Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Mákos guba  recept
Mákos guba
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Érdekességek

Eddig áll el a konyhapulton felejtett, felbontott tej

Mindenkivel előfordul, hogy a reggeli rohanásban, a kávézás/kakaózás/müzlizés után kint marad a felbontott tej a konyhapulton. Ilyenkor jobb, ha hazaérve egyenesen a lefolyóban végzi, vagy azért van esély arra, hogy nem romlott meg?

A válasz attól is függ, hogy milyen tejről beszélünk. A nyers tej, amit a piacon, kimérve veszünk, sokkal hamarabb megromlik, mint a bolti tej, az ultrapasztőrözött tartós tej pedig – ahogy a neve is mutatja – tartós, tehát ellenállóbb a könyezeti hatásokkal szemben.

Általánosságban minden típusú és zsírtartalmú tejről elmondható, hogy bontott állapotban hűtőben, azaz 4-6 fok körüli hőmérsékleten tárolva akár 5 napig is eláll (Fotó: Shutterstock)
Általánosságban minden típusú és zsírtartalmú tejről elmondható, hogy bontott állapotban hűtőben, azaz 4-6 fok körüli hőmérsékleten tárolva akár 5 napig is eláll (Fotó: Shutterstock)

Melyik tej meddig áll el?

Általánosságban minden típusú és zsírtartalmú tejről elmondható, hogy bontott állapotban hűtőben, azaz 4-6 fok körüli hőmérsékleten tárolva akár 5 napig is eláll. Ennek oka nem más, mint hogy ezen a hőmérsékleten a tejben lévő különféle mikroorganizmusok nem szaporodnak – ellenben szobahőmérsékleten élik világukat, és idővel elkezdik savanyítani, keseríteni, túrósítani a tejet. Az, hogy egy-egy tejben mennyi baktérium van eleve, nagyban függ a tartósítási módszertől, amivel kezelték, mielőtt üvegbe/zacskóba/dobozba került.

A termelői nyers tehéntej legfeljebb 40 °C hőmérsékletre melegített termék, amelyből semmit nem vontak el és nem adtak hozzá. A termelői nyers tehéntej közvetlen fogyasztásra, hűtés nélkül, a fejés kezdetétől számított 2 órán belül fogyasztható.

A pasztőrözött, vagyis 100 fok alatt hőkezelt tejnél már jobb a helyzet, hiszen az eljárással a tejben a mikroorganizmusok számát olyan szintre csökkentik, hogy az már nem jelent egészségügyi kockázatot, és egyúttal a termék eltarthatóságát is meghosszabbítja.

Az ESL-jelöléssel ellátott tejek tartósítása során a tejet néhány pillanatig 100-135 fok közötti hőmérsékletre melegítik, majd gyorsan lehűtik. Ennek következtében a tej élvezeti értéke nem csökken, azonban az eltarthatósága 21-28 napra nő. Az ESL-tejek bontva és bontatlanul is hűtést igényelnek.

Az UHT (Ultra Hight Temperature Treated Technology) tejet 136-142 fok hőmérsékleten 2-6 másodpercig hőkezelik, majd szobahőmérsékletre hűtve csomagolják. Ezek bontatlanul nem igényelnek hűtést, szobahőmérsékleten több hónapon át tárolhatóak.

Amennyiben felbontott tejet hagyunk a konyhapulton, akár egy egész napon át, különösen nyáron,  fennáll a veszélye annak, hogy a baktériumok jócskán elszaporodtak benne (Fotó: Shutterstock)
Amennyiben felbontott tejet hagyunk a konyhapulton, akár egy egész napon át, különösen nyáron, fennáll a veszélye annak, hogy a baktériumok jócskán elszaporodtak benne (Fotó: Shutterstock)


Felbontás után…

Amennyiben felbontott tejet hagyunk a konyhapulton, mondjuk egy egész napon át, különösen nyáron, legyen az akár UHT, fennáll a veszélye annak, hogy a baktériumok jócskán elszaporodtak benne. Szerencsére ennek van egy biztos jele: a szag. A savanyú, kicsit kesernyés romlott tej szag, amit a tejben elburjánzott baktériumok tejsavtermelése eredményez, összetéveszthetetlen, és igazán gyomorforgató. Kukába vele! Ha viszont a tejünk édeskés illatú, és a pohárba töltve is selyemes, fehér folyadékot látunk, hiába az órákig tartó szobahőmérséklet: nem ártott neki, fogyasszuk, süssünk, főzzünk vele bátran!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.