A világ legdrágább ételeit sokszor luxusszállodák éttermei készítik, de sok vendéglátóhely igyekszik kitűnni azzal, hogy az étlapra felkerül egy kirívóan drága fogás is, hogy bekerüljenek a hírekbe és magukhoz tudják csábítani a kíváncsi turistákat. Az árat sokszor a már önmagában is drága alapanyagok emelik meg, amire rákerül még a munkaköltség és sok egyéb, apró kiadás is. De hogy mennyire is drágák egyes alapanyagok? Nagyon is!
A Japánban termesztett alma darabja 21 dollárba, átszámítva közel 8 ezer forintba kerül. A hazai boltokban kapható, népszerű almafajták darabára 60-200 forint között mozog, tehát a japán gyümölcs nyugodtan nevezhető luxusélelmiszernek. A neve magyarul azt jelenti, hogy "a világ legfinomabb almája", de nemcsak az íze, hanem a mérete és a formája is tökéletes. A Sekai Ichi alma különleges gondoskodás igényel. Minden gyümölcsöt védőhálóval vesznek körbe, hogy megóvják a sérülésektől, rovaroktól, és állítólag mézzel mossák az almákat – írja a Life.
A világ egyik legdrágább teájából 1 font, azaz 45 dkg egyszer elképesztően magas áron, 21 ezer dollárért kelt el egy aukción, ami átszámítva 7,6 millió forintot jelent. A Kínából, a Wuyi-hegységből származó tea oolong fajta, amely híresen mély és komplex ízprofillal rendelkezik, aromája gazdag, és mindezt a különleges termőtalajnak és a hagyományos termesztési módszereknek köszönheti. A Da Hong Pao egyedülálló orchideaillattal és hosszan tartó édes utóízzel rendelkezik.
A pisztácia önmagában sem egy olcsó alapanyag, de ha különleges, akkor az egekbe szökik az ára. Az iráni pisztácia a világ egyik legfinomabb és legértékesebb fajtája, ami azért is luxuscikk, mivel az Iránban található fáknak több mint tíz évbe telik, mire termőre fordulnak. Az iráni pisztáciát édes és enyhén sós íz jellemzi, a minősége pedig megkérdőjelezhetetlen. A fontonkénti 68 dolláros (24 ezer forint/45 dkg) árral pedig nemcsak a minőséget fizetjük meg, hanem azt is, hogy rengeteg időbe telik megtermeszteni.
Az osztriga árának emelkedését a környezetszennyezés, a tengerszint emelkedése és a pusztító erejű viharok együttese okozta, ugyanis ezek tönkretették az osztrigatelepeket. Az osztriga árát meghatározza az is, hogy honnan származik, ugyanis régiónként eltérő lehet az íze, valamint az elkészítési mód is növelheti a végösszeget. Az osztrigát tucatjával árulják, és akár 100 dollárt is kóstálhat.
A Spanyolországban és Portugáliában is honos ibériai sertés sonkája világhírű és méregdrága. A rendkívül vékony szeletek szinte elolvadnak az ember szájában. A Jamón Ibérico de Bellota sonka íze pikáns, enyhén földes és diós, egyszóval karakteres. A sonka egyedi ízét legfőképp annak köszönheti, hogy a sertéseket makkal táplálják, ez ugyanis segít kialakítani a megfelelő zsír és izom arányát. Ennek a sonkának az ára 50 dollár, azaz 18 ezer forint, amelyért fél kilót kaphatunk.
A Manuka méz állítólag sokkal egészségesebb, mint a sima, hagyományos méz, íze enyhén keserű, és nem is olyan sűrű, mint a többi. A magas ár nemcsak ezeknek a jegyeknek köszönhető, hanem annak is, hogy az elmúlt időben egyre többen fedezték fel ezt a különleges élelmiszert, és ami iránt megnő a kereslet, annak bizony felkúszik az ára is. A Manuka méz egyetlen egy, rövid ideig virágzó növény virágporából készül, ez is dob az áron, ami 120 dollár körül mozog. Ezért az összegért 25 dekányi mézet kapunk.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.