A nyár közeledtével, nemcsak a bikiniszezonra és a strandos lángosra érdemes rákészülnünk, hanem az évszak legnépszerűbb összejöveteleire: a grillpartikra. Ha ti is szervezitek már az idei első grillezést, előtte mindenképpen olvassátok át a „not to do" listánkat.
Mint minden konyhai eszközt, a grillsütőt is rendszeresen és alaposan meg kell tisztítani. Az esetleg odaégett ételmaradékok ugyanis más ízt adhatnak a frissen sütött fogásoknak, nem beszélve az elszaporodó baktériumokról. A takarításhoz segítségedre lehetnek a következő eszközök:
A szén begyulladását elősegítő folyadék csábító lehet, hiszen sok energiát megspórolhatunk vele, mégis azt javasoljuk, hogy inkább kerüld a használatát. Ezek ugyanis nem véletlenül teszik olyan könnyűvé az égést: számtalan kémiai anyagot tartalmaznak, amelyek nem biztos, hogy elillannak, és így befolyásolhatják az étel ízét, minőségét. Vedd helyette igénybe az ún. begyújtókockákat, amelyek természetes fa alapanyagból készülnek, és szagmentesen égnek néhány percig, amíg a szén is meggyullad.
Nagyon fontos, hogy a grillsütőt mindig melegítsd elő, mielőtt bármit is rátennél. Ha ugyanis a hideg rácsra helyezed a hússzeleteket, azok sokkal könnyebben rátapadnak, amivel takarítási pluszmunkát adsz magadnak, de ami még fontosabb: rontod a megsült hús állagát és ízét. Ezért az előkészületek részeként hagyd melegedni a sütőt kb. tíz percen keresztül.
Ahhoz, hogy egészen biztosan omlós, szaftos szeleteket szervírozhass, érdemes biztosra menni, és a hús elkészültét a belső hőmérséklete alapján megállapítani, vagyis: megmérni a maghőt. Erre a legalkalmasabb eszköz egy maghőmérő, az egyes húsok ideális hőmérsékletéhez pedig itt a segítség:
A grillezés legfontosabb szabálya: a grillsütő fedele mindig legyen becsukva! Ezzel biztosítod ugyanis, hogy a hús puhább és szaftosabb legyen, valamint hogy a füst jól átjárhassa a szeleteket, ami voltaképpen a grillezett ételek esszenciája. Nem beszélve az így megtakarított időről és fűtőanyag-mennyiségről.
Ha a grillezés mesterévé kívánsz válni, akkor jó, ha tisztában vagy egy-két különböző sütési módszerrel. Az igazán tudatos sütögetők legalább a három alapvető metódust ismerik: a direkt és az indirekt sütést, valamint ezek kombinációját. A nevük jól leírja az eljárásmódot: a sütés történhet közvetlenül vagy közvetve a tűz fölött; vagy részben így, részben úgy. A direkt sütés csak a gyorsan elkészülő ételekhez ajánlott, ugyanis a közvetlenül ható hő megégetheti a húst. Ennél jobb mód a közvetett sütés, amikor a keringő hő végzi a dolgát. És néha az optimális eredmény eléréséhez ezeket együtt kell alkalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.