Holstein szelet recept
Holstein szelet
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Még ontják a virágokat a muskátlik, ám heteken belül eljön az ideje a muskátli visszametszésének, teleltetésének. Sokan leviszik a pincébe a muskátlit, ám akinek nincs helye, az a lépcsőházba szokta kitenni a virágokat. Ez jó ötletnek tűnhet, ám súlyos árat fizethetünk érte. Szó szerint és átvitt értelemben is.

A muskátli az egyik legnépszerűbb balkonnövény, amivel a kezdő kertészek is hamar sikert arathatnak. Meghálálja a gondoskodást, és egész nyáron át ontja a virágokat, szebbé téve így az ablakpárkányt, a teraszt vagy az erkélyt. A muskáltitól szerencsére nem kell ősszel búcsút venni, ugyanis átteleltethető növény, de fontos, hogy jól végezzük el a visszametszést és jó helyre is tegyük, különben nem éli túl a hideget, az esetleges fagyokat.

Sokan a lépcsőházban teleltetik a muskátlit, de ez akár életveszélyes is lehet /Fotó: Shutterstock
Sokan a lépcsőházban teleltetik a muskátlit, de ez akár életveszélyes is lehet /Fotó: Shutterstock

Sokan a pincébe viszik a muskátlit, hogy ott vészelje át a növény a telet, ám akinek nincs pincéje, vagy nem tartozik a lakáshoz lenti tároló, az a lépcsőházban, a zárt folyóson kénytelen tartani a muskátlit. Ez azonban nemcsak felelőtlen, hanem veszélyes is lehet, sőt súlyos árat is fizethetünk érte. Szó szerint és átvitt értelemben is!

Nem érdemes a muskátlit a lépcsőházban teleltetni

Az egyik legfontosabb érv a muskátli lépcsőházban történő teleltetése ellen, hogy baleset- és életveszélyes is lehet. A lépcsőházban, a lakáson kívüli közlekedőkön éghető anyagok és a menekülési útvonalat leszűkítő tárgyak nem nagyon helyezhetők el, bár a növények bizonyos mértékig kivételt képeznek a tiltás alól. A hivatalos szöveg szerint lakórendeltetésű épületek, épületrészek lakáson kívüli közlekedőin, lépcsőházak pihenőin növények elhelyezhetők, ha a menekülési útvonalat az előírt minimális méret alá nem szűkítik le. Ez azonban annyira képlékeny, épületenként eltérő érték lehet, hogy a legjobb, ha egyáltalán nem teszünk vagy tárolunk semmit a lépcsőházban.

Így teleltesd a muskátlit, vigyázz hova teszed! /Fotó: Shutterstock
Így teleltesd a muskátlit, vigyázz hova teszed! /Fotó: Shutterstock

Hova ne kerüljön virág a lépcsőházban?

A Lánglovagok honlapja szerint ne tegyünk a lépcsősarokra virágot, növényt a lépcsőházban, mert az már a mindennapok során is balesetveszélyes lehet, tűzoltás vagy mentés során pedig különösen. A lépcsőfordulókban sincs sok hely, így bármennyire csábító a világos, ablak előtti hely, ne tegyünk oda se növényeket, mert az esetleges oltást, életmentést is akadályozhatja.

Ha mégis van hely a lépcsőházban, folyosón, a növénytartó állvány lehetőleg ne fából, műanyagból, tehát ne könnyen éghető anyagból készüljön. A kirakott szék vagy asztal nemcsak veszélyes, de szabálytalan is. A korlátra akasztott virágtartó szintén veszélyforrás, ugyanis bármikor leeshet, tűz esetén pedig a szellőzést is zavarhatja. A lépcsőházba kihelyezett virágok esetén arra is figyelni kell, hogy a növények a hő- és füstelvezetés hatékonyságát nem ronthatják.

Bírság is lehet a vége, ha a lépcsőházban telelteted a muskátlit!

Az épületek menekülési útvonalain, az azokkal egy légteret alkotó helyiségrészekben történő szabálytalan tárolás, a menekülési útvonalak leszűkítése, akár virágokkal is, bírságot vonhat maga után. Ez 20-500 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírságot is jelenthet.

Muskátli teleltetése: érdemes felkészülni rá /Fotó: Shutterstock
Muskátli teleltetése: érdemes felkészülni rá /Fotó: Shutterstock

Muskátli teleltetése: így csináld, hogy jövőre is virágozzon!

A muskátli a nyári forróságot és a hideget is jól viseli, egy bizonyos fokig. A teleltetésre akkor van szükség, amikor a hőmérséklet éjszakára tartósan fagypont alá süllyed, ezzel pedig már októbertől érdemes számolni.

A muskátli teleltetése előtt a legfontosabb lépés, hogy bátran vissza kell vágni a növényt. Ez azt jelenti, hogy akár 10-20 centisre is meg kell metszeni a muskátlit, szedjük le róla a felesleges hajtásokat, elnyílt, elszáradt virágokat, a sárguló leveleket. Ha betegség jeleit tapasztaljuk a növényen, akkor a fertőzött szárakat, leveleket feltétlenül távolítsuk el teleltetés előtt.

A visszavágott muskátlit tegyük fagybiztos helyre, ahol 8-12 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet. Keressük a napos, világos helyet, és elég ha havonta egy-két alkalommal megöntözzük a növényt.

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.