Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Minestrone recept
Minestrone
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Praktikus

Így készítheted el a kedvenc parfümödet otthon

A parfümkészítés művészet, de nem olyan bonyolult, mint elsőre gondolnánk. Ezzel a módszerrel otthon is előállíthatjuk kedvenc illatainkat.

Egy jól megválasztott illat úgy működik, mint a kiegészítők: kiemelik a szépséget, és egyedivé varázsolják a megjelenésünket. Ha rátaláltunk a megfelelő parfümre, általában ragaszkodunk hozzá, de előfordulhat, hogy valamilyen okból nem tudjuk megvásárolni. Ilyenkor választhatunk másikat, vagy próbálkozhatunk saját készítmény előállításával.

A harmonikus illathoz az illatjegyek három csoportjának ideális arányú társítása szükséges (Fotó: Shutterstock)
A harmonikus illathoz az illatjegyek három csoportjának ideális arányú társítása szükséges (Fotó: Shutterstock)

Már az ókorban is használtak illatszereket: gyantákat, olajokat és kenőanyagokat, de csak rituális szertartások keretein belül. Később görög és római kereskedők felismerték a parfümgyártásban rejlő üzleti lehetőséget, így idővel iparággá nőtte ki magát az illatszerkészítés. A mai modern parfümöket a francia mestereknek köszönhetjük.

Különböző minőségű illatszerek

Mint minden termék, a parfümök is a minőség széles skáláján mozognak. A legerőteljesebb illattal rendelkező, ezáltal a legdrágább a valódi parfüm, ami 20–40%-os illatanyag-tartalmú. A kereskedelmi forgalomban elérhető legnépszerűbb termékek az eau de parfum (15–20% illatanyaggal) és az eau de toilette (5–15% illatanyaggal). Az 5%-nál alacsonyabb illatanyagtartalommal rendelkező termékek a kölnik és permetek, ezek gyorsan elillannak, ebből adódóan jóval olcsóbbak is.

Alkoholalapú parfümök

A ma gyártott illatszerek alapja az alkohol, ugyanis ez az egyik legjobb illathordozó. Az alkohol gyorsan, könnyen párolog, és az illatanyagokat is „magával viszi”. Nagy előnye még, hogy fertőtlenítő hatása miatt nem szaporodnak el a baktériumok az ebből alkotott készítményekben. Ha otthon próbálkozunk parfümkészítéssel, célszerű ezt választani alapul.

Különböző illóolajok megfelelő kombinálásával káprázatos illatokat hozhatunk létre (Fotó: Shutterstock)
Különböző illóolajok megfelelő kombinálásával káprázatos illatokat hozhatunk létre (Fotó: Shutterstock)

Mitől lesz illatos?

A parfümök illatjegyeit három csoportba osztják a szakemberek: felső (vagy fej-) jegyek, középső (vagy szív-) jegyek és alsó (vagy alap-) jegyek. Egy kiegyensúlyozott illathoz mindhárom csoport kell.

  • Felső jegyek – könnyű és friss illatok, ezeket érezzük ki elsőként: ánizs, bergamott, eukaliptusz, grapefruit, citrom, lime, mandarin, menta, narancs
  • Középső jegyek – tartósabb illatok, amelyek a felső jegyek elillanása után érzünk meg: kardamom, kamilla, ciprus, zsálya, muskátli, levendula, citromfű, fenyő, rózsa, rozmaring
  • Alsó jegyek – testes és gazdag illatok, ezeket érezzük a leghosszabb ideig: cédrusfa, tömjén, jázmin, mirha, pacsuli, szantálfa, vanília, ibolya, ylang ylang

Ezeket a jegyeket legkönnyebben illóolajok formájában keverhetjük az alkoholhoz. Fontos, hogy türelmesek legyünk, mert bizony előfordulhat, hogy elsőre nem az áhított illatot kapjuk. Az arányok kikísérletezése időbe telik. A parfümkészítő mestert is a gyakorlat teszi!

Borítókép: Shutterstock

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.