Bár teljesen egyszerű és logikus megoldásnak tűnik, hogy vegyszerhez nyúljunk, ezt inkább próbáljuk meg mellőzni. A kertünk lakói között vannak olyan növények is, amelyeket szeretnénk megóvni, de sajnos elkerülhetetlen, hogy ezekre is rákerüljön a permet. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekeknek és háziállatoknak sem tesz jót, ha belélegzik ezeket – olvasható a Fanny magazin cikkében.
Mutatunk néhány trükköt, melyeket ajánlatos megfogadni!
Lehetetlen feladat teljesen távol tartani a gyomokat, de ha néhány alapszabályt betartunk, akkor sokkal nehezebb dolga lesz a kert nem várt vendégeinek. Minél kevesebb szabad teret hagyunk a földben, annál problémásabban tudnak maguknak helyet törni. Ezért ha tehetjük, akkor ültessük végig növénnyel az udvart. Persze így is lesz egy-kettő, de ezekkel gyorsan el tudunk bánni, mert nem szaporodnak el.
Jó módszer, ha természetes talajfedő anyagokat, például mulcsot vagy murvát alkalmazunk, valamint a geotextília is megoldás lehet, de ez már egy kicsit drágább beruházás. A szárított fenyőkéreggel és a kaviccsal kevesebb a munka, valamint díszítőelemként is jól mutatnak, de a legagresszívabb gyomok átnőnek rajtuk. Ilyenkor érdemes geotextíliát is alájuk rakni, ami elválasztja egymástól a talajrétegeket, ezzel megállítja azokat a gyomokat, amik alulról jönnek, a föntieket pedig nem engedi mélyre legyökerezni.
A gyomokat általában ásással és kapálással próbáljuk megelőzni vagy eltávolítani, de a kertnek vannak olyan részei, ahol ezeket nem lehet. Itt nem marad más megoldás, mint hogy használjuk a kezünket. Nagyon figyeljünk arra, hogy próbáljuk meg az egész gyökérzetet eltávolítani, különben nincs sok értelme. A módszer nem nehéz: fogja meg minél lentebb, majd egy erőteljes és gyors mozdulattal rántson rajta egyet!
A tyúkhúrról csak nagyon kevesen tudják, hogy az egyik leghasznosabb gyomnövény. A bolyhos gyökérzete a föld felszíne közelében terül el, így rendkívül egyszerű kézzel eltávolítani. Akár gyógynövénykét is felhasználható: leveléből készíthetünk egy finom teát vagy salátát. C-vitamint tartalmaz és normalizálja a koleszterinszintet.
Az apró szulák egy rendkívül agresszív fajta: jól bírja a szárazságot és mélyen gyökerezik. A legnagyobb probléma vele, hogy rácsavarodik a többi növényre, így elzárva előlük a fényt. Jobb, ha még az előtt észrevesszük, hogy már beterítette a kertet, mert utána nagyon nehéz kiirtani. A leghatékonyabban kapával távolíthatjuk el, de arra vigyázzunk, hogy ne csak a felszínt kapargassuk vele, hatoljunk az eszközzel minél mélyebbre. A kiszedett kártevő növényt mindenképpen komposztáljuk, ne hagyjuk a kertben, mert akkor újra legyökerezik.
Az egyik legelterjedtebb gyom a tarackbúza, és mindenkinek meggyűlik vele a baja. Sajnos nagyon igénytelen növény, így „kifárasztani” szinte nem is lehet. Ha már ellepte kertünket, akkor kénytelenek vagyunk felásni a területet, ha nem akarunk vegyszereket használni. A geotextília képes tőle megóvni a kertet, ha kertépítés előtt állunk, akkor mindenképpen gondolkozzunk el rajta.
A gyomnövények nemcsak a talajból nőhetnek ki, hanem a beton repedései között is átfurakodhatnak, illetve a térkövezett helyeken. Amennyiben csak egy-egy oda nem illő egyed van, akkor forraljunk fel elegendő mennyiségű vizet, majd öntsük rá a gyomra. A meleg víz károsítja a növény szöveteit, amelyek így pár nap után teljesen elhalnak.
Ma már léteznek különböző gépek is, amik segítenek rendet tartani: ilyen például a hőlégfúvó gyomirtó. Az eszköz lángot bocsát ki magából, amivel egy mozdulattal kiégethetjük a számunkra nem kívánatos növényeket. Használatakor legyünk nagyon óvatosak! A gép már 10 ezer forint körüli összegért is kapható.
Az ecet az egyik leguniverzálisabb szer, amit ismerünk. Szinte minden háztartásban megtalálható, hatalmas segítség mindenben, azonban a növények utálják. Egy szórófejes flakonba töltsünk belőle, és permetezzük be a kertünk nem kívánt betolakodóit. A kezdetleges kinövéseknél valószínűleg segít majd.
Az olyan területeken, amelyeket kézzel esélytelen végiggyomlálni, alkalmazhatjuk a rotációs kapát. Ára nem túl kedvező, így tényleg csak akkor érdemes rá beruházni, ha nincs más megoldás. Többféle méretű és erősségű létezik belőle, vásárláskor ez az, amit leginkább mérlegelni kell.
A locsolás egyik fő szabálya, hogy csak kora hajnali vagy késő esti órákban szabad öntözni, hogy a nap ne égesse meg a virágokat. A gyomoknál ellenkező az érdekünk, így ezek permetezését akkora időzítsük, amikor a nap a legerősebb. Kiváló lehet ilyenkor az alkohol, ami azonnal roncsolja növényt.
Az ecet mellett a szódabikarbóna is gyakran használatos a háztartásban, nem meglepő, hogy a kertben is hasznát tudjuk venni. Szórjunk belőle bőségesen a gyomra, majd hagyjuk hatni. Pár óra múlva vagy másnap húzzuk ki a gyomnövényt a földből.
A só tökéletesen kiszárítja a növényt, így egész hamar elhal. Egy liter vízben oldjuk fel fele ennyi sót, majd hagyjuk felolvadni. Töltsük át egy szórófejes flakonba és permetezzük a gyomra.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.