A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Praktikus

5 + 1 tévhit a zöldségek és gyümölcsök mosásáról

Vajon meg kell mosni a konyhakész zöldségeket? Ha igen, akkor elég, ha folyó vízzel leöblítjük? A gyümölcsök és zöldségek megtisztítása fogyasztás előtt tehát nem kérdés, ám hogy hogyan kell csinálni, arról elég sok téves információ kering. Mutatjuk a leggyakoribb zöldség-és gyümölcsmosós tévhiteket!

Az élelmiszer-biztonsággal és higiéniával kapcsolatos ismerteink az elmúlt évek során nagyon sokat fejlődtek, de ennek ellenére az élelmiszer-eredetű betegségek még mindig valós kockázatot jelentenek. A hús, a tenger gyümölcsei és a tojás mellett leggyakrabban a zöldségek és gyümölcsök okozzák az ilyen típusú megbetegedéseket, ugyanis rengeteg szennyeződést, baktériumokat és növényvédő szereket tartalmaznak.

A legjobb, ha folyó hideg víz alatt mossuk meg a zöldségeket / Fotó: Shutterstock
A legjobb, ha folyó hideg víz alatt mossuk meg a zöldségeket / Fotó: Shutterstock

Ha esetleg aggódsz, hogy valamit nem jól csinálsz, segítünk kideríteni, hogy mi az igazság ebben a témában. Mutatjuk is!

1. Nem elég a tiszta víz

Rögtön az elején szeretnénk leszögezni, hogy nem kell semmiféle tisztítószer – hipó, szappan, mosogató stb. – ahhoz, hogy a zöldségekről és gyümölcsökről eltávolítsd a szennyeződéseket. Sőt, spciális zöldség-tisztító szerre sincs szükség, de még ecetre sem! A folyóvíz ugyanolyan hatékony, segítségével megszabadulhatunk a baktériumoktól és egyéb mikrobáktól. Fontos azonban, hogy mindig folyó vízzel mosd meg a zöldségeket, így ugyanis a víz egyenesen a lefolyóba vezeti a szennyeződéseket.

2. Forró vízzel hatékonyabb

Meleg vízzel általában könnyebb a tisztítás, mivel a felmelegített folyadékok a megnövekedett molekuláris aktivitásnak köszönhetően alkalmasabbak a szennyeződések feloldására. Így könnyű azt hinni, hogy a meleg víz jobb és higiénikusabb a gyümölcsök és zöldségek tisztására. Ez nem egészen így van, sőt valójában veszélyes is: ha például a zöldség hideg, és meleg vízben mosod, akkor a hőmérséklet-különbség hatására a zöldségekbe bejuthat a víz, ami hemzseg a mikroorganizmusoktól. Ráadásul ahhoz, hogy a gyümölcsökön és zöldségeken lévő baktériumok elpusztuljanak, jóval magasabb hőmérséklet kellene, mint amilyen meleg vízbe bele tudsz nyúlni sérülés nélkül.

3. A bio árut nem kell megmosni

Valamiért azt gondoljuk, hogy a bioélelmiszerek nem csak egészségesebbek, de tisztábbak is. Az igaz, hogy műtrágya és vegyszer nem éri őket, de ez nem jelenti azt, hogy kórokozók ne lennének rajtuk: gondolj csak a szállítás közbeni állapotokra...

A bio árukat is meg kell mosni! / Fotó: Shutterstock
A bio árukat is meg kell mosni! / Fotó: Shutterstock

4. Ha hámozni kell, akkor mosni nem

A gyümölcsök és zöldségek héjával eltávolítod azt a részt, ahol a szennyeződések találhatók – ez igaz. De ha anélkül kezdesz a hámozásnak, hogy leöblítenéd azt, a rajta lévő kórokozók átkerülhetnek a kezedre és a késre is, ahonnan más felületekre is tovább viheted.

5. A konzerv zöldségeket nem kell megmosni

A konzerv zöldségek valóban fogyasztásra készen állnak a dobozban, ám felhasználás előtt mindig öblítsd le őket. Az ok egyszerű: olyan mennyiségű nátriumot tartalmaz a levük, hogy már egy fél csészényi adaggal megvan a napi ajánlott nátriumbevitel…

+ 1. Az előmosott gyümölcsöket és zöldségeket le kell öblíteni

Az előmosott termékek rendkívül kényelmesek, de sokan ezeket is leöblítik felhasználás előtt – teljesen feleslegesen. Először is ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket szigorú szabályok szerint tisztítják. Ha valami hiba csúszik a folyamatba, és mégis veszélyes mikrobák kerülnek a zöldségre, akkor azon már az otthoni mosás sem segít… Másodszor: ha az előre mosott terméket otthon kiveszed a zacskóból, és elkezded a mosáshoz előkészíteni, sokkal nagyobb eséllyel szennyezed be, mintha mosás nélkül, közvetlenül a csomagolásból használnád fel.

(Nyitókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.