Atópiás dermatitis és a dyshidrotikus ekcéma esetén a gyakori kézmosás gyakran a bőrszárazsághoz, viszketéshez, fájdalomhoz, és nem ritka az emiatt kialakult sebek felülfertőződése sem. Ugyanakkor a koronavírus elleni védekezésnek a megfelelő higiénia az egyik alapfeltétele, vagyis nem elhagyni kell a kézmosást, hanem lehetőség szerint megelőzni az ekcéma belobbanását.
- Sok ekcémával küzdő beteg tapasztalhatja mostanában, hogy a kézmosás még mindig jobb, mint a gyakori kézfertőtlenítő használat, különösen, ha rögtön utána hidratálót alkalmaznak. Ezért a betegeknek érdemes a zsebükben, táskájukban is hordani egy tubus hidratálókrémet, ugyanis a fő cél a kiszáradás megelőzése – hangsúlyozza Borbola doktornő.
– Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy számos antiszeptikus és antibakteriális termék túl erős a bőrnek, különösen, ha az ajánlásoknak megfelelően 20 másodpercig sikáljuk vele a kezünket. De amennyiben ez szükséges – például olyan dolgozóknak, akik sűrűn kerülnek kapcsolatba másokkal-, a járvány elkerülésének előnye még mindig felülírja a bőrt érő megpróbáltatás kockázatát. Ilyen esetben még fontosabb a rendszeres hidratálás, lehetőleg a bőrgyógyász által javasolt, akár gyógyszertári készítményekkel, illetve ha nincs ismert allergia, megfontolandó az eldobható latex kesztyű viselése.
Az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidrotikus ekcéma egyik legfeltűnőbb tünete az erősen viszkető, mélyen ülő, apró hólyagok megjelenése. A hólyagok 2-3 hét után általában elmúlnak, de a bőr jellemzően száraz, piros, repedezett marad. Ugyanakkor a hólyagok nem csak esztétikai problémát jelentenek, de utat nyithatnak különböző kórokozóknak, a bakteriális felülfertőződés pedig súlyosbítja az egyébként is kellemetlen tüneteket. A betegség éveken keresztül, akár havonta belobbanhat – különösen az erős igénybevétel, így például a gyakori kézmosás, fertőtlenítés miatt. Ha az otthoni kezelések, hidratálás már nem segít, és nagyon kellemetlen, erős panaszok jelentkeznek, mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni.
- A diagnózis első lépése a vizsgálaton túl az alapos kikérdezés, hiszen például a szokványos terápiára nem megfelelően reagáló esetekben allergiatesztet is érdemes végeztetni, beleértve a fémeket, bizonyos élelmiszereket, polleneket, penészgombákat. Ha ugyanis fény derül az allergiára, ennek kezelése már eleve csökkenti a tüneteket - dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.
- Ezzel együtt a dyshidrotikus ekcéma kezelésére nincs egyetlen, minden esetben megfelelő módszer. Előfordul, hogy a vizsgálat során kiderül, hogy steril körülmények között ki kell ürítenünk a hólyagokat, amit semmiképpen sem ajánlok házilag kivitelezni, hiszen a nem szakszerű beavatkozás felülfertőzést is eredményezhet. Hosszabb távon a viszketés ellen elrendelhetünk antihisztaminokat, a gyulladás és irritáció visszaszorítására pedig akár szteroid tartalmú készítmények átmeneti használatát. A folyamatosan szükséges hidratálásra pedig érdemes speciális terméket alkalmazni, hiszen például fémallergia esetén fontos, hogy az alkalmazott termék ne tartalmazzon például alumíniumot.
Az étkezési szokásaink mindenre hatással vannak, így a bőrünk egészségére is,ehát egyáltalán nem mindegy, hogy mit eszünk például akkor, ha ekcémás a bőrünk. Az alábbi élelmiszerek és összetevők például nagy valószínűséggel rontanak az állapotunkon.
1. Hozzáadott cukortartalmú élelmiszerek
A cukros ételek sajnos minden esetben fokozzák a gyulladásokat.
2. Tejtermékek
A tejtermékek gyakran okoznak különböző élelmiszer-allergiákat és a gyulladásokat is elősegíthetik.
3. Tartósított élelmiszerek
A feldolgozott élelmiszerek, amelyek tartósítószereket, élelmiszer-színezékeket, valamint felesleges telített zsírt és hozzáadott cukrot tartalmaznak, könnyen gyulladást okozhatnak a testben.
Ahogy táplálkozással gyengíteni, úgy erősíteni is tudjuk a bőrünk védekezőképességét -ezeknek az ételeknek a listáját itt találod! >>>
Fontos kiemelni, hogy mindenki másképp működik. Van, akinél például a tojás vagy a dió fogyasztása is problémát okoz a gyulladások terén, míg másoknál nem. Éppen ezért érdemes felvenni a kapcsolatot egy dietetikussal a személyre szabott étrendért, aminek sokkal nagyobb a hatásfoka. A helyes étkezés rengeteget segíthet az ekcéma ellen, de ezen kívül szükség lehet orvos által ajánlott kezelésekre is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.