Hiába az általános felmelegedés, a tavaszi fagyok még okozhatnak súlyos károkat. A borúlátó előrejelzések szerint a század végére a fagykárok száma növekedhet, amennyiben nem csökken a károsanyag-kibocsátás szintje.
A korán induló tavasz miatt a fák virágzása is előbbre tolódik, az ebben az időszakban bekövetkező fagyok pedig így még súlyosabb károkat okozhatnak a termésmennyiséget tekintve. Mivel a hazai gyümölcstermelés 70%-át az alma teszi ki, a fagykár erre a gyümölcsre lehet a legnagyobb hatással. A legnagyobb almatermelő terület Szabolcs-Szatmár megyében található, az összes termés 40%-a itt növekszik. Ha az idő előtt virágzásnak induló fákat ebben az érzékeny időszakban fagy éri, az jelentős csökkenést eredményezhet a termésmennyiségben. A jövő nem túlt biztató: az éghajlatkutatások hosszú távú előrejelzése szerint Magyarország északkeleti részén növekvő fagyveszélyre számíthatunk.
Az alma mellett a meggy-, a szilva-, a barack- és a körtefák termése is csökkenhet.
Rövid távú megoldást jelenthet egyrészt a fák elültetése nagyobb termőterületen, a korai virágzás elindulásának késleltetése hűtő öntözéssel vagy a különböző agrotechnikai módszerekkel történő fagykárenyhítés. Hosszú távon megtörténhet a fagytűrő fajtákra való áttérés. A legfontosabb azonban a megelőzés: minél előbb csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást, amit világszerte sürgetnek a szakértők.
A szabolcsi almafajtákból készülő almapálinka hungarikum, ám nem ez az egyetlen finomság, amit a széles körben kedvelt gyümölcsből készíthetünk. Íme három mennyei almás pite recept!
Borítókép: Mindmegette
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.