Az Europol szerint a csalók szinte azonnal reagáltak az olívaolaj-hiányra és az ebből adódó árnövekedésre, és ma már a hamis olívaolaj értékesítése nagyobb biznisz lett, mint gondolnánk. Olaszországban és Spanyolországban egy összehangolt razziának hála 260 ezer liter hamisított olívaolajat foglaltak le a hatóságok még novemberben, aztán két hónapra rá mintegy 50 étterem ellen indult vizsgálat Rómában.
A kamu olívaolajat a gyakori fogyasztó könnyedén felismerheti az íze alapján, hiszen az olajat a legtöbb esetben magolajjal helyettesítik, ugyanis az sokkal olcsóbb. Ahhoz, hogy elérjék a zöld árnyalatot, klorofillt adnak hozzá, a karotinoidok pedig sárgás árnyalatot kölcsönöznek neki. Megjelenésre így szinte teljesen olyan, mintha igazi lenne, ám ízben nagy a különbség.
Akkor már nehezebb dolgunk van, ha a magolajat valódi olívaolajjal keverik. Ebben az esetben kizárólag csak laboratóriumban cáfolható vagy igazolható valódisága. Ez az eljárás, majd az ebből nyert végtermék értékesítése egyes országokban nem számít bűncselekménynek, de a címkéjén köteles feltüntetni a gyártó a keverésre vonatkozó adatokat, és nem hívhatja olívaolajnak a terméket.
Létezik még egy harmadik „hamisító” eljárás is, amikor az olívaolajat lámpaolajként használt „lampante” olajjal keverik. Igaz, hogy utóbbi olívából készül, de magas savtartalma miatt egyáltalán nem ajánlott fogyasztásra, és az íze azonnal fel is fedi a csalást - írka az Euronews.
Ha biztosra szeretnénk menni, és nem akarjuk, hogy kamu olívaolajat sózzanak ránk, az alábbi ellenőrző listán mindig fussunk végig:
Ha a három közül akár csak egy is hiányzik, vagy nem egyértelmű, már kezdhetünk is gyanakodni.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.