Biztosan ismerős helyzet, amikor egy hétvégi bevásárlás után néhány nappal már alig találsz szép, mosolygós zöldségeket és gyümölcsöket, pedig frissen vásároltál mindent. Mutatjuk, hogy mire figyelj!
Sok gyümölcs, például a paradicsom, a banán és a dinnye etiléngázt termel, amely felgyorsítja a romlási folyamatokat. Az uborka nagyon érzékeny az etiléngázra, ezért mindig ügyelj arra, hogy távol mindentől, külön edényben tárold. Valójában a pulton szeret a legjobban, de ha a melegben hideg uborkára vágysz, néhány napig tárolhatod a hűtőben – mindentől távol!
Ha megpróbálod csökkenteni a sófogyasztást, vagy egyszerűen csak ízesebbé szeretnéd tenni az ételeket, a friss fűszernövények nélkülözhetetlenek. A legtovább úgy őrzik meg frissességüket, ha úgy tárolod őket, mint a friss vágott virágokat: tedd őket vízbe, majd mehet a kis váza, pohár vagy befőttesüveg a hűtőbe. (A bazsalikom kivétel, ő jobban szereti a szobahőmérsékletet.) Amikor a víz már elhasználódott, cseréld le. Az így tárolt fűszernövények akár 2 hétig is frissek maradnak.
A sárgarépa, a karalábé vagy a cékla tápanyagokban igen gazdag zöldségek. Hogy meg is őrizzék ezeket a kincseket, hűvös, sötét és párás helyen kell(ene) tárolni őket – ilyen azonban a legtöbb háztartásban nincs. A legjobb megoldás, ha a zöldségeket papírzacskóba teszed, és úgy pakolod be a hűtőbe.
A bogyós gyümölcsök kellemesen édesek és bővelkednek vitaminokban, ásványi anyagokban. Az apró penészspórák azonban, amelyek megbújnak a héj kis zugaiban, hamar terjedésnek indulnak. Ha többet vettél, és nem tudod azonnal megenni az egészet, néhány percre mártsd ecetes vízbe a bogyókat, majd öblítsd le hideg vízzel.
Ha egy fürt banánt veszel, abban mindegyik gyümölcs ugyanabban az időben érik meg. A megoldás: oszd szét a „csapatot”! Néhány banán maradjon a pulton lévő gyümölcsöstálban, míg a másikat adagot tedd a hűtőbe, hogy késleltesd az érési folyamatot.
A frissen szedett paradicsom isteni finom, de ha beteszed a hűtőbe, néhány napon belül pépes, kásás lesz. A legjobb, ha 2-3 napon belül elfogyasztod, így biztosan nem romlik meg. Ha viszont félbevágtad, muszáj a hűtőbe tenni, hogy lelassítsd a káros baktériumok szaporodását.
A ropogós zellerszár kedvelt csemege, de ha puha… Nos, akkor már nem annyira finom. Műanyagban soha te tárold, hiszen etiléngázt termel, amitől pikpakk megromlik. Helyette csomagold be szorosan alufóliába a zellert és minden használat után tekerd vissza jó szorosan.
Ha hosszabb ideig kell tárolnod a csemegekukoricát, borítsd rá a héját a csövekre, hogy megőrizzék nedvességtartalmukat. Ha lehetséges, a kukoricát tárold a hűtőszekrény azon részén, ahol kicsit melegebb van (a polcok első felén), mert kiszárad, ha túl hidegben tárolod.
(Nyitókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.