a megismerés gyümölcse. A kínai kultúrában a békét és a harmóniát jelenti. A Bibliában a tudás és a bűnbeesés jelképe. Szűz Mária vagy a gyermek Jézus kezében levő alma a bűn leküzdésére, Krisztus megváltói küldetésére utal.
Az alma tehát nagyon sok helyen és sokféleképpen megjelenik, kezdve a Bibliától a különböző népmesékig és legendákig. Ott volt az a bizonyos alma, amit a kígyó sugallatára szakasztott le Éva a tudás fájáról. Aztán a görög mitológia szerint Erisnek, a viszály istennőjének jóvoltából válik az alma minden baj okozójává. A legszebbnek címzett aranyalma sok probléma forrásává lesz, többek között a trójai háborúé is.
A norvég mitológiában az almafa már teljesen mást, a halhatatlanságot jelképezi, a lengyelek hittek benne, hogy az almafa segít a fiatal lányoknak megálmodni, ki lesz a jövendőbelijük. Aztán megemlíthetjük a svájci szabadságharcos Tell Vilmos történetét is, amiben szintén fontos szerepet játszik az alma. A történet szerint ugyanis Altdorf főterére kifüggesztették – az akkor épp a svájciak felett zsarnokoskodó – Gessler kalapját, ami előtt meg kellett hajolnia az arra járóknak. Vilmos ezt megtagadta, ezért a zsarnok arra kötelezte, hogy 100 lépésről lőjön le egy almát saját fia fejéről. A vadász célba talált, tehát a fiának nem esett baja.
A gyümölcs a rózsafélék családjába tartozik. A világon termő almafajták mérete a borsó méretűtől terjed egészen akkoráig, mint egy kisebb sütőtök. Egy átlagos méretű alma 80 kalóriát tartalmaz. 25 százaléka levegő, ezért lebeg a vízen.
Az alma rendszeres fogyasztásával csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, a rákos megbetegedések kialakulása. Az alma remek vízhajtó, vértisztító és fertőtlenítő. A gyomorpanaszokon és a vérszegénységen kívül az alma jó a fejfájásra, illetve fáradtság ellen is. Remek C-vitamin forrás, emellett tartalmaz B-vitamint, cukrot és számos ásványi anyagot. Található benne magnézium, vas, kálium, különféle foszfátok és savak is. A magas bór tartalmának köszönhetően az alma segíthet javítani a memóriát, a mentális éberséget és az elektromos aktivitást az agyban.
Vásárláskor fontos, hogy ép almákat vegyünk, mert az ütődött, megkarcolódott darabok hamar megrohadnak. Lényeges az is, hogy fogyasztás előtt mindig mossuk meg az almákat - érdemes figyelni arra, hogy a legtöbbször egy viaszréteggel kezelik a héját, hogy tovább friss és szép maradjon. Ezt langyos vízzel mosva és közben kézzel dörzsölve tudjuk a legegyszerűbben eltávolítani.
Az alábbi videóban remek tippek vannak a szeleteléshez, többek között az is kiderül, hogy hogyan érdemes felszeletelni az almát úgy, hogy utána még akár órákig friss maradjon, és könnyen szállítható legyen, például a suliba a gyerekeknek. De látványos almás sajttál készítéshez is kapunk tippeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.