Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Puncstorta  recept
Puncstorta
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Egészséges

Kimerült vagy? 5 hatásos recept a vas pótlásához

A fáradékonyságot, gyengeséget a vashiány is okozhatja
Amikor a jellegzetes hiánytüneteket észleljük magunkon, az már azt jelenti, hogy szervezetünk vastartalékai kimerülőben vannak. Eddig azonban nem érdemes várni, hiszen a vashiányos vérszegénység kialakulása megelőzhető. Mutatjuk, hogyan!

Vashiányos vérszegénységre utal, ha reggelente leverten ébredünk, sokszor érezzük magunkat fáradtnak, kimerültnek. Kellő mennyiségű vas nélkül ugyanis testünk nem képes elegendő hemoglobint előállítani a vörösvérsejtekben, ami pedig nélkülözhetetlen az oxigén szállításához. Ha az oxigén nem jut el megfelelően a szerveinket felépítő sejtekhez, szédülést, légszomjat, romló koncentrációs képességet, izomfájdalmat tapasztalhatunk magunkon. A szájban gyakran megjelenő afták, a szájzug kiszáradása, berepedése, sápadt bőr, töredező, gyenge körmök, hajhullás is utalhatnak vashiányra. Hogy valóban ez áll-e a háttérben, egyszerű vérvétellel kideríthető.

Miért nincs elegendő vas a szervezetünkben?

Mivel a vas olyan esszenciális mikroelem, amelyet szervezetünk nem képes előállítani, ezért csak megfelelő táplálkozással juthatunk hozzá. Nehezíti a helyzetet, hogy a vas felszívódása és hasznosulása rendkívül kedvezőtlen, a vérbe csak a táplálékban található vasmennyiség töredéke kerül be. (A fogamzóképes korban lévő nőknek naponta 15 mg vas bevitelére van szükségük, ennek a mennyiségben kb. 10 százaléka hasznosul.) Ha pedig valaki felszívódási problémákkal is küzd (például lisztérzékenység vagy egyéb emésztőrendszeri probléma miatt nem megfelelő a vékonybél bolyhainak működése), még nehezebben juthat hozzá ehhez a nélkülözhetetlen mikroelemhez.

A fáradékonyságot, gyengeséget a vashiány is okozhatja (Shutterstock)
A fáradékonyságot, gyengeséget a vashiány is okozhatja (Shutterstock)

Felszívódik vagy sem?

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a vas másképp hasznosul a növényi és az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását követően. Ennek oka, hogy a növényekben található vasvegyületek kémiai szerkezete eltér az állati eredetű vasétól (a növényekben úgynevezett nem-hem vas formájában van jelen, míg a májban, vörös húsokban, halban, tojásban hem-kötésben fordul elő). A lényeg, hogy míg az állati eredetű vas 15 százaléka szívódik fel, a növényekben lévőnek mindössze 3-5 százaléka.

Hogyan juthatunk kellő mennyiségű vashoz?

Apró trükkökkel javíthatunk a hasznosulás mértékén: a növényi eredetű vasat jobban fel tudja venni a szervezetünk, ha valamilyen hem vasat tartalmazó húsfélével, illetve magas C-vitamin- vagy folsav-tartalmú élelmiszerrel együtt fogyasztjuk. Arra is figyeljünk, hogy a vas felszívódását gátolja a túl sok növényi rost, némelyik fehérje (például a tehéntej- vagy a szójafehérje), a kalcium, a kávé és a tea. Érdekesség, hogy míg a spenótnak és a sóskának viszonylag magas, kb. 4-4,6 mg/100 g a vastartalma, mégis igen rossz a hasznosulása, a bennük lévő sok oxálsav miatt.

Ha vérszegénységgel küszködünk...

Bár köztudott, hogy a máj feladata a vas raktározása, ezért az ebből készült ételekben található a legtöbb és legjobban felszívódó vas, ennek ellenére nem ajánlatos hetente egy alkalomnál többször fogyasztani belőlük. De nemcsak a nem kellő mértékű vasbevitel állhat a vérszegénység hátterében: amikor például a szervezet vért veszít, a vörösvérsejtekben lévő vasat is elveszíti. Ez az egyszerű tény a magyarázata annak, hogy a vérszegénységben szenvedők 80 százaléka nő, hiszen ők menstruáció idején jelentős mennyiségű vért is veszthetnek.

A mák az egyik leggazdagabb vasforrás - no és milyen sokféleképpen fogyasztható! (Shutterstock)
A mák az egyik leggazdagabb vasforrás - no és milyen sokféleképpen fogyasztható! (Shutterstock)

Nyerő párosok

Nem mindegy tehát, mit és mivel együtt fogyasztunk, nagyon sok múlik az alapanyagok kombinálásán, párosításán. Most olyan recepteket mutatunk, amelyekben az összetevők egymás jótékony hatását erősítik, és garantáltan ellátnak bennünket a szükséges mennyiségű vassal.

Gomba + kakukkfű

Tudtad, hogy a szárított fűszerekben nagyon sok a vas? Közülük is a kakukkfű a bajnok, egy evőkanálnyi mennyiség közel 4 mg vasat tartalmaz. A gombák (például a vargánya, a csiperke vagy a shitake) is sok vasat tartalmaznak, ráadásul a két összetevő együtteséből nagyon ízletes végeredmény készíthető.

