Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rohanás, egész napos munka, stressz, teljesítménykényszer.Ez az életstílus sokunk számára a legkönnyebben úgy tartható fent, ha éberséget és gondolkodást serkentő élvezeti szereket fogyasztunk. Ezért is olyan népszerűek a koffeintartalmú italok: a tea, a kávé és a kóla. De vajon mióta élünk ezekkel, és mennyi az optimális napi adag belőlük?

Neked mi az első gondolatod, miután felébredsz, és még félálomban elbotorkálsz a konyháig? Alig várod, hogy az illatos kávédat, a forró teádat szürcsölgesd? Netán épp a vizsgáidra vagy egy fontos tárgyalásra készülsz, és az éjszakába nyúló tanulást, kutatást támogatod e nemes italokkal? A legtöbben már ismerjük a koffein jótékony és káros hatásait, de azt talán kevesebben tudjuk, hány növényben lelhető fel ez a serkentő anyag.

KÁVÉ, kakaó, kóla
 

A fennmaradt emlékek alapján tudjuk, hogy a teát már a Kr. előtti VI. században ismerték Kínában. A buddhista szerzeteseknek köszönhetően a teaivás szokása Ázsiában, Indonéziában és Afrikában is elterjedt, majd a hollandok és később az angolok közvetítésével Európába is eljutott a XVI-XVII. században.

A kávéfa, illetve -cserje piros gyümölcsét az Abesszínában (Etióp–magasföldön) élő nomád törzsek már a X. század körül fogyasztották, s azt összezúzva, zsiradékkal golyóvá formázva hosszú útjaikra is magukkal vitték. Afrikából a XIII-XIV. században került az arabokhoz. A kávé a törökök közvetítésével jutott hazánkba, de csak a XVIII. században vált közismertté.

A kakaó fogyasztásának múltja mintegy háromezer évvel ezelőttre, a maja és azték kultúráig nyúlik vissza. Akkoriban a kakaóból készült csokoládéital élvezete még csak a magas rangú férfiak kiváltsága volt. A kakaó Cortes spanyol hódító révén jutott el Európába a XVI. század elején, s vált később egyre inkább közkedveltté, de mindemellett gyógyszerként is számon tartották.

A kólatartalmú italok alapja az Afrikában termő Cola vera és Cola acuminata fák termése, a kóladió. Élénkítő hatása mellett az ott élő bennszülöttek életében egyben fontos szimbólum. Színétől függően kifejezhetnek vele barátságot, egyezséget (fehér, világos rózsaszín) vagy elutasítást (vörös). Európában a XVI. században már ismerték, de csak a XIX. század végén terjedt el szélesebb körben. Egy amerikai gyógyszerész 1886-ban kóladió- és kokalevél-kivonatból, cukor és szénsavas víz elegyéből megalkotott egy üdítőitalt, amely azóta – kokainmentes formában – közismertté vált az egész világon.

Koffein vagy tein?

A XIX. század elejére a kávéházak elterjednek Európában, és az ott kínált élénkítő hatású fekete ital egyre népszerűbbé válik: a kávé a figyelem középpontjába kerül. A világon először, 1820-ban Friedrich Ferdinand Runge (1795-1867) német vegyész vonta ki a kávébabból azt az anyagot, amit koffeinnek nevezett el. Később az is kiderült, hogy a teacserje levelében szintén található egy hatóanyag, amit kezdetben teinnek (vagy tininnek) neveztek el, de erről már bebizonyosodott, hogy valójában azonos a koffeinnel.

Ma a tudósok hozzávetőlegesen 60 növényben mutatták ki a koffeint, többek között a kávéban, a tealevélben, a kóladióban, a kakaóban, a guaranában és a matéban.

 

Kevesen tudják, de két nagy pohár kóla is tartalmazhat közel annyi koffeint, mint egy csésze kávé.

 

Egy hosszú kávéban (2 dl) átlag 90-180 mg,

egy presszó kávéban (0,5 dl) 100 mg,

egy csésze fekete teában 20-90 mg,

egy csésze oolong teában 10-45 mg,

egy csésze zöld teában 5-30 mg,

egy pohár (2 dl) kólában 20-30 mg,

egy szelet (kb. 45 g) tejcsokiban 10-30 mg koffein van.

Fermentálás, pörkölés, vízkeménység

1. A növény fajtája alapvetően befolyásolja a belőle készült főzet koffeintartalmát. Az arabica kávéban nagyjából fele annyi a koffein, mint a robusta kávéban.

2. A különböző behatások szintén módosítják a koffein mennyiségét: a világosabbra pörkölt kávéban több koffein marad, mint a sötétebbre pörkölt szemekben. A tealevél fermentálási foka alapján megkülönböztetett fekete, oolong, valamint zöld tea is eltérő koffeintartalmú.

3. Az elkészítéshez használt víz keménysége, hőfoka, a főzési/áztatási idő, a növényi rész és a víz aránya szintén módosító tényezők.

(Forrás:Táplálkozás és Tudomány)

Legjobb kávés receptek >>>
 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.