Mihez?
A bevezetőben már említettük, hogy nagyon sokoldalúan felhasználható, kezdjük talán a vajaskenyérrel, folytassuk a fűszervajjal töltött bagettal, és térjünk rá a burgonyára, a halakra, a sült csirkére, a sült zöldségekre, és ne zárjuk le osztrigával, báránnyal, hanem engedjük szabadon a fantáziánkat. Mert isteni étel például a fűszervajjal töltött csirkemell baconbe csavarva és sütőben megsütve. Meg is érkezünk a kijevi csirkéhez, mely vajjal töltött, rántott csirkemell az eredeti recept szerint, manapság egyre többször fordul elő zöldfűszeres vajjal illetve fokhagymás vajjal töltve.
Milyen fűszereket használjunk?
Mindenféle jó: tárkony, bazsalikom, snidling, petrezselyem, kapor, oregánó, kakukkfű, medvehagyma, zsálya. Keverhetjük is a zöldfűszereket, de figyeljünk arra, hogy a nagyon intenzív ízűek elnyomhatják a kevésbé intenzíveket. Só, bors, citromlé szokott még kerülni mellé. Variálhatjuk is, tehetünk bele vörös- és fokhagymát, narancslevet, mézet. Bolondíthatjuk esetleg paradicsommal, dióval.
Az egyik legősibb tejtermékünk, gyakorlatilag a tej zsírja. Tejszínből vagy tejfölből készítik köpüléssel. A köpülés során a zsír kicsapódik, és megmarad az író. Hazánkban tehéntejből készül, de Erdélyben a bivalytejből készült vaj is ismert. A vajat zsírtartalma alapján kategorizáljuk: a 80 %-os zsírtartalmú vaj a teavaj vagy márkázott vaj, a 70 %-os zsírtartalmú a szendvicsvaj. A vajkrémek 40 % körüli zsírtartalmúak. Tartósítható sózással, de a mélyhűtést is jól bírja. A vaj nagy hőmérsékleten megég, ezért sütésre kevésbé alkalmas. Vajban sütésre az ún. derített vajat használjuk, mely Indiában ghí, Észak-Afrikában smen néven ismert.
Elkészítés:
A vajat minden esetben hagyjuk szobahőmérsékletűre olvadni. Egy tálban keverjük ki az apróra vágott fűszerekkel, sózzuk, borsozzuk. Mikor kezd szilárdulni, vizes kézzel formázzuk.
Csinos a hengerforma, de lehet készíteni apró golyókat és cipót is. Alufóliába, sütőpapírba vagy folpackba tekerve mehet a mélyhűtőbe.
Fűszervaj ötletek:
Kapros – vöröshagymás:
Hozzávalók:
20 dkg vaj
3 kiskanál apróra vágott kapor
1 fej vöröshagyma
só
bors
1 kiskanál citromlé
1 kiskanál mustár
Elkészítése:
A vajat habosra keverjük, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a reszelt vöröshagymát, citromlevet, mustárt, majd a zöldfűszerekkel kikeverjük. Formázzuk, hűtjük.
Mustáros-zöldfűszeres vaj:
Hozzávalók:
20 dkg vaj
1 evőkanál apróra vágott snidling
1 evőkanál apróra vágott tárkony
1 evőkanál magos mustár
1 evőkanál citromlé
só
bors
Elkészítése:
A vajat habosra keverjük, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a citromlevet, a mustárt, majd a zöldfűszerekkel kikeverjük. Formázzuk, hűtjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.