A nyári forróságban kevés jobb dolog létezik, mint egy nagy tál édes, lédús görögdinnye. A gyümölcs hatékonyabban hidratál, mint egy pohár víz, ráadásul tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nem utolsósorban pedig ellenállhatatlanul finom. Kivéve, ha már nem friss a görögdinnye. Nézzük, milyen intő jelekre kell odafigyelni, hogy időben kiszúrjuk, ha megromlott a gyümölcs, és arra is adunk tippet, hogyan marad a lehető legtovább friss a görögdinnyénk.
A friss görögdinnye édes illatot áraszt magából, ám az idő elteltével, ahogy a gyümölcs veszít frissességéből, ez a finom illat eltűnik. Előfordulhat, hogy a dinnye szagtalanná válik, de avas illat is jelezheti, ha a gyümölcsöt már nem ajánlott elfogyasztani.
A friss dinnye lédús és roppanós. Ám a többnapos görögdinnyének nyálkássá, csúszóssá válik a felülete, amit tapintáskor érezhetünk. Ha ilyet tapasztalunk, akkor az sajnos azt jelenti, hogy a görögdinnye megromlott, vagy legalábbis már biztosan nem friss.
Ha dinnye romlásának jeleit nem vettük észre, vagy látszólag nem is utalt erre semmi, és már beleharapunk a gyümölcsbe, a szokásos édes íz helyett kellemetlen élményben lehet részünk. Ha a görögdinnye íze savanyú, esetleg pezsegteti a nyelvünket, az egész biztosan annak a jele, hogy a gyümölcs megromlott, nem ajánlott elfogyasztani.
Ha a görögdinnye gyümölcshúsa már nem fogyasztható, sajnos ki kell dobnunk, de ez nem jelenti, hogy az egész gyümölcsnek a kukában kell végeznie. A dinnye héját megmenthetjük, és készíthetünk belőle például dzsemet.
A feldarabolt görögdinnye még a hűtőben tárolva is napokon belül elveszíti frissességét. Mivel a gyümölcs kb. 90%-a víz, a felvágott dinnye hamar elkezd levet ereszteni. A saját levében állva a dinnye gyorsabban romlik, ezért tároljuk úgy, hogy a nedvesség valahogy le tudjon csöpögni. Vagy egyszer-kétszer öntsük le róla a levét, amit nyugodtan meg is ihatunk.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.