Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Ugyan a legtöbb üzletben már lassan egy hónapja kint vannak a karácsonyi dekorációk, apróságok és finomságok, az ünnepi időszak valójában az első adventi vasárnappal indul. Cikkünkből kiderül, hogy idén mikor kezdődik advent, mikor kell meggyújtani az első gyertyát a koszorún, és mit is jelképez a gyertyák színe.

Az advent a karácsonyt megelőző várakozási időszak, melyen a keresztény hívő emberek Jézus Krisztus születésére, az Úr eljövetelére készülnek testileg (böjtöléssel) és lelkileg (imával, befelé fordulással). Ez az időszak azonban nem csak a hívők számára fontos: a legtöbb ember ilyenkor igyekszik lecsendesedni, önmagára és a szeretteire fókuszálni. Maga az advent szó egyébként a latin adventus, eljövetel szóból származik.

Az adventi időszakban az ünnepre készülünk / Fotó: Shutterstock

Mikor van advent?

Advent egy mozgó ünnep, a karácsony első napja (december 25.) előtti negyedik vasárnappal induló időszak, vagy egyszerűbben: a november 30-ához (Szent András napjához) legközelebb eső vasárnaptól számított négy hét. Idén ez a vasárnap december elsejére esik, ekkor kell meggyújtani az első gyertyát. Jellemzően ekkor nyitnak a karácsonyi vásárok is. 

Az adventi koszorú története

Az első adventi koszorút Johann Heinrich Wichern német evangélikus lelkész készítette 1839-ben az általa alapított gyermekotthonban. Az otthon egyik termében egy örökzöldekkel feldíszített szekérkereket lógatott fel a plafonra, melyre 24 gyertyát helyezett el. Piros gyertyát kaptak a hétköznapok és fehér gyertyát a vasárnapok. A napi mise alkalmával minden nap eggyel több gyertyát gyújtottak meg karácsonyig, ezzel is kifejezve a Jézus születésének évfordulójára való várakozást. Az adventi koszorúnak gyorsan híre ment és hamar el is terjedt. A szekérkereket felváltotta egy kisebb fonott fenyőkoszorú, a gyertyák száma pedig négyre csökkent, amit a karácsony előtti négy vasárnapon gyújtottak meg. Eleinte csak a protestáns, később már a keresztény családok is adventi koszorúval tették szebbé a várakozás időszakát.

Hagyományos, mégis modern adventi koszorú / Fotó: Shutterstock

A gyertyák színei 

Az eredeti adventi koszorún fehér és piros gyertyák szimbolizálták a vasárnapokat és a hétköznapokat. A fehér gyertya elhagyásával négy piros maradt a koszorún, ami a karácsony előtti négy vasárnapot jelképezi. A protestáns hagyomány szerint tehát a hagyományos adventi koszorú gyertyái piros színűek.

A katolikus keresztény világban a három lila és egy rózsaszín kombináció terjedt el, ahol a lila a bűnbánatot és a megtérést, míg a rózsaszín az örvendezést jelképezi.

A gyertyák jelentése

  • Első gyertya: HIT

A hozzá kapcsolódó személyek Ádám és Éva, az első emberek a Földön, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást és az ebben való hit fontosságát.

  • Második gyertya: REMÉNY

A zsidó nép szimbóluma, akiknek Isten megígérte, hogy tőlük származik majd a Messiás, az emberiség reménye. 

  • Harmadik gyertya: ÖRÖM

Szűz Máriát jelképezi, aki Fiút szült az emberiség örömére. A harmadik gyertya lett az öröm jelképe, különlegességét mutatja a rózsaszín színe is.

  • Negyedik gyertya: SZERETET

Keresztelő Szent Jánosra utal, aki szeretettel hirdette Jézus eljövetelét és a szeretet segítségével építette az utat az emberek szívéhez. 

A skandináv országokban az egyszerű fehér gyertyák a legelterjedtebbek, amelyeket számmal jelölnek/ Fotó: Shutterstock

Adventi koszorúk ma

Míg korábban az adventi koszorúk a hagyományoknak megfelelően készültek, ma már sem színben, sem formában nem hasonlítanak a tradicionális adventi koszorúkhoz. Gyakran nem is koszorú a koszorú, a színek pedig az aktuális trendeknek felelnek meg, vagy a lakás színeihez, stílusához igazodnak. Ami szerencsére nem változott: sokan továbbra is otthon készítik el a koszorút. Ha te is erre készülsz, ebben a cikkünkben találsz ötleteket.

Forrás: meselang.hu

(Kiajánló kép: Shutterstock)

 


 


 


 

 

 

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.