A nem megfelelő gyógymód vagy az elhanyagolt betegség könnyen szövődményekhez vezethet. Lássuk tehát a legfontosabb tudnivalókat!
A náthát, ahogyan az influenzát is, a légutak nyálkahártyáján szaporodó vírusok okozzák. Ám míg a náthánál a hurutos tünetek dominálnak, és ritkán jelentkezik láz, addig az influenzánál jellemző a hirtelen kezdet, a láz, a hidegrázás, a kimerültség, az izomfájdalmak és a fejfájás.
Az influenzavírusok RNS-vírusok, amelyek A, B és C típusai közül az emberi megbetegedések tekintetében csak az első kettőenk van jelentősége. Az A típusú vírus okozza a világjárványokat, míg a B általában a kisebb járványokért felelős.
Az egyik legfontosabb különbség a nátha és az influenza között a szövődmények arányában és súlyosságában keresendő. Míg a nátha többnyire nem veszélyes, addig az influenza szövődményei, főleg a kisgyermekek, idősek és krónikus betegek esetében, okozhatnak súlyosabb betegségeket. Ezek közül a leggyakoribb a különböző baktériumok által előidézett, antibiotikumokkal kezelhető tüdőgyulladás. Az influenza első tünete ritkán a vírus által okozott vérzéses tüdőgyulladás is lehet.
A betegség leginkább télen jelentkezik. Mivel a fűtött lakás száraz levegője szárítja az orrüreg nyálkahártyáját, ezért megkönnyíti a vírusok bejutását a szervezetbe. Ráadásul ilyenkor az emberek több időt töltenek el egy légtérben, ami szintén növeli a fertőzésveszélyt. Mivel az influenzát vírusok okozzák, ezért általában nem segítünk magunkon azzal, ha antibiotikumokat kezdünk el szedni. Amennyiben azonban például szövődményként melléküreg-gyulladás vagy középfülgyulladás jelentkezik, ezekre az orvos elrendelhet antibiotikumot, ahogy a tüdőgyulladásnál is. Az influenza kezelésében szóba jöhetnek bizonyos antivirális (vírusellenes) szerek, amelyek lerövidíthetik a betegség lefolyását.
Az influenzás betegnek fontos az ágynyugalom, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, és segíthetnek a C-vitamin-tartalmú készítmények is. A betegséggel járó láz nyilván tovább gyengíti a szervezetet. A lázcsillapításnak veszélytelenebb módja a hűtőfürdő (ilyenkor fokozatosan hűtjük le a langyos vizet). A gyógyszeres lázcsillapítással kapcsolatban kérjük az orvos, a gyógyszerész tanácsát, ugyanis a különböző szerek sokszor ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, ezért akár túladagolás is lehetséges!
A háromkomponensű influenza elleni védőoltás minden évben tartalmaz két A- és egy B-törzset. Ezeket az Egészségügyi Világszervezet határozza meg, az előző szezon megbetegedési adatait elemezve. Így tulajdonképpen minden szezonban újra kell gondolni, mely vírustörzsek okozhatnak betegséget.
A rizikócsoportokba tartozók számára a szezonális influenza elleni védőoltás térítésmentes. Elsősorban a 60 éven felülieknek, a hat hónaposnál idősebb, krónikus betegségben szenvedőknek, valamint a várandósoknak ajánlott a védőoltás, de azok is kaphatnak, akik nem tartoznak egyik fokozottan veszélyeztetett csoportba sem. Ők a védőoltást – recept ellenében – bármelyik gyógyszertárban megvásárolhatják. Arról, hogy kik jogosultak ingyenes oltásra, az ÁNTSZ portálján található bővebb tájékoztatás (antsz.hu).
Az oltással tulajdonképpen nemcsak önmagunkat, hanem a hozzátartozóinkat is védjük az influenza ellen, és attól sem kell tartani, hogy éppen az oltástól betegszünk meg. A védőoltás ugyanis elölt vírust tartalmaz, így nem okozhat influenzát. Beadása után legfeljebb hőemelkedés, a szúrás helyén enyhe fájdalom vagy duzzanat, bőrpír jelentkezhet, ám ez egy-két nap alatt elmúlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.