Holstein szelet recept
Holstein szelet
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Puncstorta  recept
Puncstorta
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A császármorzsa igazi klasszikus, amelyet majdnem mindenki szeret. Nem is csoda, hiszen a friss, meleg tésztán pihenő porcukor és a mellé kínált lekvár végképp ellenállhatatlanná teszi. A smarninak – a klasszikus, császári változat mellett – többféle formája létezik, amelyek hol alapanyagukban, hol elkészítési módjukban különböznek az eredeti változattól.

A smarni alapvetően nem más, mint egy gazdag, sok tojással és felvert tojásfehérjével dúsított palacsintatészta, amelyet vajban kisütnek, összedarabolnak, majd különféle kiegészítésekkel a lelkes fogyasztók elé tesznek. A palacsinta tésztáját azonban nem csak egyféleképp lehet elkészíteni. Gluténérzékenyek számára például jó megoldást jelenthet a különböző maglisztekből történő tésztaalkotás, de a liszt egy részének darált csonthéjasra történő lecserélése még a lisztérzékenységet nem ismerőknek is izgalmas lehetőségeket tartogat.

Gluténérzékenyek készítsék maglisztből a császármorzsát!
Gluténérzékenyek készítsék maglisztből a császármorzsát!
Összekevert daramorzsa

A császármorzsa egyik előképének tartott és azzal sokszor összekevert daramorzsa is fúziót alkothat a smarnival, a finomliszt egy részét pedig – hogy jobban morzsálódjék a végeredmény - lecserélhetjük réteslisztre vagy akár darára is. Arra ügyeljünk, hogy abban az esetben, ha darával készítjük a tésztát, jóval több nedvességet fog felvenni, s kicsit lassabban fog átsülni.

A császármorzsa eredete >>>

Hogyan sütöd?

A tészta mibenléte mellett a kisütés módja is változhat, az eredeti recepthez képest, hiszen a smarni nem csak platnin, hanem sütőben is klasszul megsüthető. Akkor célszerű sütőben készíteni ezt a desszertet, ha a serpenyő szabta keretek szűkösnek bizonyulnak, nagyobb társaságot vagy nagyobb étvágyú társaságot szeretnénk császármorzsával megetetni, mint amekkora a serpenyőnk kapacitása.

Ha a finomliszt egy részét lecseréled darára, akkor daramorzsát készíthetsz
Ha a finomliszt egy részét lecseréled darára, akkor daramorzsát készíthetsz
Keverés nélkül

Ebben az esetben javasolt a tésztához felhasznált lisztbe egy kevés sütőport is tenni, s egy nagyobb lábast vagy jénai tálat előkapni. Az edényben egy darabka, maximum 5 dekás vajat vagy annak megfelelő mennyiségű zsiradékot felhevíteni, és az elkészített tésztát ebbe belecsorgatni. Nem szabad megkeverni, - úgy mint a klasszikus smarni esetében - egy-két percet hagyni kell, hogy a tészta süljön, majd semmi más dolgunk nincs, csupán a jénait/lábast betolni a 180 fokra előmelegített sütőbe.

Klasszikus császármorzsa >>>

Másképp

A tésztához egészen addig nem kell nyúlni, amíg a teteje meg nem szilárdul és finoman el nem kezd színesedni. Ekkor egy nagy konyhakéssel nekieshetünk a tésztának, felszabdalhatjuk (nem baj, ha belül még híg, sületlen a tészta), majd egy nagy spatulával átforgatjuk a darabokat és visszatesszük a sütőbe. Ezt a mozdulatsort egészen addig ismételjük, amíg a tészta minden része át nem sül és a rögök szépen szét nem válnak. Az így készített smarni persze kicsit más, tartalmasabb, nehezebb lesz, mint a serpenyőben sült változat, de nagyon finom és akár 8-10 fő jóllakatására is alkalmas.

Akkor célszerű sütőben készíteni ezt a desszertet, ha a serpenyő szabta keretek szűkösnek bizonyulnak.
Akkor célszerű sütőben készíteni ezt a desszertet, ha a serpenyő szabta keretek szűkösnek bizonyulnak.
Ezt kínáld mellé

A tepsiben sült smarnihoz is nyugodtan adhatunk alkoholban vagy teában áztatott aszalt gyümölcsöt (mazsolát, meggyet, sárgabarackot, áfonyát, szilvát), a serpenyős változattal ellentétben itt azonban nem a tésztát szórjuk meg vele, hanem már az elején belekeverjük.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.