Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Érdekességek

A Gundel-palacsinta története - Lolának köszönhető minden

gundel-palacsinta
A Gundel-palacsinta eredeti receptjét nevével ellentétben nem is a híres vendéglős család egyik sarja alkotta meg...

A magyar konyhaművészetre az egyik legnagyobb hatást minden bizonnyal a Gundel család gyakorolta. A bajor születésű Johann Gundel a 19. század közepén érkezett Magyarországra. Pincérként kezdte a pályafutását, később a patinás József Főherceg Szálloda főszakácsa lett. Számos remek fogás került ki a keze alól, többek közt a Mikszáth Kálmán számára készített híres palócleves. Gundel János később több neves étterem és szálloda irányítója volt. Öt gyermeke közül csak Károly vitte tovább a vendéglős hagyományt.

A vendéglős dinasztia

Gundel Károly Budapesten született. Életében igen fontos szerepet töltött be a városligeti Wampetics Vendéglő, amelynek épülete a millenniumi ünnepségek közeledtével Bauer Ervin tervei alapján készült el. A vendéglő irányítását Gundel Károly Wampetics Ferenctől vette át 1910-ben. Az étterem a Gundel család irányítása alatt hazai és nemzetközi elismertségre tett szert.

Lola receptje

Az egyik legismertebb, Gundel nevet viselő fogás a Gundel-palacsinta. Ennek receptjét az anekdota szerint nem Gundel Károly találta ki, hanem Márai Sándor felesége, Matzner Ilona (Lola). Egy Gundelben szervezett összejövetelre készítették el Lola útmutatása szerint a különleges palacsintát, amelynek dióval megtöltött vékony tésztája hajtogatva, csokoládéöntettel meglocsolva került a tányérokra. A desszert sikerét látva Gundel Károly rögtön elkérte Lolától a palacsinta receptjét. Az édesség ezután egy jó ideig Márai-palacsintaként szerepelt az étlapon.

Új névvel régi finomság

A Márai család emigrációját követően, 1949-ben államosították a Gundel éttermet, ezért a Márai név az étlapon sem szerepelhetett többé. Emiatt keresztelték át az akkorra már kedvelt édességet Gundel-palacsintává . Ezt a finomságot otthon is elkészíthetjük. A Gundel-palacsinta receptje ma már több változatban is létezik: akad, aki a tölteléket reszelt citromhéjjal ízesíti, mások kandírozott narancshéjjal teszik még ízletesebbé a desszertet. Ha még egy kis extra élvezetre vágyik, a csokoládéöntetet egy kevéske rummal bolondíthatja meg.

A palacsintára kerülő öntethez jó minőségű, minimum hatvan százalékos kakaótartalmú csokoládét érdemes választani.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.