Biztosan te is hallottad már azt az ismeretségi körödben, hogy ma a tej már teljesen más, vizezik, elvesznek vagy éppen hozzáadnak vitaminokat, ízfokozót (!), holott csak arról van szó, hogy az egészségünk védelmében vetették alá a pasztörizálás folyamatának. „A pasztörizálást számos helyen alkalmazzák az élelmiszeriparban. Így tartósítják a gyümölcsleveket, konzerveket, az ecetet sőt a bort és a sört is. Mégis leginkább a tej és a tejtermékek előállítása kapcsán lehet ismerős az embereknek ez az eljárás, hiszen a nyers tejben számos, az emberre is veszélyes kórokozó lehet” – mondja Szabó Krisztina élelmiszermérnök. Ennek ellenére néhány éve Amerikából elindult egy divathullám, amely a nyers tej fogyasztását helyezi előtérbe. „A nyers tej növekvő népszerűsége a közösségi médiában terjedő tévhiteknek, az egészségesebb élelmiszerek fogyasztása utáni vágynak, és a feldolgozott élelmiszerek iránti bizalmatlanságnak tudható be” – jegyzi meg szakértőnk, aki nem győzi hangsúlyozni, hogy csakis pasztőrözött tej fogyasztása ajánlott. „Ha valaki termelőtől vásárol nyers tejet, azt otthon is tudja pasztörizálni, és ezt meg is kell tenni!”
A pasztörizálás során a nyers tejben található kórokozók (így többek között a Listeria, a Salmonella, a Campylobacter, az E. Coli) nagy része elpusztul, így a tej nemcsak sokkal hosszabb ideig eltartható anélkül, hogy megromlana, de a fogyasztása is biztonságosabbá válik. Pasztörizáláskor a tejet rövid ideig felmelegítik, hevítik, majd nagyon gyorsan lehűtik. A három legelterjedtebb módszer:
Ez utóbbi módszert nevezik UHT (ultra heat treating) eljárásnak. Az UHT eljárás során a tej eltarthatósága hónapokra nő, és a dobozok hűtést sem igényelnek.
Az ásványianyag-tartalom a hőkezelés során gyakorlatilag változatlan marad: átlagosan legfeljebb 10% vitamintartalom vész el. Mindemellett a tejet nem C-vitamin, hanem fehérje-, ásványianyag-, kalcium- és D-vitamin tartalma miatt fogyasztjuk.
A tej az tej – miért ne lenne a nyers tejben laktóz? A tévhit valószínűleg abból a hamis állításból származik, miszerint a nyers tej tartalmaz laktázt. Ez az az enzim, amely a laktóz lebontásához szükséges, és ami a laktózérzékenyeknek hiányzik, illetve kevés van, vagy nem látja el a feladatát.
A szakértő szerint éppen ellenkezőleg: sokkal nagyobb eséllyel betegszik meg az, aki nyers tejet iszik. Nem igazak továbbá azok az állítások sem, amelyek szerint az állatok tartási körülményei csökkenthetik a kórokozók számát, biztonságossá téve a nyers tejet, hiszen ezek a körülmények nem befolyásolják a gyomruk baktériumtartalmát. A szakértő arra is figyelmeztet, hogy a bio nyers tejben ugyanúgy megélnek a káros baktériumok.
Bővebben a nyers tej fogyasztásának kockázatáról ITT olvashatsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.