A lencse egyébként is remek alapanyag, hiszen finom, tápláló, tele van fehérjével, sokáig eláll szárazon a kamrában és gyorsan elkészül. Amikor lencsés ételt főzünk, nem kötelező klasszikus „étkezési lencsét” használni, ennek a csodás hüvelyesnek ugyanis sok változata létezik, ezeket variálva pedig újszerű fogás válhat a hagyományos ételből. Míg vörös lencséből mennyei curryk, úgy francia zöldlencséből, és beluga lencséből „rongyrázós” köretek és saláták készülhetnek. E kisebb szemű hüvelyeseket ráadásul nem kell beáztatni főzés előtt, és barna társukkal ellentétben, nehezebben főnek szét.
Ehhez az ételhez jó ötlet felhasználni a húsvétról maradt, lefagyasztott füstölt levet. Ha az nincs, vásároljunk a hentesnél 300-400 g füstölt sonkát, főzzük meg, és annak a levével higítsuk a főzeléket. A sonkadarabokat aztán a főzés vége felé felkockázva hozzáadhatjuk au ételhez, feltét gyanánt.
Beluga lencsét egészségboltokban, de nagyobb, ételeket is forgalmazó drogériák egészség részlegén is kapunk. Az ára kicsit magasabb a hagyományos lencséénél, de a végeredmény bőven kárpótol azért a pár száz plusz forintért. E főzelék a leghétköznapibb lencséből is elkészíthető, természetesen úgy is csodás lesz!
1. Ha nincs kész füstölt levünk, dobjuk be a sonkánkat egy lábas hideg vízbe. Lassú tűzön forraljuk fel, és főzzük addig (ez 1,5-2 óra is lehet), míg meg nem puhul. Főzés közben mindig pótoljuk az elpárolgott vizet. A sonkát előző nap is kifőzhetjük.
2. Aprítsuk fel a hagymát és a fokhagymát. Tisztítsuk meg a répát és vágjuk falatnyi darabokra. Tisztítsuk meg zellert és vágjuk 1-2 cikkelyre.
3. Egy vastag fenekű lábasban melegítsük az olajat közepesen melegre, majd dobjuk rá a hagymát, és pároljuk üvegesre. Dobjuk rá az apróra vágott fokhagymát is, és pároljuk további 1-2 percig. Ügyeljünk arra, hogy a fokhagyma ne kezdjen barnulni!
4. Adjuk a hagymákhoz az átmosott lencsét, a répát, zellert, babért, mustárt és alaplevet, majd forraljuk fel. Borsozzuk, de csak óvatosan sózzuk, hiszen a sonkalé alapból sós.
5. Gyönygyöztessük lassú tűzön, és ha beszívta a folyadékot, mindig adjunk hozzá még egy keveset. Ügyeljünk arra, hogy a lencsét ne vizezzük túl, hiszen főzelék, és nem leves készül!
6. Főzzük a lencsét addig, amíg meg nem puhul, de nem fő szét, kb. 45 percig.
7. Keverjük el a lisztet a tejföllel, majd adagoljunk hozzá fokozatosan kevergetve a lencse levéből, végül öntsük a tejfölös keveréket a főzelékbe és forraljuk fel.
8. Kóstoljuk meg, és ha kell, ízesítsünk utána. (Elbírhat még kevés sót, borsot vagy akár mustárt.)
9. Tálaljuk felkockázott sonkával és kevés extra tejföllel. (Ez a főzelék 3-4 napig eláll a hűtőben és remekül melegíthető.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.