A nátha egy hétig-tíz nap alatt gyógyul. Enyhe köhögéssel járhat, de légszomjat nem okoz. Jellegzetes tünetei a tüsszögés és az orrdugulás, orrfolyás. Torokfájás és enyhe, rövid ideig tartó hőemelkedés előfordulhat. A fáradtság inkább csak a rossz közérzetből ered, izom- és ízületi fájdalmak előfordulhat.
Tavasszal a nemcsak meghűlés okozhat náthás tüneteket, hanem allergia miatt is jelentkezhet tüsszögés, orrfolyás és orrdugulás. Ilyen esetben azonban a tünetek nem múlnak el tíz nap alatt sem, hanem addig tartanak, amíg az allergén növény pollenszórása. Ez jelenthet több hetet, vagy hónapokat is. A szénanátha légszomjat önmagában nem okoz. Köhögés, légszomj abban az esetben fordulhat elő, ha légúti allergia mellett asztma is kialakult. Láz egyáltalán nincs. Fáradtság előfordul, fejfájás – az orrmelléküregek érintettsége miatt – szokott jelentkezni. Izom és ízületi fájdalmak nem jelentkeznek.
Hová forduljak?
A megfázás tüneti szerekkel jól kezelhető. Fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítmények, torokfertőtlenítő tabletták szedése javasolt. Pihenésre, bőséges folyadékfogyasztásra van szükség. A szövődmények megelőzése miatt fontos az orrnyálkahártya lohasztó orrcsepp, orrspray rendszeres használata, de kizárólag a betegtájékoztatóban előírt adagolásban és ideig. Szükség esetén a kezelésről konzultáljon háziorvosával. Ha a nátha szövődményeként ormmeléküreg-gyulladás vagy fülgyulladás jelentkezne, érdemes fül-orr-gégésszel is egyeztetnie.
Ha a náthás tünetek nem múlnak el, vagy arra gyanakszik, hogy valójában a szénanátha miatt jelentkezhetnek a panaszaink, akkor forduljunk allergológushoz. Jelen helyzetben, a Fül-orr-gégeközpontban erre online tanácsadás segítségével van lehetősége.
A két betegség tünetei sokban hasonlítanak. A tünetek mindkét esetben egy-két, a koronavírus esetén akár három hétnél tovább is tarthatnak. Mindkettő száraz köhögést okoz, a koronavírus esetében jellemző a nehézlégzés és a magas láz. Ez a WHO adatai alapján a láz a koronavírus leggyakoribb tünete, mely a betegek 88%-ánál megfigyelhető. Ezt követi a száraz köhögés (68%), a fáradtság (38%) és a hurutos köhögés (33%). Előfordulhat még ízületi fájdalom, torokfájás, fejfájás és hidegrázás is.
Hová forduljak?
Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén ne a Fül-orr-gégeközpontba foglaljon időpontot, hanem maradjon otthonában / tartózkodási helyén. Mielőbb keresse fel telefonon háziorvosát, illetve hívja a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán megadott, 06 80 277 455, 06 80 277 456 telefonszámot információs telefonszámokat.
(Forrás: Fül-orr-gégeközpont )
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.