Fagyasztóba tenni a kenyeret több okból is jó ötlet. Egyrészt az otthon sütött kenyerek, csakúgy, mint a kézműves pékáruk tartósítószer nélkül készülnek, így akár már 1-2 nap alatt megpenészedhetnek, fogyasztásra alkalmatlanná válnak. Másrészt jó érzés minden nap friss pékárut enni, de a hétköznapi rohanásában szinte megvalósíthatatlan feladat a vásárlás (pláne a sütés). Viszont ha bevásárlás, sütés után lefagyasztunk néhányat, a hét bármely napján, reggel vagy akár este is könnyedén friss kenyeret varázsolhatunk az asztalra.
Az első lépés annak meghatározása, hogy mennyi ideig fogod a kenyeret a fagyasztóban tárolni. Bármilyen kenyeret, pékárut ugyanis, amit egy hónapon belül felhasználsz, elég egy réteg csomagolóanyaggal beborítani. Ha ennél tovább szeretnéd „elraktározni”, a legjobb, ha dupla rétegű csomagolással óvod meg a kellemetlen szagoktól.
A lefagyasztott kenyereket, pékárukat ajánlott 3 hónapon belül felhasználni – ennyi idő alatt biztosan nem lesz gond a minőséggel.
A csomagolás egyszerű: egy darab fóliába tekered bele a kenyeret és már kész is vagy, mehet a hűtőbe a szénhidrátbomba! Más anyagok, mint például fagyasztózacskók, újrafelhasználható szilikonos csomagolók is használhatók. A lényeg a légmentes lezárás: ezzel a módszerrel a kenyér megőrzi állagát és ízét.
Ha hosszabb időre tervezed a fagyasztást, mindenképpen kell egy második réteg csomagolóanyag. Ez lehet műanyag fólia, erősebb alumíniumfólia, szilikon zacskó vagy akár egy nagyobb, légmentesen záródó, fagyasztható műanyag doboz is. Ügyelj arra, hogy ezt a réteget is légmentesen zárd le!
A gyorsfagyasztás elsőre bonyolultnak tűnhet, de valójában nagyon egyszerű eljárásról van szó és jól alkalmazható, ha kenyérszeleteket fagyasztanál le. Fogj egy nagy tepsit, és fektesd el benne a szeleteket egy rétegben. Ne zsúfold össze, ne érjenek egymáshoz, mert úgy elveszíthetik a formájukat, vagy egy nagy fagyott kenyérszeletté állhatnak össze. Tedd a fagyasztóba 1-2 órára a tepsit, hogy a kenyér külső rétege megfagyjon és megakadályozza, hogy a szeletek összetapadjanak, majd a fent leírt módszerrel csomagold be a szeleteket és tedd vissza a mélyhűtőbe.
Jó hír, hogy természetesen az előre csomagolt kenyereket is lefagyaszthatod. Mielőtt kiveszed a zacskójából, és más műanyagba helyezed, állj meg egy pillanatra! Rövid ideig tartó tároláshoz megfelelő az eredeti zacskó is – egy kis igazítással. Hogy mire figyelj? Sokszor ezeket a csomagokat műanyag lapocskákkal fogják össze. Hogy megvédd a kenyeret, préseld ki a levegőt a zacskóból, majd ragaszd le a zacskó száját – azaz légmentesíts!
Amint látod, a kenyér lefagyasztása nagyon egyszerű. Ugyanígy a felolvasztás sem lesz gond: egyszerűen vedd ki a kenyeret a fagyasztóból, és hagyd szobahőmérsékleten felolvadni.
Ha nem sikerült a légmentes lezárás, és a fagyasztó hideg levegőjének egy része a csomagolásába került, a kiolvasztás közben nedvesség keletkezhet. Ezt megelőzheted, ha a kenyeret kiveszed a csomagolásból és úgy olvasztod fel.
Kb. 1 óra alatt friss, finom kenyér kerülhet ezzel a módszerrel az asztalodra.
Olvasd el ezeket a cikkeket is:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.