A klasszikus fondant (ejtsd: fondan) alapja nem más, mint porzselatin, porcukor, vaj és méz megfelelő arányú keveréke. A vajnak köszönhetően a fondant-nak alapvetően kellemes tört tojásszíne van, de ha kókuszzsírral készítjük, akkor egészen fehér alapmasszát is kaphatunk eredményül. A méz színe is befolyásolja a fondant színét, ha világos anyagot szeretnénk, akkor érdemes minél áttetszőbb mézet választani, például akácmézet. A méz helyettesíthető glükózsziruppal, kukoricasziruppal is, a zselatint pedig helyettesíthetjük agar agarral.
A fondant természetesen színezhető folyékony, gél vagy por ételfestékkel. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy míg a gélfesték vagy a porfesték a már bekevert fondant-hoz is adható, a folyékony festéket a zselatinhoz kell adni. Ha nem szeretnénk festékre beruházni, vagy ódzkodunk a mesterséges összetevőktől, akkor a fondant színezéséhez használhatunk meggylevet, céklalevet, instant kávéport, kakaóport vagy akár spenótport is. Ha igazán szép, homogén színű fondant-ra vágyunk, akkor a különféle porokat a már átszitált porcukorhoz is hozzáadhatjuk.
A minél szebb és jobban nyújtható fondant érdekében érdemes minél finomabb szemcséjű porcukrot használni. Ám a legfinomabb porcukor esetében is érdemes a felhasználandó mennyiséget a fondant készítése előtt alaposan átszitálni.
A vajjal készített fondant hűtést igényel, ha azonban kókuszzsírral készítjük el, akkor a fondant hűtés nélkül is sokáig eláll. A kész fondant-t célszerű fóliába csomagolni, s úgy a hűtőszekrénybe vagy hűvös helyre tenni. Az elkészítés után legalább fél napot hagyjuk pihenni a masszát, mielőtt felhasználnánk.
A fondant felhasználásakor a nyújtás előtt porcukrot vagy étkezési keményítőt kell a deszkára szórni, hogy ne tapadjon le a massza, ne szakadjon el, hanem szépen, egyenletesen tudjuk nyújtani. A torta bevonásához 2-3 milliméter vastagságú fondant-ra van szükség.
A fondant alá vajas krémet érdemes kenni, de trüffelkrémet is tehetünk alá. Arra ügyeljünk, hogy pudingos, tejes krém ne kerüljön a fondant alá, mert az könnyedén felpuhítja. Ha minimális tej van a krémben, az még nem jelent problémát, de célszerű ezeket elkerülni a biztonság érdekében.
A fondant nem csak teljes torták, tészták bevonására, hanem szobrászkodásra is alkalmas. Cukormázas, csokoládé bevonatú, krémmel bevont tortára is tehetünk fondant-ból készített figurákat, formákat, mintákat. A figuráknak, mintáknak ki kell száradniuk, mielőtt a torta dekorálásánál felhasználjuk.
A diszítőelemek felhelyezésére, rögzítésére is ideális a vajkrém, de cukorsziruppal vagy felmelegített lekvárral is rögzíthetjük a különféle dekorelemeket. A kisebb formák borítása esetében a vajkrém helyett szintén használhatunk melegített lekvárt, ezzel a módszerrel lényegesen egyszerűbb a muffinok, cupcake típusú sütemények bevonása.
A bevont tortát nem szerencsés hűtőbe tenni, a párás közegben a cukros bevonat kicsapódhat. Ha tartunk tőle, hogy a majdnem hermetikus cukorréteg alatt baja eshet a beltartalomnak, akkor javasolt vastagabb kartondobozba állítani a tortát, és úgy a hűtőbe tenni, ez jó eséllyel megvédi a felesleges nedvességtől.
A klasszikus fondant mellett érdemes megemlíteni a pillecukorral készített bevonót is, ahol a porcukor, a víz és a zsiradék mellett fontos szerep jut az amerikaiak kedvelt finomságának is. A hófehér vagy épp színes pillecukrot mikróban vagy gőz fölött megolvasztjuk, majd nagyobb mennyiségű zsiradékkal kikent edényben és szintén alaposan bekent fakanál segítségével a többi alapanyaggal összedolgozzuk. A klasszikus fondant-hoz képes lágyabb masszát étkezi keményítővel vagy átszitált porcukorral felszórt deszkán nyújtjuk.
Fondant
Hozzávalók:
1 evőkanál zselatinpor
6 evőkanál víz
2 dkg (1 evőkanál) vaj
2 evőkanál akácméz
1 kg átszitált porcukorból annyi, amennyit felvesz
Elkészítés: 50 dkg porcukrot beleszitálok egy nagyobb keverőtálba. Egy forralóban vizet melegítek. A zselatint egy kisebb fémedénybe szórom, hozzáadom az 1 kanálnyi vizet, majd elkeverem, s a tálat a forralóra helyezem, majd a vízgőz felett felmelegítem a zselatint. A forró zselatinhoz hozzáadom a vajat és a mézet, majd homogén állagúra keverem.
A vajas-mézes zselatint a tálba szitált porcukorhoz adom, majd egy fakanál segítségével alaposan összedolgozom. Porcukorral alaposan meghintett felületre borítom a masszát, s elkezdem gyúrni. Annyi porcukrot adok hozzá, amennyit felvesz. Egészen addig adagolom, amíg a massza már nem ragad az asztalhoz és a kezemhez. A kész masszát fóliába csomagolom, majd a hűtőbe teszem, amíg felhasználásra nem kerül.
Pillecukor fondant
Hozzávalók:
30 dkg hófehér pillecukor
35 dkg porcukor
2 evőkanál étkezési keményítő
2 evőkanál víz
vaj
Elkészítés: A porcukrot és a keményítőt külön-külön átszitálom. Egy mikrózásra alkalmas nagyobb tálat és egy fakanalat vajjal alaposan ki- és megkenek, majd belezúdítom a viszonylag apró pillecukrot. Hozzáadom a vizet, majd beteszem a mikróba, és nagyjából fél percig hagyom olvadni. Az olvadozó cukrot átkeverem a fakanállal, majd a tálat újra visszateszem a mikróba, és megint olvasztok a pillecukron. Ezt a műveletet addig ismétlem, amíg az utolsó rögöcske is el nem olvad.
25 dekányi alaposan átszitált porcukrot adagolok lassan az olvadt cukorhoz, a fakanál segítségével finoman összedolgozom, majd a maradék cukor egy részével megszórt deszkára borítom. A keverőtálhoz és a fakanálhoz hasonlóan a kezemet is bekenem vajjal, majd a hűlő masszába már kézzel gyúrom bele a porcukor hátralevő részét. Ha kevés a cukor, akkor egy kis keményítőt is szórok a deszkára. A rugalmas masszát ezután már kedvem szerint felhasználhatom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.