Az advent a karácsonyt megelőző várakozási időszak, melyen a keresztény hívő emberek Jézus Krisztus születésére, az Úr eljövetelére készülnek testileg (böjtöléssel) és lelkileg (imával, befelé fordulással). Ez az időszak azonban nem csak a hívők számára fontos: a legtöbb ember ilyenkor igyekszik lecsendesedni, önmagára és a szeretteire fókuszálni. Maga az advent szó egyébként a latin adventus, eljövetel szóból származik.
Advent egy mozgó ünnep, a karácsony első napja (december 25.) előtti negyedik vasárnappal induló időszak, vagy egyszerűbben: a november 30-ához (Szent András napjához) legközelebb eső vasárnaptól számított négy hét. Idén ez a vasárnap december elsejére esik, ekkor kell meggyújtani az első gyertyát. Jellemzően ekkor nyitnak a karácsonyi vásárok is.
Az első adventi koszorút Johann Heinrich Wichern német evangélikus lelkész készítette 1839-ben az általa alapított gyermekotthonban. Az otthon egyik termében egy örökzöldekkel feldíszített szekérkereket lógatott fel a plafonra, melyre 24 gyertyát helyezett el. Piros gyertyát kaptak a hétköznapok és fehér gyertyát a vasárnapok. A napi mise alkalmával minden nap eggyel több gyertyát gyújtottak meg karácsonyig, ezzel is kifejezve a Jézus születésének évfordulójára való várakozást. Az adventi koszorúnak gyorsan híre ment és hamar el is terjedt. A szekérkereket felváltotta egy kisebb fonott fenyőkoszorú, a gyertyák száma pedig négyre csökkent, amit a karácsony előtti négy vasárnapon gyújtottak meg. Eleinte csak a protestáns, később már a keresztény családok is adventi koszorúval tették szebbé a várakozás időszakát.
Az eredeti adventi koszorún fehér és piros gyertyák szimbolizálták a vasárnapokat és a hétköznapokat. A fehér gyertya elhagyásával négy piros maradt a koszorún, ami a karácsony előtti négy vasárnapot jelképezi. A protestáns hagyomány szerint tehát a hagyományos adventi koszorú gyertyái piros színűek.
A katolikus keresztény világban a három lila és egy rózsaszín kombináció terjedt el, ahol a lila a bűnbánatot és a megtérést, míg a rózsaszín az örvendezést jelképezi.
A hozzá kapcsolódó személyek Ádám és Éva, az első emberek a Földön, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást és az ebben való hit fontosságát.
A zsidó nép szimbóluma, akiknek Isten megígérte, hogy tőlük származik majd a Messiás, az emberiség reménye.
Szűz Máriát jelképezi, aki Fiút szült az emberiség örömére. A harmadik gyertya lett az öröm jelképe, különlegességét mutatja a rózsaszín színe is.
Keresztelő Szent Jánosra utal, aki szeretettel hirdette Jézus eljövetelét és a szeretet segítségével építette az utat az emberek szívéhez.
Míg korábban az adventi koszorúk a hagyományoknak megfelelően készültek, ma már sem színben, sem formában nem hasonlítanak a tradicionális adventi koszorúkhoz. Gyakran nem is koszorú a koszorú, a színek pedig az aktuális trendeknek felelnek meg, vagy a lakás színeihez, stílusához igazodnak. Ami szerencsére nem változott: sokan továbbra is otthon készítik el a koszorút. Ha te is erre készülsz, ebben a cikkünkben találsz ötleteket.
Forrás: meselang.hu
(Kiajánló kép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.