Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Diéták

Íme a nagy fogyás matek - így számold ki, mennyit kell fogynod

Mindenki álmodozik arról, hogy egyszer megtudja, mi az optimális testsúlyvesztés képlete. Fülöp Lili, dietetikus most elárulja neked. A cikk végére rájöhetsz, hogy ez nem is olyan bonyolult, mint elsőre tűnik.

Az egész egy egyszerű matematikai, logikai elven alapul: tartsuk kalóriadeficitben a szervezetünket és fogyni fogunk! Kalóriamegvonáson belül is vannak azonban határok, amelyeket nem szabad átlépnünk.

Ahhoz, hogy 1 kilogrammot veszítsünk a testsúlyunkból 7000 kalóriával kell csökkenteni az energiabevitelünket, vagy ugyanennyivel többet kell elégetnünk, de a legjobb mégis, ha a kettőt kombináljuk, tehát kevesebbet is eszünk, de el is égetünk egy bizonyos mennyiséget testmozgással. Ahogy leírva is látszik, 7000 kalóriadeficit elég tetemes mennyiség ahhoz, hogy egyik napról a másikra megvonjuk magunktól, éppen ezért, ne legyen célunk a drasztikus kalóriamegvonás és a gyors fogyás. Az optimális testtömegvesztés 0,5, de maximum 1 kg legyen egy héten!

Egy másik fontos mutató az alapanyagcserénk kiszámítása, amely azt az energiamennyiséget jelöli, ami a belső szerveknek szükséges az alapvető működéshez, tehát logikusan kikövetkeztetve, ez egy olyan kalóriamennyiség, ami alá nem érdemes (hosszú távon legalábbis biztosan) menni egy diéta során. A képlet a következő az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott táblázat szerint:

Példa: Egy 25 éves, 170 cm magas, 60 kg-os lány esetén:

1378 kcal (14,7 x 60 = 882 + 496 = 1378) az alapanyagcsere értéke. Tehát még fogyókúra során sem szabad egy drasztikus, 1000-1200 kalóriás étrendre áttérnie, hiszen az alapvető szerveitől veszi el az energiát, ami hosszú távon nem egészséges, az anyagcsere lelassul, a szervezet stresszként éli meg a helyzetet, amire „bezárkózással”, raktározással reagál.

Ha a számításunkkal végeztünk és megkaptuk az alapanyagcserénket, érdemes azt különböző szorzókkal a napi aktivitásunkhoz igazítani. Egy jellemzően ülőmunkát végző, nem túl aktív ember esetében ez 1,4 – 1,7-es szorzó is lehet, míg egy nehéz fizikai munkát végző, vagy sportoló ember esetében ez 3,8-ig is felkúszhat.

A példaként vett 25 éves, 170 cm magas, 60 kg lány-os lány esetében az 1378 kcal (14,7 x 60 = 882 + 496 = 1378) alapanyagcseréhez x 1,6 = 2204,8 kcal napi energiabevitel szükséges, súlytartás esetén.

Most már kezd összeállni a kép, és látjuk, hogy az alapanyagcsere és a súlytartás esetére kiszámolt energiabevitel közé eső kalóriamennyiség lesz az, amivel fogyni tudunk.

Azt semmiképpen ne felejtsük el, hogy a makrotápanyagok aránya is legalább ennyire hangsúlyos, kiegyensúlyozott táplálkozás esetén, a napi bevitelünk körülbelül felét a jó minőségű szénhidrátokból (zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonafélék és köretek), 30%-át zsírokból és olajokból és 20%-át fehérjékből kell fedeznünk. Óvatosan a zsírokkal, míg 1 gramm szénhidrátban és fehérjében 4,1 kcal-t találhatunk, addig a zsírokban 9,3 kcal bújik meg ugyanebben a mennyiségben.

Fülöp Lili, dietetikus

MIT MUTAT A BMI-INDEX? ÍGY SZÁMOLD KI, HOGY FOGYNOD KELL-E! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.