Az már közismert, hogy a fogyásban, zsírégetésben szerepet játszik a fahéj, de nem ez az egyetlen ok, amiért érdemes fogyasztanunk. A belőle készült teának sokkal több jótékony hatása van, sőt, olaj formájában is hasznunkra válik.
A fahéj tele van antioxidánsokkal, amik segítenek semlegesíteni a szabad gyököket. Fogyasztása így csökkenti a daganatos megbetegedés, valamint a szív- és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A fahéj jótékony hatással lehet a szív általános egészségére, mert csökkenti a vérnyomást, növeli a jó koleszterin (HDL) szintjét és javítja a vérkeringést.
A kollagéntermelődést elősegítve a fahéj javítja a bőr állapotát. A kollagén számos testrész építőköve, beleértve a bőrt is. Növeli a rugalmasságát, segít, hogy telt és feszes legyen.
Külsőleg, a fejbőrön alkalmazva a fahéj csökkentheti a korpásodást. Sőt, a fahéjból készült olaj javítja a véráramlást és a szőrtüszők keringését, ezáltal serkenti a hajnövekedést.
Mivel a fahéj segít csökkenteni a vércukorszintet, a 2-es típusú diabétesszel küzdőknek ajánlott a rendszeres fogyasztása. Emellett a megelőzésben is fontos szerepe van, kutatások bizonyítják, hogy alkalmazásával csökkenthető a vér glükózszintje.
Zsírégető hatása miatt a fahéj segít a diétázóknak is. Az erre vonatkozó kísérletekben azok az alanyok, akik napi 10 g fahéjat fogyasztottak, a három hónapos vizsgálat végén 0,7%-ot veszítettek zsírtömegükből.
A fahéj fogyasztása segíthet enyhíteni például az ízületi lobokat, de más gyulladásos tünettel járó megbetegedések kezelésében (pl. asztma, Chron-betegség) is hatásos.
A nátha vagy influenza tüneteit ugyan nem mulasztja el, de segít az immunrendszer erősítésében, ezáltal gyorsítja a gyógyulást.
A fahéj egy katechin nevű fenolos vegyületet tartalmaz, ami enyhíti a gyulladásos bélbetegség (IBD) tüneteit. Emellett pozitív hatása lehet a hányinger, hasmenés, gyomorgörcsök és emésztési zavarok kezelésében is.
A fahéj kivonata gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért kisebb fertőzések kezelésében hatásos lehet. Alkalmazható például láb- és körömgombás fertőzések esetén.
A fahéj jó hatással van az agyműködésre, kutatások és kísérletek kimutatták, hogy segíthet a memóriavesztéssel járó traumás sérülések kezelésében.
A fűszerből készült tea segít enyhíteni a menstruációs görcsöket és a premenstruációs szindróma (PMS) okozta kellemetlenségeket.
A drogériákban, bioboltokban kapható filteres fahéjtea, de pofonegyszerűen elkészíthető házilag is.
Tipp: Gyömbérrel, mézzel vagy citrom hozzáadásával fokozhatjuk az ízélményt és az egészségügyi előnyöket.
Ha pedig egy mennyei fahéjas édességre vágysz, íme 3 szuper recept.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.