Az eperszezonnal együtt a befőzések ideje is elkezdődött: milyen jól esik télen az a sok-sok házi finomság. A témával kapcsolatban azonban a közösségi médiában felmerült egy kérdés, ami sokaknál kiverte a biztosítékot. Az egyik gyanútlan háziasszony ugyanis arra volt kíváncsi, hogy befőzés után miért kell fejre állítani az üveget. Ennek következtében olyan kommentháború tört ki, ami egyértelművé tette, hogy ez a tartósító módszer igencsak megosztó.
A technika lényege, hogy például lekvárfőzés esetén, amikor a forró massza belekerül a csírátlanított üvegekbe, a kupakkal lezárt befőttesüvegeket 5-15 percre fejre kell állítani, és csak ezután száraz dunsztba tenni. Van, aki nem is teszi dunsztba, hanem fejjel lefelé hagyja kihűlni az üvegeket, és utána egyenesen a kamrapolcra rakja őket. A módszer hívei szerint így biztosabban eláll a lekvár, paradicsomszósz, de, hogy pontosan miért, arról megoszlanak a vélemények – írja a Ripost.
Vannak, akik szerint csak így alakul ki vákuum az üvegben, ami elengedhetetlen a tartósításhoz, ám akik nem szokták befőzéskor az üveget fejre állítani, azt mondják, hogy ez amúgy is kialakul, hiszen a forró gőz hatására lesz homorú a kupak. Mások azzal érveltek a kommentháborúban, hogy a fejre állított üvegeknél azonnal kiderül, ha szivárog a fedő, ám többek szerint erről más módszerrel is meg lehet győződni. Emellett sokan azért állítják a fejük tetejére a befőtteket, mert ezáltal steril lesz a kupak a forró anyagtól. Ez utóbbi ellen a másik tábor azt az érvet hozta fel, hogy a fedőket amúgy is sterilizálja, aki befőz.
Egy biztos, a háziasszonyoknak nem sikerült megegyezni a kérdésben, abban viszont egyetértettek, hogy mindenki azzal a módszerrel készíti télire a finomságokat, ami számára a legjobban bevált.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.