1. Kakukkfüves csiperke recept

Hozzávalók:

  • 20 dkg gomba
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 2 gerezd zúzott fokhagyma
  • 1 teáskanál szárított kakukkfű
  • 1 db citrom leve
  • kevés só, bors

Elkészítés: Az olajban pirítsuk meg a fokhagymát, és öntsünk hozzá a kifacsart citrom levét. A megtisztított, feldarabolt gombát is adjuk hozzá, ízesítsük sóval, borssal, és fedő alatt, kis lángon kb. 20 percig pároljuk. Végül szórjuk meg a kakukkfűvel. Ideális köret natúr húsok mellé, de rizzsel főételként is fogyasztható.

A gombában is sok a vas, zöldfűszerekkel tovább növelhető az ételek vastartalma (Shutterstock)
A gombában is sok a vas, zöldfűszerekkel tovább növelhető az ételek vastartalma (Shutterstock)


Lencse + marhahús

Mindkettő igen magas vastartalmú, ráadásul a lencsében található nem-hem vas is jobban hasznosul, ha marhahússal együtt fogyasztjuk.

2. Cerépedényben főtt marhahúsos lencse

Hozzávalók:

  • 1 kg marhalábszár
  • 50 dkg lencse
  • 1 doboz paradicsomkonzerv
  • 3 evőkanál napraforgóolaj
  • 2 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 mokkáskanál római kömény
  • 1 mokkáskanál fehérbors
  • 1 mokkáskanál koriander
  • ízlés szerint só

Elkészítés: A marhalábszárat kockázzuk fel 3-4 cm-es darabokra, majd serpenyőben pirítsuk körbe az olajon. Szedjük ki a húst, és a visszamaradt olajban pirítsuk meg az apróra vágott hagymákat is, adjuk hozzá a fűszereket, a sót, a paradicsomkonzervet, és forraljuk össze. A lencse kivételével az összes alapanyagot rakjuk bele egy cserépedénybe (római tálba), öntsük fel vízzel, fedjük le, majd tegyük előmelegített sütőbe. 1 óra múlva adjuk hozzá a lencsét, és még 2-3 órát hagyjuk a sütőben, amíg a hús teljesen meg nem puhul.

A lencse kiadós, értékes vasforrás, érdemes rendszeresen fogyasztani (Shutterstock)
A lencse kiadós, értékes vasforrás, érdemes rendszeresen fogyasztani (Shutterstock)

Kakaó + mák

A mák az egyik leggazdagabb vasforrásunk, és jelentős mennyiséget találunk belőle a jó minőségű kakaóban is. Egyesítsük hát őket egy finom sütiben!

3. Mákos muffin

Hozzávalók:

  • 30 dkg liszt
  • 10 dkg nádcukor
  • 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  • 3 evőkanál darált mák
  • 1 csomag sütőpor
  • 2,5 dl zabtej
  • 1 db tojás
  • 5 dkg vaj

Elkészítés: A lisztet elkeverjük a kakaóval, a darált mákkal és a sütőporral. A vajat a tojással és a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a zabtejet, végül a lisztes keveréket. A masszát muffinpapírral kibélelt muffintepsi mélyedéseibe kanalazzuk, és előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük.

A mák sok vasat tartalmaz. Készítsünk muffint belőle! (Shutterstock)
A mák sok vasat tartalmaz. Készítsünk muffint belőle! (Shutterstock)

Feketeribizli + kivi

A sok vason kívül a feketeribizli C-vitamintartalma is meggyőző, és mint tudjuk, utóbbi javítja a vas felszívódását. És hogy tovább fokozzuk a hatást, hívjuk segítségül a C-vitaminkirály kivit!

4. Feketeribizli turmix álmos reggelekre

Hozzávalók:

  • 15 dkg friss vagy fagyasztott feketeribizli
  • 2 dl rizstej
  • 3 db kivi
  • 1 teáskanál méz

Elkészítés: Turmixoljuk össze a rizstejet, a feketeribizlit és a meghámozott, feldarabolt kivit, majd ízesítsük mézzel.

A feketeribizliben nemcsak a vas sok, de a C-vitamin is (Shutterstock)
A feketeribizliben nemcsak a vas sok, de a C-vitamin is (Shutterstock)

Csicseriborsó + szardínia

Fárasztó napod volt? Turbózd fel tartalékaidat ezzel az egészséges, laktató, igazi „vasbomba” salátával csicseriborsóval és szardíniával, amelynek további előnye, hogy villámgyorsan elkészíthető.

5. Csicseriborsó saláta

Hozzávalók:

  • 1 db csicseriborsó-konzerv
  • 1 db szardíniakonzerv
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • 1 fej lilahagyma
  • kevés só, bors

Elkészítés: A felszeletelt hagymát összekeverjük a csicseriborsóval, hozzáadjuk az olívaolajat, sózzuk, borsozzuk, végül a szardíniát is óvatosan hozzákeverjük.

További egészséges táplálkozás, életmód cikkek a Mindmegette.hu oldalon >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.